N Jm De registratie van publiek rechtelijke beperkingen volgens het 22e RAVI-rapport door ir. J. A. Zevenbergen, universitair docent aan de Technische Universiteit Delft, Faculteit der Geodesie. SUMMARY The registration of government imposed legal restriction according the 22nd RAVI-rapport The article describes the results [1] of a research project concerning the registration of government imposed legal restrictions, recently published by the Council for Landinformation (RAVI). Registration of sixty legal restrictions is advised. One part of the registration concerns a central, parcelwise registration by the national cadastre. The other part of the registration covers the original documents. They should be stored in a variety of administrations (e.g. public registrar and municipalities). Voorgeschiedenis In het begin van de jaren tachtig ontstond bezorgdheid over de kenbaarheid van de publiekrechtelijke beper kingen. Onder een publiekrechtelijke beperking wordt verstaan „iedere inbreuk op het recht van gebruik en be schikking van onroerend goed, welke middels wet- of regelgeving door de overheid wordt opgelegd" [3], Voor beelden hiervan zijn gedoogplichten en zoneringen op grond van de Wet Geluidshinder, onderhouds- of bijdra geplichten op grond van de waterschapskeuren, de aan wijzing van bodembeschermingsgebieden en de (ge meentelijke) baatbelasting. Genoemde bezorgdheid werd onder andere uitgesproken in het preadvies voor de vergadering van de Vereniging voor Bouwrecht en de Koninklijke Notariële Broeder schap [4], in het vijfde RAVI-rapport [5] en in het artikel ,,De registratie van de publiekrechtelijke rechtstoestand inzake onroerend goed" [6]. Dit leidde ertoe dat de voorlopige Raad voor Vastgoed informatie (RAVI) besloot onderzoek te laten verrichten naar deze materie. Het onderzoek werd uitbesteed aan het Instituut voor Bouwrecht, die dit in samenwerking met de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft uitvoerde. Dit eerste onderzoek behelsde een inven tarisatie van eigendoms- en gebruiksbeperkende wet geving, een rechtsvergelijkend deel en de weergave van een enquête over de praktijk van en de behoefte aan registratie onder een aantal van de betrokken partijen. De resultaten werden neergelegd in een tweetal afstudeer scripties [7 en 8] en samengevat in het dertiende RAVI- rapport ,,De Kenbaarheid van de Publiekrechtelijke Rechtstoestand" [9]. In het onderzoek werd een gebrek kige kenbaarheid en een dringende behoefte aan ver betering daarvan vastgesteld. Vervolgonderzoek werd aanbevolen. Ook dit vervolgonderzoek is in opdracht van de RAVI ver richt door het Instituut voor Bouwrecht en de Faculteit der Geodesie. Zowel de onderzoeksopdracht als het onlangs verschenen rapport onderscheiden de onderstaande onderdelen, die kunnen worden gezien als vijf aspecten van registratie: inhoudelijk, technisch, bestuurlijk-organi satorisch, juridisch en financieel. Het zijn: a. welke publiekrechtelijke beperkingen dienen te wor den geregistreerd; b. op welke wijze is registratie technisch mogelijk; c. in welke bestuurlijk-organisatorische vorm dient een registratie te worden gegoten; 262 d. welke zijn de juridische gevolgen van een dergelijke registratie; e. welke zijn de financiële gevolgen van een dergelijke registratie. 22e RAVI-rapport De hoofdtekst van het rapport [2] bestaat uit drie hoofd stukken. Het eerste hoofdstuk is een inleiding die door de RAVI zelf is geschreven. Het tweede hoofdstuk bevat de samenvatting van de onderzoeksresultaten van de onder zoekers. Het derde hoofdstuk tenslotte bevat de conclu sies van de RAVI uit het onderzoek. Daarnaast kent het rapport een aantal bijlagen, waarvan bijlage 3 het Eind rapport onderzoek registratie van publiekrechtelijke be perkingen, zoals dat in november 1990 door het Instituut voor Bouwrecht aan de RAVI is aangeboden. In het eindrapport is een hoofdstuk gewijd aan elk van de hierboven genoemde onderdelen, terwijl daarnaast nog in hoofdstuk 1 een indruk wordt gegeven van het soort juridische problemen waarmee gedupeerde kopers kun nen worden geconfronteerd onder het huidige stelsel van informatievoorzieningen. Hieronder zullen de belangrijkste resultaten van dit onderzoek aan de orde komen, waarbij de nadruk zal worden gelegd op de onderdelen b en c. Juridische gevolgen Het blijkt dat voor iemand die onroerend goed koopt, zonder dat hij zich bewust is van het bestaan van publiek rechtelijke beperkingen daarop, momenteel geen spe ciale wettelijke regeling bestaat wanneer hierdoor proble men ontstaan. Uit jurisprudentie-onderzoek blijkt dat de mogelijkheden voor de koper in hoge mate afhangen van de omstandigheden. In de eerste plaats kan de koper de verkoper aanspreken, stellende dat die zijn garantie- of informatieplicht niet is nagekomen. Hierbij beroept de koper zich op wanpresta tie of dwaling en kan zo trachten van de overeenkomst af te komen of schadevergoeding te eisen. Wanneer de overeenkomst een ontbindende voorwaarde bevat of wanneer de verkoper een uitdrukkelijke garantie heeft gegeven, is het duidelijk. In andere gevallen wordt niet snel een impliciete garantie verondersteld. Over het algemeen wordt eerder een beroep gedaan op dwaling, NGT GEODESIA 91 - 6

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 6