KRISS Videomap RISIS RIVS IMA (uitverkocht) Analytische plotter Kern DSR 15 Zeiss Planicomp Wild BC-3 System-9 AP IMA P1, P2 en P3 Wild BC-1 Beschikbaarheid los los los standaard ingebouwd standaard Ingebouwd Mono en stereo ja ja ja alleen stereo alleen mono Kleur/monochroom monochroom monochroom monochroom monochroom kleur Scherm raster vector vector raster, dus raster- raster vector conversie Opslag raster vector vector vector vector Resolutie 25 pm 32 pm 6 tot 30 pm 15 tot 25 pm 5 tot 20 pm Plaats van tussen foto tussen foto tussen zoom tussen foto tussen zoom Inspiegeling en zoom en zoom en oculair en zoom en oculair Globaal overzicht beeld/nspiegelingssystemen. 3. raster- of vectoropslag. Het gehele beeld kan in raster- vorm worden opgeslagen, of een gedeelte van het beeld kan in rastervorm en de rest in vectorvorm worden opgeslagen. Het voordeel van rasteropslag is de snelle toegankelijkheid; het nadeel is het enorme geheugenbeslag. Bij vectoropslag is dit precies omge keerd. Een andere mogelijkheid is om het gehele beeld in vectorvorm op te slaan en op een vector- scherm af te beelden; 4. verschillende resoluties. De verschillende beeldin- spiegelingssystemen hebben verschillende resoluties van de ingespiegelde lijnen. Als beeldinspiegeling alleen wordt gebruikt voor volledigheidscontrole en bijhouding, is een lage resolutie voldoende. Voor pre- cisiecontrole is een hoge resolutie nodig; 5. plaats van inspiegeling in het instrument. Het beeld kan worden ingespiegeld tussen de plaatdragers en de zoom-optiek of tussen de zoom-optiek en het ocu lair. Voordeel van het eerste systeem is, dat zowel het stereomodel als het ingespiegelde lijnenbeeld worden vergroot of verkleind bij het in- of uitzoomen. Bij het tweede systeem moeten zij steeds op elkaar worden gepast. Een voordeel van het tweede systeem is, dat de ingespiegelde lijnen altijd even dun blijven, omdat ze niet worden meevergroot bij het inzoomen. De keuze van een beeldinspiegelingssysteem is direct gekoppeld aan de keuze voor een analytische plotter; met name de punten 2, 3, 4 en 5 zijn direct verbonden met het instrument. Toepassingen Toepassingen van beeldinspiegeling zijn: 1fotogrammetrische aanvulling van bestaande, digitale bestanden (bijvoorbeeld bij de bijhouding). Bij aan vulling van digitale bestanden is de homogeniteit van een bestand van belang. Een bestand is homogeen wanneer de gegevens zijn ingewonnen met dezelfde meetmethode en wanneer ze van dezelfde actualiteit en kwaliteit zijn. Een fotogrammetrisch bestand heeft een homogene kwaliteit. Na fotogrammetrische aanvulling met beeld inspiegeling behoudt het bestand zijn homogeniteit. Een terrestrisch bestand is minder homogeen door het gebruik van meer meetmethoden. Beeldinspiegeling kan in deze homogeniteit uiteraard geen verbetering brengen, tenzij alles opnieuw wordt gemeten. Vanuit de lucht zijn objecten anders zichtbaar dan vanaf de grond. Hierdoor ontstaat verschil in representatie. Dakoverstekken zijn een bekend voorbeeld van dit probleem. Dit probleem komt ook voor bij naverkende, fotogrammetrische bestanden; 2. controle van bestaande bestanden op volledigheid en precisie. Volledigheidscontrole is vrijwel altijd moge lijk. Precisiecontrole levert al snel problemen op, bij voorbeeld als het bestand geen hoogte-informatie be vat of als de resolutie van het beeldinspiegelings systeem te slecht is; 3. hulpmiddel bij de fotogrammetrische gegevensinwin- ning. Bij de huidige karteerprocedures moet de waar nemer meestal blind digitaliseren; het resultaat van zijn metingen is voor hem niet zichtbaar. Fouten en onvolkomenheden kan hij niet direct corrigeren. Een correctiefase achteraf is noodzakelijk. Met beeldin spiegeling zijn de resultaten wel meteen beschikbaar. Een aparte correctiefase is overbodig geworden. Dit leidt tot efficiëntere produktie; 4. inspiegelen van menu's. Door het inspiegelen van menu's is een integratie van de analytische plotter en een interactief grafisch systeem mogelijk. Hierdoor verbetert de ergonomie: het aantal handelingen ver mindert. Bovendien is een kostenbesparing mogelijk, doordat een grafisch werkstation niet meer nodig is. Daar staat tegenover dat voor beeldinspiegeling vaak veel computercapaciteit nodig is en dat één terminal altijd noodzakelijk zal blijven. Verschillende systemen Verschillende fabrikanten brengen beeldinspiegelings- systemen op de markt. Leica heeft KRISS (Kern Raster Image Superimposition System) voor de KERN DSR ana lytische plotters en RISIS (Raster Image Super-Imposition System) voor de Wild BC3. Zeiss brengt Videomap op de markt voor de P-serie analytische plotters. Bij de Inter- Map Analytic (IMA) van Intergraph is het beeldinspie gelingssysteem standaard ingebouwd, evenals RIVS (Raster Injection Verification Subsystem) bij de System-9 analytische plotter van Prime. Bij de systemen die los te koop zijn, bestaat de mogelijk heid te kiezen uit mono of stereo. Een overzicht van de verschillende systemen staat in de tabel. Praktische ervaring met beeldinspiegeling is in Neder land voor zover bekend alleen opgedaan door de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD), KLM Aero- carto en het bureau Landmeetkundige Zaken van de provincie Noord-Brabant. Bij deze instanties wordt ge bruik gemaakt van Kern DSR-15 analytische plotters met 316 NGT GEODESIA 91 - 7/8

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 8