Vastgoedbeheer en afhankelijkheid Fout KRISS, een zelfgebouwd systeem op Wild A8 analoge instrumenten, een Intermap Analytic en een Zeiss Plani- comp P3 met Videomap. Deze systemen worden voor namelijk gebruikt voor aanvulling en bijhouding van digi tale bestanden, als hulpmiddel bij de digitale gegevens- inwinning en voor controle van door derden geleverde digitale bestanden. Kadastertoepassingen Mogelijke toepassingen voor het Kadaster zijn het aan vullen en bijhouden van bestaande, digitale bestanden (onder andere de GBKN) en het controleren van uitbe steed werk. Beeldinspiegeling als hulpmiddel bij de fotogrammetri- sche gegevensinwinning is minder noodzakelijk, omdat bij het Kadaster al sinds 1984 elk stereo-uitwerkings instrument is gekoppeld aan een interactief grafisch werkstation, waarop de gegevens kunnen worden bij gewerkt. Het voordeel bij de gegevensinwinning zal voor het Kadaster vooral ergonomisch en economisch zijn (beeldinspiegeling in plaats van een duur grafisch werk station). Een blijvend probleem is, dat de LKI-gegevensbank van het Kadaster alleen tweedimensionale informatie bevat; de ontwikkelingen voorzien voorlopig echter nog niet in een overgang op een driedimensionale gegevensbank. Voor een zinvol gebruik zal op een of andere manier de hoogte-informatie moeten worden verkregen. Onderzocht zal moeten worden of het zinvol is om bij kadastrale toe passingen plaatselijk de hoogte te meten en op die manier het digitale beeld en het fotobeeld op elkaar te passen. Literatuur 1. Bonjour, J. D., G. Eitel, O. Kölbl, Experiences with the Wild System 9-AP and its stereo image injection system. International Archives of Photogrammetry and Remote Sensing, Volume 27, deel B. Commissie IV, ISPRS Kyoto, juli 1988. 2. Bonjour, J. D., P. R. T. Newby, Architecture and components of photogrammetric workstations. Photogrammetric Record, Volu me 13 (75), p. 389 - 405, april 1990. 3. Cogan L., D. Harbour, C. Peny, KRISS, Kern Raster Image Superimposition System. International Archives of Photogram metry and Remote Sensing, Volume 27, deel B2. Commissie II, ISPRS Kyoto, juli 1988. 4. Kölbl, O., Stereoscopic superimposition. Photogrammetric Re cord, Volume 13 (74), p. 195-215, oktober 1989. 5. Persie, M. van, Superimpositie. Beschrijving, precisie, toepas singen. Afstudeerscriptie, Faculteit der Geodesie, TU Delft, februari 1991. „Prachtig toch, al die geautomatiseerde systemen die in blaadjes worden aangeprezen. Schitterend, ai die mogelijkheden. Met één druk op de knop krijgt u pre cies wat u hebben wilt. Alle informatie, precies zo in kaart gebracht dat beleid, beheer, planning, budgette ring en al die andere moeilijke taken nog slechts een fluitje van een cent zijn. GIS is het toverwoord. GIS is een ander woord voor slim. Mooi allemaal, maar wat gaat dat kosten? Als we voor het gemak eventjes de aanschaf van programmatuur en apparatuur (vanaf 1 miljoen) weglaten, kunnen we nog een uitgebreide lijst van bijkomende activiteiten opsommen. Laten we uitgaan van een eenvoudig geautomatiseerd beheersysteem, gekoppeld aan geometrische ge gevens, Het is noodzakelijk om alle gegevens in het systeem te brengen. Dit kan een conversie analoog-digitaal of digitaal-digitaal zijn. De gegevens dienen actueel, be trouwbaar, nauwkeurig en consistent te zijn. Elke af deling stelt zijn eigen eisen aan deze eigenschappen van de gegevens. Het eerste gestoei is begonnen. Daarna dienen de ge gevens ook bijgehouden te worden. Wie is verant woordelijk voor wat? Het tweede gerommel is begonnen. Vervolgens zullen de gehele organisatie en de procedures zich moeten aanpassen aan 'het systeem'. Het derde gedoe dient zich aan. Bovenbeschreven problematiek is lastig, dus kost baar. Maar het is nog altijd te overzien. En bovendien kan een groot gedeelte van het gestoei, gerommel en gedoe, uiteraard tegen hoog tarief, gedaan worden door ingenieursbureaus. Er zijn dan ook enkele bu reaus die komen met een 'totaaloplossing'. De gehele gemeente, pats, in één klap geautomatiseerd. Het gestoei, gerommel en gedoe is verstomd. Men heeft het te druk met het opleidings- en gewenningstraject. Bovendien staat hierboven nadrukkelijk 'komen', want er is feitelijk nog niet veel. Veel problemen lijken te kunnen zijn opgelost. Nu komen er nieuwe problemen. Een klant kiest voor een bepaald concept met bijbe horende leverancier. Is daarvoor gekozen (ook niet zonder moeite), dan moeten alle applicaties van die zelfde leverancier afgenomen worden. Sommige van deze applicaties zouden door de toekomstig gebrui kende afdeling normaal gesproken nooit of te nimmer op basis van functionaliteit gekozen zijn. Toch moeten ze ermee gaan werken. En dat is niet het enige. Een keuze voor een leverancier zou weieens kunnen be tekenen dat de organisatie zich met huid en haar over levert aan de ingenieursdiensten van de leverancier. Een stukje landmeten, een rioolbeheerplan, een weg- reconstructie. Ja maar, beste klant, dat moet u wel door ons laten doen. Wij kunnen bestaande gegevens zó gebruiken of nieuwe zó toeleveren, dat alles in grote harmonie met 'het systeem' is. Dat is voor ons geen enkel probleem, voor andere bureaus echter wel. Natuurlijk kunt u het wel door anderen laten doen. Analoog. Tsja, dan heeft u niets meer aan al dat ge rommel, gestoei en gedoe, waar u eigenlijk nog niet geheel van af bent. Daar kunnen wij niets aan, doen. GIS van de leveranciers. Pas op voor de Orwelliaanse verGISsing". (Ir. A. W. M. Verhage in het blad „Gemeentewerken", mei 1991) NGT GEODESIA 91 - 7/8 317

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 9