Interactieve kwaliteitbewaking tijdens maatvoering Inleiding Specificatie plantopografie door ir. M. H. P. J. Dohmen, medewerker Faculteit Wis kunde en Informatica, sectie Technische Toepassingen van de Technische Universiteit Eindhoven en ing. M. P. J. van de Ven, chef beheer topografische in formatie van de afdeling Landmeten in de gemeente Nijmegen. SUMMARY Interactive quality control The quality-control during the interactive process of fitting future topographic elements to existing topography is presented. Constraints between geometrical elements are defined for which an algorithm is developed and tested. Its purpose is to reconstruct the constraints which are distorted during the updating or correction of the design process. In dit artikel wordt een aantal resultaten gepresenteerd, die zijn voortgekomen uit een onderzoek naar inter actieve kwaliteitbewaking tijdens het maatvoeringsproces [4]. In het maatvoeringsproces wordt de meetkundige relatie bepaald tussen verschillende ontwerp-elementen en de bestaande topografie. Wijzigingen in een stedebouwkundig ontwerp hebben veranderingen tot gevolg in de maatvoering. Naarmate het aantal en de aard van de meetkundige relaties toe nemen, wordt het moeilijk om het overzicht te behouden en de juistheid van de maatvoering te garanderen. De mogelijkheden die interactief grafische programmatuur momenteel biedt, geeft niet die functionaliteit en betrouw baarheid, die in deze situatie zijn gewenst. Het onderzoek gaat uit van de in [1] geformuleerde atomaire acties, ter wijl de meetkundige relaties worden geanalyseerd op type en onderlinge afhankelijkheid Het prototype dat is gebouwd, dient voornamelijk om gedefinieerde modellen en algoritmen te testen en niet om een standaardapplicatie te bouwen. Alvorens in te gaan op de resultaten, is een nader inzicht in de probleemstelling wellicht op zijn plaats. Plantopografie kan worden gedefinieerd als de verzame ling (ontwerp)elementen die een toekomstige terrein situatie visualiseren. De visualisatie betreft veelal een projectie in het platte vlak, welke zowel analoog als digi taal kan worden vastgelegd. Onder ontwerp-elementen wordt verstaan een verzameling van toekomstige topo grafische elementen (plan-topografie) en een verzame ling constructie-elementen (bijvoorbeeld de as van een toekomstige weg). Met name de constructie-elementen hebben veelal een tijdelijk en min of meer virtueel karak ter. Naarmate een stedebouwkundig ontwerp een defini tieve status krijgt, zullen dit soort „virtuele elementen" worden vervangen door de feitelijke plantopografie. Voor plantopografie geldt in het algemeen dat de vorm en Dit onderzoek maakt deel uit van een project, waarbij de inter actieve consistentiebewaking van mutaties centraal staat. M Mi A ruimtelijke relatie globaal bekend zijn. De beschikbare ruimte waar de plan-topografie moet worden gereali seerd, bepaalt uiteindelijk de definitieve ligging, vorm en ruimtelijke relatie. Uit het voorgaande kan worden afgeleid, dat van de ontwerp-elementen een aantal gegevens bekend dient te zijn om deze plan-elementen te relateren aan de be staande topografie en mutaties in beide „bronnen" op een juiste wijze te kunnen verwerken. Tevens blijkt in de praktijk, dat plan-topografie min of meer continu in be weging is. Het doorvoeren van mutaties in de plan-topo grafie en de bijbehorende meetkundige relatie komen hiermee sterk onder druk te staan. Mede om die reden is in dit onderzoek het accent gelegd op de interactieve kwaliteitbewaking. Meetkundige relatie De afzonderlijke ontwerp-elementen dienen meetkundig op de juiste wijze met elkaar te worden verbonden. Er dient onder andere zorg te worden besteed aan het ver schil tussen „ontwerp-" en „berekende" maten. Het ont werp kan in een relatief rekenstelsel worden opgebouwd, mits de schaal en eenheden vergelijkbaar zijn met die van het uiteindelijke rekenstelsel. Dit laatste is het coör dinatenstelsel waarin de bestaande digitale topografie reeds is vastgelegd. Begrippen als controle en overbe- paaldheid staan hier centraal. De meetkundige relatie legt niet alleen de ruimtelijke relatie vast, maar dient ook om specifieke vormen vast te leggen en het totale ont werp ten opzichte van de bestaande topografie exact en absoluut te positioneren. De meetkundige relatie wordt voornamelijk opgebouwd tijdens het maatvoeringspro ces. Dit proces komt later nog uitvoerig aan de orde. Belangrijk is om hier te onderkennen dat er verschillende maatvoeringselementen bestaan, die ieder een speci fieke functie hebben. Zowel bematingsgetallen (seman tiek) als bematingslijnen (symboliek) dienen te worden geclassificeerd en geïdentificeerd. Dat hierover nog geen eenduidigheid bestaat, is onder andere ook in [2] onder kend. Ontwerp-elementen De toekomstige topografische elementen, hierna plan elementen genoemd, en de constructie-elementen ver- 366 NGT GEODESIA 91 - 9

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 14