Ook in Engeland... Stemmingskoorts Moet je gelukkig zijn met zo'n uitslag? aanvaardbaar plan, bovendien is het veel waard als een (gewijzigd) plan wordt gedragen door zoveel mogelijk be langhebbenden". Maar hoe groot zal het draagvlak zijn? Gezien de vele wijzigingen zou men dus erg hoopvol gestemd mogen zijn over de uitkomst van de stemming. Hoe hoog schat u het percentage voorgestemde opper vlakte? Van Nieuwenhuijzen (bezorgd kijkend): „Een maand ge leden was ik nog erg optimistisch, maar dat is nu wat minder; er schijnen wat acties op touw te zijn gezet om tegen te stemmen". Een percentage komt er niet uit, maar als ik 60% noem, is zijn antwoord: „Dan valt het mij erg mee". Okma antwoordt diplomatieker: „Gezien de verande ringen als gevolg van de inspraak zou het tegenvallen als deze verkaveling werd afgestemd". Toch klinkt ook daar in twijfel. Het goed bevolkte stembureau (provinciale, gemeente lijke en rijksambtenaren) en een voortdurend ronddra vende koffiedame kijken hoopvol naar elke „klant" die binnenkomt. Halverwege de middag hebben reeds 85 stemmers het rode potlood gehanteerd (en één een blauw). Maximaal 144 mensen kunnen hun stem uitbrengen. Zal de honderd worden gehaald? Nauwlettend wordt bijgehouden wie is geweest (zal het een voor- of een tegenstemmer zijn? Je weet het natuur lijk nooit. Behalve bij die ene dan. „Mijn oproep klopt niet", kondigt hij aan, er staat 93 ha op, maar ik heb pas nog 15 ha van BBL gekocht, ik moet voor 108 ha stemmen". Het stembiljet zelf bleek wel te kloppen en wees 108 ha aan. Diezelfde 108 ha hebben we nog een keer gehoord, toen de gedeputeerde 's avonds de stembriefjes voorlas. „Tegen: 108 ha", klonk het een keer luid en nadrukkelijk door de volle zaal. Daar zat dus 15 ha BBL-grond bij. Toch niet zo slim van die BBL-ambtenaren om dat vlak voor de stemming over te dragen. Hier had het zelfs een hele ruilverkaveling kunnen kosten. Precies om zeven uur 's avonds gaat het stembureau dicht. De stembus wordt gesloten en getransporteerd naar de grote zaal, waar inmiddels veel belangstellenden hebben plaatsgenomen. Achter een lange tafel zitten tellers van provincie en Kadaster gereed. De bus wordt geleegd en gretige handen graaien de stembiljetten bij elkaar. Het zijn er 97 geworden. Spoedig liggen twee stapeltjes (één voor en één tegen) Geen badgasten, maar schapen op de zeedijk. voor gedeputeerde mevrouw Nederhoed. Dat wordt spannend. Drieënveertig voorstemmers worden geteld, samen goed voor 928 ha. Velen kijken opgewekt, want het hele blok is maar 1896 ha groot en het is nog nooit gebeurd dat iedereen komt stemmen. Maar als dan de tegenstemmers worden opgelezen en daarbij soms aantallen van 108, 75, 62 en 169 ha worden gehoord, wordt het toch erg stil. Het bleef zelfs stil toen mevrouw Nederhoed de einduitslag bekendmaakte: 43 stemmen voor met 928 ha 54 stemmen tegen met 905 ha Er klonk in het geheel geen applaus. Aarzelend en met voorzichtig gekozen woorden felici teerde de gedeputeerde de Landinrichtingscommissie: „Ik moet u feliciteren, maar ik vraag me af of je gelukkig moet zijn met zo'n uitslag", sprak ze, „23 ha (en dus eigenlijk 12,5 ha) gaf de doorslag en dat geeft te denken. Ik hoop op de bereidheid van allen om samen de schou ders onder dit project te zetten". Verslaggevers van een plaatselijk blad probeerden die avond de reden van de grote tegenstand te achterhalen: het geringe voordeel van 45 gulden per ha; onbekendheid met de toedeling; slechte ervaringen met het reeds uitgevoerde werk (zoetwaterleiding). Voorzitter Van Nieuwenhuijzen had (vandaag) het laatste woord. Ook hij formuleerde heel bedachtzaam: „Ik spreek de wens uit dat we met zijn allen samen dit plan op een goede manier kunnen gaan uitvoeren. Daarbij zullen we zo snel mogelijk die krappe meerderheid moe ten vergeten". Dat was goed gezegd, maar ik denk toch dat hij die grote minderheid niet direct moet vergeten, want ook die blijven tot het einde toe meedraaien in een blok dat met de hakken over de sloot een ruilverkaveling werd. „Peter McMaster FRICS, the director-general of Ord nance Survey, is due to retire in November and an open recruitment competition is now underway to select his successor. For the first time the post is being opened to those out side the land surveying profession". (L&MS, juni 1991) NGT GEODESIA 91 - 9 365

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 13