Delftse instrumentenset Het instrument als meetkruis en hoekmeter Fig. 2. Het instrument als hoekmeter, met halve cirkel, niveau en richtkijker. Deze set bestaat uit een aantal losse onderdelen, die zijn opgeborgen in een met roggehuid beklede kist. De kist is achthoekig, heeft een diameter van 21,5 cm en een hoog te van 10,5 cm. Aan één zijkant bevindt zich een messing plaat, waaraan een handgreep is bevestigd met daarop het nummer 118. In de kist bevindt zich een aantal instru mentonderdelen. die op verschillende manieren zijn te combineren. Verder behoren tot de set een schietlood, een ring, een spiegeltje en twee messing platen met transversaalschalen (fig. 1). Het basiselement van de set is een achtkantige messing plaat met een doorsnede van 19,5 cm. Aan deze plaat zijn twee diametraal geplaatste vizierplaten verbonden. Midden onder de plaat kan een kogelscharnier worden bevestigd. Zoals zo vaak bij oude instrumenten ontbreekt helaas het bijbehorende stok- statief. Met behulp van het genoemde kogelscharnier kon de plaat horizontaal of verticaal op het statief worden gesteld. Aan de plaat kunnen in verschillende combina ties andere onderdelen worden bevestigd. Om te beginnen kan op de plaat een gradenboog worden vastgeschroefd. Aan deze gradenboog is een beweegba re alhidade of vizierliniaai gekoppeld, met op de arm een niveau. De gradenboog heeft een diameter van 18 cm en twee gradenverdelingen, namelijk 80-90-800 80-90-80 en 10-0-109010-0-10. Bij de vizierplaatjes van de alhidade zijn noniën aangebracht, die een aflezing tot 1/10 graad ofwel 6 minuten mogelijk maken. De gradenboog kan maar op één manier op de grond- plaat worden bevestigd. De vaste vizieren van de plaat vallen dan samen met de 90-90 lijn (respectievelijk 0-0 lijn). Stelt men de beweegbare alhidade in op de 0° (res pectievelijk 90°), dan kan het instrument als meet- of winkelkruis worden gebruikt voor het uitzetten van hoe ken van 90°. Met het niveau kan het instrument op de gebruikelijke wijze horizontaal worden gesteld. In de set bevindt zich een eenvoudige kijker, die met behulp van schuifklemmen op de vizierliniaal kan worden bevestigd (fig. 2). Het is dus mogelijk zowel met als zonder kijker willekeurige hoeken op te meten of uit te zetten. NGT GEODESIA 91 - 7/8 De richtkijker is zeer eenvoudig, heeft een lengte van 17 cm en een objectiefdiameter van slechts 10 mm. Er is geen scherpstellingsmogelijkheid. In de kijker zijn kruis draden aangebracht, die alleen in zijdelingse richting zijn te corrigeren. Met de kijker wordt het gebruikelijke, omge keerde beeld verkregen. Bij de set bevindt zich ook nog een eenvoudig kompas. Deze kan met behulp van een soort haakkoppeling aan de alhidade worden vastgezet. Het kompasje heeft een fraaie, kruisvormige naald, maar geen kompasroos of gradenverdeling. Men kan dus alleen maar het kompas noorden aangeven. Het kogelscharnier maakt het mogelijk de grondplaat, en dus het instrument, verticaal te plaatsen. Het niveau op de alhidade is 90° draaibaar om de lengte-as. Door instel ling van de vizierliniaal op de 90-90 lijn kan deze horizon taal worden gesteld, waarna met het instrument ook verti cale hoeken kunnen worden gemeten. Het instrument is in deze samenstelling dan ook een volwaardig hoekmeet- instrument. Op de alhidade is de naam van de maker ge graveerd: Benj". Ayres Fee. Amsf". Een opmerking over de graadverdelingen is hier zeker op zijn plaats. Afhankelijk van de gebruikte schaalverdeling kan men bij verticale hoekmetingen zenithoeken of elevatie- en de- pressiehoeken meten, dus hoeken ten opzichte van de horizon. Doordat de verdeling niet hoger gaat dan 90° en de bij halve cirkels gebruikelijke 0°-180° verdeling ont breekt, is het meten van horizontale hoeken groter dan 90° extra moeilijk. Men kan zelfs zeggen dat het instrument hiervoor eigen lijk niet geschikt is. Het instrument als hellingmeter Aan de achtkantige grondplaat kan een soort voetplaat worden bevestigd (fig. 3). Door het kogelscharnier als handvat te gebruiken, kunnen hellingen worden gemeten of kan iets horizontaal worden gesteld. Wordt de alhidade op de 90°-90° lijn (of 0°-0° lijn) gesteld en het niveau ingespeeld, dan staat de onderkant Fig. 3. Het instrument als hellingmeter. 311

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 3