Voordelen Hoe multifunctioneel is deze RAK? ,,U had er wel profijt van dat ambtelijk al veel was voor bereid, toen de commissie aantrad", suggereerde ik. Daar keek de voorzitter toch wat anders tegenaan. Dat hij met ambtenaren te maken zou krijgen, was bekend, en dat het er zoveel zouden zijn, was hij ook op voorbereid, maar dat er ambtelijk al een jaar was gewerkt voordat de commissie aantrad, vond hij eerder een nadeel. Er is dan al zoveel beslist en gras voor de voeten weggemaaid; veel zaken liggen al bij voorbaat vast en die zijn dan moeilijk weer te wijzigen. Zoals de grondverwerving door BBL bijvoorbeeld. Toen ik beweerde dat dit soort zaken toch aardig in regels vastliggen en nauwelijks voor beïnvloeding vatbaar zijn, werd Bram pas echt fel: ,,Ja, dat heb ik gemerkt, breek me de bek niet open". Om 1896 ha in een ruilverkavelingsprocedure te storten, moeten de voordelen toch wel duidelijk aanwezig zijn. Niet alleen agrarisch, maar ook nog multifunctioneel, dus ook verbetering voor natuur, landschap en recreatie. Die voordelen zijn er ook volgens het rapport. Agrarisch is er een opbrengstverbetering voor de boer van ge middeld 45 gulden per ha per jaar. In de voorlichtingskrant van juni 1991 zegt de voorzitter, dat door deze ruilverkaveling een basis wordt gelegd voor een economisch gezond bedrijf waar een efficiënte be drijfsvoering mogelijk is. ,,ls dat niet wat overdreven, voorzitter, als je praat over 45 gulden per jaar?" Van Nieuwenhuijzen geeft dat toe, maar je moet weieens een beetje overdrijven om de mensen te activeren, is zijn toelichting. Is die 45 gulden zo'n zwaar instrument van een ruilver kaveling waard? Het landschap is afgetakeld. Daar is de voorzitter duidelijk in: „Jazeker, je legt name lijk ook een goede basis voor toekomstige ontwikke lingen. Bovendien is die 45 gulden een gemiddelde; voor al grote bedrijven zullen meer profijt hebben van deze verkaveling". Ir. H. Okma, inspecteur van de Landinrichtingsdienst, wijst daarbij op de integratie van de A1 (landinrichtings- werk) en de A2 (buitenlandinrichtingswerk). Met name doelt hij op het zoetwaterleidingstelsel dat buiten ruilver- kavelingsverband wordt aangelegd en dat in de ruilver kaveling zal worden verdicht. Het totaal is meer dan de som van de delen, vindt hij. Okma ziet de ruilverkaveling ook meer als een totale herstructurering met vooral een toekomstige meerwaarde. Het is te hopen dat de boeren die meerwaarde ook zien zitten. De bijdrage aan natuurbeheer bestaat uit het veilig stellen van een moerassig gebied rondom een oude kreek (de bruintjeskreek), waardoor in de toekomst weide- en rietvogels hier hun broedgebied kunnen be houden; ook het gebied nabij de eendekooi zal wat worden vergroot. Het landschap dat volgens deskundigen de laatste decennia nogal afgetakeld moet zijn, is ook aan een op knapbeurt toe. Men dacht dit te vinden in het (her)be- planten van enkele dijken, maar bij de inspraak vond dit plan geen genade; de dijken blijven kaal. De recreatie is een weinig ontwikkeld fenomeen op St. Philipsland; er wordt slechts wat gefietst en gewandeld. De zeedijken zijn, ook bij het warmste weer, meer bevolkt door schapen dan door badgasten. Bij de sluis kun je enkele sportvissers vinden. De bijdrage aan de recreatie beperkt zich dan ook tot het plaatsen van enkele picknick- banken. Een gepland fietspad kwam ook niet door de inspraak. „Is dit nu echt multifunctioneel?", vraag ik Okma. „Je moet het in de tijd zien", weerlegt hij, „St. Philipsland is een van de eerste RAK's, het multifunctionele karakter is pas later uitgegroeid. Hier is de hoofdfunctie landbouw. Gezien de tijd moeten we op „Flipland" tevreden zijn". Of „natuurbeheer" ook tevreden is, wil ik nog even weten. Volgens Okma is dat inderdaad het geval. Maar gezien de honderden hectaren natuurgebied juist buiten de blokgrens zal hun zorg over de vogelstand niet zo heel groot kunnen zijn. De prijs van de democratie De Landinrichtingscommissie (samen met die vele amb tenaren) had een goed plan gemaakt. Het ging de in spraak in, het volk kon spreken. Dat deed het ook. Er was veel kritiek. De agrarische verbeteringen waren erg in trek, maar dan had je het ook wel gehad. Bomen op de dijken brengen de boeren alleen maar last en schade toe en van een fietspad dwars door hun landerijen zijn ze helemaal niet gediend. Maar de democratie vierde hoogtij en het plan werd aan gepast, wat wil je nog meer? Is het aangepaste plan nu slechter? Van Nieuwenhuijzen vindt dat wel, het eerste plan was beter. Jammer, maar dat is de prijs van de democratie. Okma zegt het wat genuanceerder: „Het blijft zeker een 364 NGT GEODESIA 91 - 9

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 12