Een geodetische instrumenten- set van Benjamin Ayres, midden 18e eeuw door H. C. Pouls, voormalig beheerder van de instrumentencollectie van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. SUMMARY A geodetic multi-purpose instrument, mid 18th century The Faculty of Geodesy in Delft owns an interesting set of instruments made by Benjamin Ayres from Amsterdam. A description is given how, combining various parts, the instrument may be used as a surveyor's cross, an angle-measuring instrument, a clinometer and as a kind of plane table with a fixed revolving alidade. A forgotten method of surveying is also described. This multi-purpose instrument shows that Ayres was an excellent instrument maker. Inleiding In dit tijdschrift is al eerder aandacht besteed aan de historische instrumentencollectie van de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. In januari 1979 is een beknopt overzicht gegeven van de collectie, die sedertdien verder is uitgebreid. In 1985 en 1990 zijn in een aantal artikelen onder de algemene titel Neder lands fabrikaat" enige bijzondere, Nederlandse instru menten besproken [1], Het interessante van de Geodesie-collectie is, dat het hier „gewone" instrumenten betreft, dat wil zeggen instru menten die bestemd waren voor de praktijk. Vooral bui tenlandse collecties bezitten soms zeer fraaie instrumen ten, die door instrumentmakers met veel zorg zijn ge maakt en versierd, en daarna aangeboden aan vorsten of andere belangrijke personen [2]. Ofschoon ze erg mooi zijn om te zien, werden deze instru menten in de praktijk weinig gebruikt. Soms waren ze daarvoor zelfs niet geschikt! Dit soort instrumenten vin den we niet in de Delftse verzameling, hetgeen echter niet wil zeggen dat er geen instrumenten bij zijn, die de moeite van een nadere beschouwing waard zijn. Het tegendeel is het geval. Dit keer wil ik uw aandacht vragen voor een opmerkelijke geodetische instrumentenset van Benjamin Ayres. Benjamin Ayres, instrumentmaker Over de levensloop van Ayres is weinig bekend. Hij was in het midden van de 18e eeuw in Amsterdam werkzaam als instrumentmaker. In 1743 verscheen van hem in Am sterdam een publikatie getiteld Beschrijving van een dubbeld instrument oft algemeene zonnewijzer". Verder is bekend dat hij in 1749, op voordracht van stadhouder Willem IV, bij de Admiraliteit van Amsterdam werd be noemd op de nieuw gecreëerde post van 's Lands Instru mentmaker. Een van zijn taken was het voorzien van zee officieren, legerofficieren en particulieren van instrumen ten. Daarnaast diende hij in zeven jaar tijd acht a tien leerjongens op te leiden in ,,de kunst van mathematische instrumenten te maaken" [3]. Dat Ayres door de stadhouder werd voorgedragen, wijst erop dat hij in die tijd een zekere faam als instrument maker moet hebben gehad. Toch schijnt hij niet aan de verwachtingen te hebben voldaan. In februari 1752 be noemde de Admiraliteit een commissie om rapport over 310 hem uit te brengen. Dit rapport viel negatief uit. Hij zou ,,de nodige ervarentheijd en bequaamheijd" missen en verder zich soms aan drank te buiten gaan... [4]. Het ge volg was, dat hij met ingang van 1 april 1752 werd ontsla gen. In hoeverre het overlijden van prins Willem IV in 1751 van invloed is geweest op het besluit van de Admira liteit, is een vraag die hier niet kan worden beantwoord, maar het is zeker niet ondenkbaar dat dit een rol heeft gespeeld. Het is namelijk bekend dat veel Amsterdamse regenten geen aanhangers van Oranje waren. Na het overlijden van de stadhouder herwonnen de staatsgezin- den snel hun invloed. Dat mede daardoor een protégé vari Oranje zijn betrekking verloor, is zeer wel mogelijk. Het geeft verder te denken dat er geen opvolger werd be noemd. Was de post van 's Lands Instrumentmaker destijds speciaal voor Ayres gecreëerd? Zo onbekwaam als men uit het rapport zou opmaken, is Ayres zeker niet geweest. Er zijn voldoende aanwijzingen dat hij een uitstekend instrumentmaker was [5]. Hij maak te onder andere hoekmeetinstrumenten, kompassen, oc tanten, sextanten, pedometers, schuifpassers en trans versaalschalen. Instrumenten van hem zijn te zien in Lei den (Boerhaavemuseum), Haarlem (Teylersmuseum), Amsterdam (Rijksmuseum), Utrecht (Universiteitsmu seum), Londen (Science Museum) en Dortmund (Mu seum für Kunst und Kulturgeschichte). Tenslotte bevindt zich in Delft de hierna te beschrijven ingenieuze geode tische combinatieset. Fig. 1. instrumentenset van Benjamin Ayres, midden 18e eeuw. Collectie Faculteit der Geodesie, TU Delft. NGT GEODESIA 91 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 2