Afgezien van de problemen bij het opzetten van het systeem, is het invoeren van beperkingen vrij eenvoudig nu het ontstaan ervan afhankelijk is van schriftelijke be sluiten die in een „informatiestroom" kunnen worden op genomen. Een probleem daarbij vormt het verwijderen van beperkingen die niet langer gelden. De bijhouding hiervan is afhankelijk van de duur van de beperking en de mutatiegraad van de identificatiegegevens. Veel beper kingen hebben een zeer lage mutatiegraad en zijn in prin cipe van onbeperkte duur, zoals aanwijzing tot monument of tot natuurbeschermingsgebied. Daarnaast zijn er be perkingen die door een andere beperking worden opge volgd. Als die tweede wordt geregistreerd, hoeft daarmee de bijhouding van de eerste geen probleem te vormen (bijvoorbeeld onteigeningsbesluit, onteigenings-KB). Wel een probleem vormen vaak de besluiten waarbij het besluit op vele wijzen kan eindigen. Een aanschrijving op grond van de Woningwet kan eindigen door vernietiging van het besluit, intrekking van het besluit, sloop van het object en (bij voorkeur) door uitvoering van de noodzake lijke verbeteringen, zowel door de gerechtigde zelf als door de gemeente (bestuursdwang). De mate waarin deze problemen zich manifesteren, hangt sterk af van de opzet van de registratie. Veel van de problemen zijn door middel van nauwkeurige regels grotendeels te vermijden, maar ten onrechte niet verwijderde beperkingen zijn moeilijk volledig te vermijden. Ook bij de privaatrechte lijke registraties komt dit voor, vooral bij hypotheken. Een ander probleem kan ontstaan wanneer het identifica tiegegeven waarop de beperking rust, verandert. Dit kan zowel gebeuren bij perceelnummers als bij adressen, maar meestal is dit via een goed geregelde procedure op te lossen. Bij de gelede besluitvorming is gekozen voor het opne men van de signalering bij het eerste besluit dat rechtsge volg heeft. Vervolgbesluiten dienen dan onder hetzelfde nummer in het brondocumentensysteem te worden op genomen. Nadat de afzonderlijke beperkingen op informatietechni sche aspecten van registratie zijn geanalyseerd, wordt geconcludeerd dat registratie van alle op inhoudelijke gronden geselecteerde publiekrechtelijke beperkingen informatie-technisch mogelijk is met het kadastrale per ceelnummer als basis. Alleen de waterschapskeuren zijn op dit moment in de meeste gevallen nog onvoldoende perceelsgeoriënteerd om eenvoudig op deze registratie standaard over te gaan. Daarnaast wordt een afwijkende opzet voorgesteld voor de bestemmingsplannen. Op name in het signaleringssysteem zou verhoudingsgewijs erg kostbaar zijn, terwijl de toegevoegde waarde ervan klein is [12]. Vrijwel het hele land is bedekt met bestemmingsplannen en bovendien is het bestaan hiervan goed bekend bij de bevolking. Volstaan kan worden met een algemene waarschuwing aangaande bestemmingsplannen bij iedere verstrekking van informatie uit het signaleringssysteem. De plannen zelf liggen natuurlijk al ter inzage bij de gemeente, hoewel hier en daar verbete ring mogelijk is. Bestuurlijk-organisatorische opzet Het vierde hoofdstuk van het rapport schetst het Samenwerkingsmodel voor de registratie van publiekrechtelij ke beperkingen", zoals de ondertitel van het rapport luidt. Dit betreft de kern van het rapport, alhoewel naar mijn mening het belang hiervan in de uiteindelijke rapportage te veel de boventoon voert. Vooral omdat de invulling van het model globaal is en de uitwerking ervan niet alleen, zeer terecht, aan de betrokkenen zelf is overgelaten, maar ook mede afhankelijk is van de uitkomsten van het onderzoek voor de Structuurschets voor Vastgoedinfor matie (waaraan op dit moment wordt gewerkt in RAVI- verband). Een aanzet wordt gegeven voor een mogelijke efficiënte en effectieve organisatievorm waarin de overheden wor den aangewezen die voor beheer van het stelsel ver antwoordelijk zijn. De voorwaarden voor dat stelsel zijn samen te vatten in drie punten: doelmatigheid, waarmee de eisen van de „leveran ciers" van vastgoedinformatie worden bedoeld; raadpleegbaarheid, waarmee de eisen van de „af nemers" van deze informatie worden bedoeld; beperking van kosten, hetgeen een gezamenlijk be lang is. Deze drie aspecten zijn toegepast op een viertal alterna tieve stelsels, te weten stelsels met een centrale, decen trale, gescheiden en gezamenlijke opzet. Verwezenlijking van een registratievorm die aan boven staande eisen voldoet, lijkt in de praktijk slechts haalbaar wanneer wordt gekozen voor de gezamenlijke opzet, waarin verschillende overheidsniveaus, elkaar aanvul lend, de registratie vorm geven. Dit leidt tot een flexibel systeem, waarin van alle besluiten een kadastrale verwij zing bestaat. De bestaande kadastrale registratie (AKR) gaat dan ook als signaleringssysteem voor de publiekrechtelijke beper kingen opereren. Daarnaast zal geen sprake zijn van één brondocumentensysteem, want brondocumenten kunnen worden bewaard op een drietal plaatsen (fig. 2). De brondocumenten van het Rijk en van de provincies af komstige beperkingen worden in de openbare registers bewaard. Ook de meeste gemeentelijke besluiten kunnen hier worden bewaard. Gemeenten hebben echter, wan neer zij aan bepaalde voorwaarden voldoen, het recht om van laatstgenoemde besluiten een eigen registratie bij te houden. Bestemmingsplannen en aanverwante zaken worden altijd door de gemeente zelf bewaard in het plan- register. Waterschappen beheren eveneens de eigen legger die als brondocumentensysteem fungeert voor de daarin opgenomen beperkingen. Van de publiekrechte lijke beperkingen waarvan de besluiten niet integraal naar de openbare registers worden gezonden, dienen de gemeenten zelf signaleringsgegevens ten behoeve van de kadastrale registratie te verschaffen. De door waterschappen opgelegde beperkingen dienen op termijn zodanig te worden geïntegreerd, dat de leg gers als brondocumenten bij de waterschappen blijven, maar de identificatiegegevens naar het Kadaster worden registers openbare registers gemeentelijke registers waterschaps- registers bron document rijks- provinciale gemeentelijke besluiten besluiten besluiten bestemmings plan e.d. waterschaps- besluiten signa lering kadastrale registratie Fig. 2. 265 NGT GEODESIA 91 - 6

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 9