identificatie object kaartbeeld perceelnummer adres gebied perceel opstal enkele publiekrechtelijke beperkingen). Deze gemeenten zien zichzelf als geschikte instantie voor het registreren van de publiekrechtelijke beperkingen [11], Bij de water schappen is op korte termijn nog geen uniforme registra tie mogelijk, maar in de nabije toekomst naar verwachting wel. Bij de provincies is van systematische registraties nauwelijks sprake. Bij het Kadaster is de situatie wat duidelijker sinds de afronding van de Automatisering van de Kadastrale Re gistratie (AKR). In AKR is van een aantal publiekrechte lijke beperkingen een signalering opgenomen, terwijl het systeem het mogelijk maakt er meer aan toe te voegen. Het gaat hier om beperkingen waarvan de brondocumen ten meestal in de openbare registers zijn ingeschreven. Vermeldenswaard is het onderdeel PAP, waarmee Per ceel, Adres en Plaatscoördinaten worden gekoppeld. informatie over rechtstoestand bij het Kadaster. Een tweede aspect betreft het identificatiegegeven waar op kan worden geregistreerd. In de brondocumenten waarin de besluiten tot het opleggen van publiekrechte lijke beperkingen worden vastgelegd, kan grofweg een drietal wijzen van aangeven van het werkingsgebied worden onderscheiden, waarbij dan een bepaalde groep objecten aansluit (fig. 1). Als in de brondocumenten de werking van de beperking op een kaart is aangegeven, blijkt het gebied speciaal in het kader van deze beperking te zijn afgebakend of blijkt dit aan te sluiten bij de bestaande gebruiks- of beheers- situatie. De brondocumenten waarin het kadastrale per ceelnummer de werking van de beperking aangeeft, be vatten beperkingen die zich aansluiten bij de eigendoms situatie. De brondocumenten tenslotte die zich bedienen van het adres, bevatten veelal beperkingen die zich op opstallen richten. Fig. 1. In het rapport wordt aangegeven dat het perceelnummer het meest geschikt is als uniforme ingang voor alle pu bliekrechtelijke beperkingen in het verwijzingssysteem. Het kaartbeeld is niet geschikt als ingang voor een groot aantal beperkingen. In dat geval moet op enkele tiental len kaarten worden nagezocht of een bepaald onroerend goed binnen één van de op de kaart aangegeven gebie den valt. Bij een enkele beperking is dit nog mogelijk, maar bij zestig beperkingen wordt het wel zeer tijdrovend. Het adres is ook niet geschikt als ingang voor alle be perkingen, omdat vaak slechts delen van gebouwen en delen van sommige bouwwerken zijn voorzien van een adres. De andere bouwwerken en onbebouwde terreinen zouden dan niet te identificeren zijn. Wanneer een be perking zich op een opstal richt, kan het adres als tweede ingang dienen, omdat het adres beter bij het gebruik of beheer aansluit dan het perceelnummer. Vooral in dit soort gevallen kan het perceelnummer de in druk wekken dat een groter deel van het land bedekt is met publiekrechtelijke beperkingen dan in werkelijkheid. Het blijkt namelijk mogelijk besluiten met andere identifi caties (kaart, adres) te voorzien van perceelsaanduidin gen. Hierbij kan bij de relatie kaart-perceel worden ge dacht aan het over elkaar leggen van het betreffende kaartbeeld en de kadastrale kaart (op transparant), beide op dezelfde schaal uiteraard. Dit is ook mogelijk op meer geautomatiseerde wijze, vooral wanneer de kaartbeelden digitaal beschikbaar zijn. Bij de relatie perceel-adres kan worden gedacht aan PAP en vergelijkbare gemeentelijke koppelingssystemen. Voorts wordt in het RAVI-rapport uiteengezet hoe een registratie inzichtelijk kan worden gemaakt door onder scheid te maken tussen een verwijzingssysteem en een brondocumentensysteem Een verwijzingssysteem kenmerkt zich door een goede toegankelijkheid, meestal middels verschillende ingan gen. Daarnaast is slechts een summiere samenvatting van de relevante informatie opgenomen, aangevuld met een verwijzing naar het gedetailleerde brondocument. Zo kan de kadastrale registratie (AKR) worden benaderd via de sleutels perceelnummer, adres of naam van de ge rechtigde. Van de privaatrechtelijke rechtstoestand bevat de AKR een vrij uitgebreid uittreksel, maar de nu al geregistreer de publiekrechtelijke beperkingen bestaan vaak alleen uit het simpel signaleren van de aanwezigheid van de be treffende beperking. Andere voorbeelden zijn de water schapslegger en „het gemeentekadaster". Een brondocumentensysteem bestaat uit de schriftelijke stukken die een ontstaansvereiste vormden voor het tot stand komen van het betreffende besluit. Deze bevatten uiteraard zeer gedetailleerde informatie, maar zijn over het algemeen slecht toegankelijk. Iedere instantie die een publiekrechtelijke beperking oplegt, bewaart die docu menten. Vaak doet zij dit echter chaotischer dan uit de aard der zaak voortvloeit. In geval van een rudimentair gemeentelijk brondocumentenbestand kan een burger die met een specifieke vraag komt, daar vaak niet direct antwoord op krijgen. Dit kan meestal alleen indirect via bijvoorbeeld een overzichtskaart of na wat gerommel in een lade. Een bekend voorbeeld hiervan zijn de openbare registers, bestaande uit een verzameling akten en andere relevante stukken. Slechts via de verwijzingen uit de kadastrale registratie zijn deze registers toegankelijk. Tenslotte is aangegeven op welke wijze in een registratie stelsel problemen ten aanzien van bijhouding en opname van gelede besluiten kunnen worden opgelost. Gelede besluitvorming wil zeggen dat het beoogde doel wordt bereikt in een aantal stappen die gepaard gaan met ver schillende besluiten die elk een zeker rechtsgevolg kennen. 264 NGT GEODESIA 91 - 6

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 8