Gemeenten doen het met kaarten kaart is daarbij nadrukkelijk basis geworden van het ge hele systeem. Bij gemeenten is soms de landmeetkundige dienst de motor geweest voor de totale automatisering van de vast goedinformatie. Landmeters die hierop vroegtijdig in sprongen, wisten soms interessante functies te verove ren. Voor degenen die denken dat bij een gemeente de kaart alleen wordt gebruikt om de ligging van de gemeente eigendommen vast te leggen, legt men bij HCS graag uit wat de mogelijkheden zijn als men eenmaal over digitale bestanden beschikt. De bestanden kunnen als basis dienen voor diverse toe passingen. Hierbij kan men denken aan toepassingen op de gebieden riool-, groen- en wegbeheer, aan maten- plannen, aan driedimensionale, stedebouwkundige pre sentaties, aan thematische kaarten, enz. Als bij een gemeente de vraag naar een digitale kaart ontstaat, is het allereerst van belang te weten wat men ermee wil gaan doen. Richtinggevend voor de automa- tiseringsaanpak is de wijze waarop een gemeente is geor ganiseerd. Pos legt uit wat HCS bij de aanpak voor ogen staat: ondersteuning van de inwinning (opmeten, digitalise ren of inlezen van veldmetingen); opzet van de systematiek (structureren van digitale bestanden); opleiding geven; adviseren over mogelijke doorgroei en hetgeen daar bij kan worden geleverd. Voor de activiteiten bij de gemeenten is een standaard pakket voorhanden, dat optimaal kan worden aangepast aan de specifieke wensen van elke gemeente. Steeds meer gemeenten blijken inmiddels aan een opzet te werken of zijn die aan het voorbereiden. De stap is voor een beginnende gemeente ook steeds minder moeilijk, licht Burke toe. In het begin praatte je over een bedrag van drie ton; op dit moment kom je met zestigduizend gulden al een heel eind, als je een com pleet werkstation met programmatuur wilt aanschaffen. Stilstand is niet geoorloofd Voortdurende aanpassing en ontwikkeling van systemen zijn nodig om op de markt te blijven, stelt Burke. HCS heeft een groep van twaalf mensen continu aan het werk om aanpassingen te doen of nieuwe ontwikkelingen uit te proberen. Naast de eerder beschreven module HCS-structureren worden twee voorbeelden genoemd: de leidingencon- structiemodule (nader in het kader beschreven) en de kaartbladrandloze gegevensbank. Hiermee wordt be doeld de uitbreiding van de geometrische gegevensbank, waarbij alle gegevens per kaartblad zijn opgeborgen in een continue gegevensbank, die kaartblad-onafhankelijk is. Hierin kunnen bijvoorbeeld de gegevens voor een gehele gemeente in één bestand worden bewaard. Hier mee kun je het verloop van een leiding door een gemeen te volgen, zonder dat je steeds opnieuw een kaartblad op het beeldscherm hoeft op te roepen. Beeldbuisvandalisme? Ergens in een grote kamer lopen we tegen een groep specialisten aan van de afdeling SDD (Software Develop- NGT GEODESIA 91 - 7/8 ment Department). Zo op het oog zijn ze bezig te onder zoeken onder welke omstandigheden de apparaten kapot gaan. Met meer of minder geweld, maar in ieder geval vrij driftig bewerken ze de tabiets, schakelen naar eikaars apparaten of proberen hier en daar in te breken of iets te wijzigen. Apparaten van velerlei makelij staan naast el kaar, zoals IBM, DEC, HP en Philips. Ing. Koos Ouwehand, de leider van deze vernielers, legt me uit dat hier onder andere programma's worden uitge test en bruikbaar gemaakt voor verschillende typen appa ratuur. Ook zoekt men voortdurend naar verbetering van bestaande produkten en naar geheel nieuwe produkten. Hun taak is IGOS modern en bruikbaar te houden voor meerdere doelen (en klanten). Telefoonbewaking Op een vergelijkbare afdeling word ik door ing. Richard Goossens rustig en volledig geïnformeerd over de activi teiten van zijn mensen. Zijn afdeling heet SED, hetgeen betekent: Software Engi neering Department. De term tbs (niet te verwarren met tbr) viel daar. Het staat voor telefoonbewakingssysteem (gewoon Nederlands zowaar). Als een klant ergens in den lande belt met een vraag of een probleem, wordt dit automatisch in een bestand op genomen, gecodeerd hoeveel haast ermee is, en wie het gaat behandelen. Vervolgens komt het bij de betreffende specialist terecht. De vraag komt het bestand niet meer uit, voordat hij is afgewerkt. De specialist wordt er zo nodig aan herinnerd, als het probleem niet tijdig is op gelost. Uit dit storingenbestand kan vrij eenvoudig een overzicht worden vervaardigd welke problemen veelvuldig voor komen en waarover de meeste vragen worden gesteld. Op basis daarvan worden programma's en opleidingen verbeterd. Behalve vragen beantwoorden en problemen oplossen doen Richards mensen nog meer, zoals het schrijven van handleidingen en het aanpassen van programma's. Het is een afdeling die gebruikers ondersteuning geeft, een soort computerwegenwacht. Richard hanteert bij dat werk enkele „speerpunten": be heersbaarheid, betrouwbaarheid en kwaliteit. Het moet een dankbare baan zijn dagelijks je gebruikers behulpzaam te kunnen zijn. Als ik meer van automatisering zou afweten en een baan bij HCS zou ambiëren, zou ik voor die afdeling kiezen. Maar als ze me niet willen hebben, kan ik natuurlijk altijd nog echt gaan vissen. Beeldbuisvandalisme 321

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 13