Beeldinspiegeling: een hulpmiddel in de fotogrammetrie Inleiding door ir. R. C. J. Witmer, werkzaam bij de afdeling Fotogrammetrie van de hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn. SUMMARY Superimposition: an auxilary device in photogrammetry A brief explanation of the principles and possibilities of superimposition is given. Some examples of use and experience are discussed. Finally the application of superimposition for the Dutch Cadastre is discussed. Dit artikel is ontstaan uit de regelmatig terugkerende vragen over de mogelijke toepassingen van beeldinspie geling of superimpositie. Beeldinspiegeling houdt in dat een beeld van een gra fisch scherm wordt gecombineerd met het beeld van een stereopaar luchtfoto's (stereomodel). Tegelijkertijd zijn het stereofotobeeld en de afbeelding van het grafische scherm in het stereo-uitwerkingsinstrument zichtbaar. Eerst zal worden stilgestaan bij de werking van beeld inspiegeling en de problemen die daarbij kunnen optre den, onder andere door gebrek aan hoogte-informatie. Vervolgens wordt een overzicht gegeven van de ver schillende systeemvarianten en tenslotte wordt een pro- duktenoverzicht gegeven. Bij het Kadaster is in februari 1991 een onderzoek gestart naar de mogelijkheden van beeldinspiegeling. Doelstel ling van dit onderzoek is vast te stellen in hoeverre beeld inspiegeling bruikbaar is voor het Kadaster en welk systeem het meest geschikt is. De resultaten van dit onderzoek zullen in een toekomstige publikatie bekend worden gemaakt. Hoe werkt beeldinspiegeling? Het inspiegelen gebeurt door het beeld van een grafisch scherm via een optisch systeem te projecteren over een stereomodel. In principe kan alles wat op een beeld scherm staat, worden ingespiegeld. Meestal wordt het lijnenbeeld van een al bestaand digitaal bestand of een menuscherm in het fotogrammetrisch instrument inge spiegeld. Zowel analoge als analytische instrumenten kunnen geschikt zijn voor beeldinspiegeling. De meeste oculair meetmerk foto Beeldinspiegeling. NGT GEODESIA 91 - 7/8 beeldinspiegelingssystemen zijn uitsluitend gemaakt voor een bepaalde analytische plotter (computergestuurd stereo-uitwerkingsinstrument). Hoogte-informatie Het principe van beeldinspiegeling is eenvoudig; de uit werking in de praktijk is ingewikkelder. De digitale kaart is een orthogonale (loodrechte) afbeelding van het ter rein, de foto een centraal-projectieve. Bij beeldinspiege ling ontstaan daardoor buiten de directe omgeving van het meetmerk grote verschillen tussen het stereomodel en het ingespiegelde beeld. Daarom dient rekening te worden gehouden met de terreinhoogten. Als de hoogten van alle punten bekend zijn (bijvoorbeeld bij een driedimensionaal bestand), kan het gehele digitale beeld in zijn geheel naar de centraal-projectieve afbeel ding worden getransformeerd. Als het bestand geen terreinhoogten bevat, moet op een of andere manier deze hoogte-informatie worden ver kregen. Een van de mogelijkheden is het gebruik van een digitaal terrein model (DTM). DTM's worden in Nederland echter weinig gebruikt. Een andere methode is elke keer de hoogte fotogrammetrisch te meten om dan plaatselijk het digitale beeld naar de centraal-projectieve afbeelding te transformeren. Alleen in de buurt van het meetmerk wordt op die manier een correcte inspiegeling bereikt. Systeemvarianten Een aantal keuzen is mogelijk bij beeldinspiegelings systemen; elke keuze heeft z'n voor- en nadelen: 1mono- of stereo-beeldinspiegeling. Beeldinspiegeling bij één foto van het stereomodel of beeldinspiegeling bij beide foto's. Het grote voordeel van mono-inspie- geling is de prijs f 100 000,— voor mono- tegen over f 180 000,—voor stereo-inspiegeling). In Ne derlandse omstandigheden biedt stereo-inspiegeling weinig extra's. De voordelen ervan zijn het betere beeld en een betere vergelijkingsmogelijkheid van het digitale beeld met het stereomodel bij hoogteverschil len. Bij stereo-inspiegeling is direct waarneembaar of een verschil wordt veroorzaakt door een fout of door een hoogteverschil; 2. kleur of monochroom. Het ingespiegelde beeld kan in kleur of monochroom worden ingespiegeld. Met ver schillende kleuren kunnen verschillende classificaties worden aangeduid, waardoor een betere vergelijking met de foto mogelijk is. Het nadeel van kleur-inspiege- ling is, dat veel meer geheugencapaciteit nodig is voor het gedeelte van het beeld dat als raster is opge slagen; 315

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 7