inhoud nederlands geodetisch tijdschrift *-£ en verder 33e jaargang no. 9 september 1991 354 Leidingbeheerders krij gen nu ook de mogelijkheid om op gestandaardiseerde wijze digitaal locatiegebonden informatie uit te wisselen. Door aanpassing van het standaard uitwisselingsformaat SUF-2 wordt het mogelijk om zowel geometrische als thematische gegevens van kabels en lei dingen vast te leggen en de onderlinge relatie van de gegevens te beschrijven. Het artikel geeft een beknopte beschrijving van de activiteiten van de RAVI en de project groep die zich heeft bezigge houden met deze problema tiek. De feitelijke verande ringen in de nieuwe versie (SUF-2.1) worden kort toe gelicht. 358 Ruilverkavelen is een proces van lange adem. Vanaf de start van de voorbereiding tot de afsluiting rekent men momenteel gemiddeld vieren twintig jaar. 366 Achter deze titel gaat meer schuil dan zo op het eerste gezicht lijkt. Het tot ont wikkeling brengen van bijvoor beeld stedebouwkundige plan nen start zoals gebruikelijk op de tekentafel. Het resultaat van dit ontwerp-proces levert toe komstige topografie (plan- topografie) op in een lokaal coördinatenstelsel. Deze plan- topografie moet worden aan gesloten op de bestaande (digitale) topografie in het RD- stelsel. Tevens dient het ont werp regelmatig te worden bij gesteld orn te blijven passen binnen de ruimtelijke mogelijk heden van de bestaande topo grafie. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. ISSN 0016-707X MINI-SERIE Uitwisselen van digitale ruimtelijke gegevens (5) Standaard uitwisselings formaat SUF-2 aan gepast J. H. van Oogen S Ruilverkaveling met administratief karakter (RAK) ir. M. C. de Koster Sinds enkele jaren bestaat er een nieuwe vorm van ruilverka velen, die deze termijn aan merkelijk weet te verkorten: de ruilverkaveling met administra tief karakter. Met name in Zee land heeft men de voordelen hiervan direct onderkend, het geen erin heeft geresulteerd dat daar een grote stroom pro jecten op gang is gekomen. De auteur beschrijft de moge lijkheden en de specifieke waarde van de RAK's en zet een aantal voor- en nadelen op een rij. Interactieve kwaliteitbewaking tijdens maatvoering ir. M. H. P. J. Dohmen ing. M. P. J. van de Ven Het inpassen van deze ont- werp-elementen en het bijbe horende rnaatvoeringsproces zijn arbeidsintensieve hande lingen, terwijl de beschikbare interactief grafische program matuur kwalitatief niet geheel is uit-ontwikkeld. In het aan dit artikel ten grond slag liggende onderzoek heb ben de auteurs getracht het gehele proces inzichtelijk te maken. Uitgaande van een analyse van de voorkomende meetkundige relaties zijn algo ritmen ontwikkeld en is een prototype gebouwd. Bij het inpassen van de nieu we ontwerp-elementen in de beschikbare ruimte kan men een aantal geometrische rand voorwaarden ontdekken, zoals evenwijdigheid, haaksheid en collineariteit. Met deze zoge naamde „constraints" worden relaties vastgelegd tussen geo metrische primitieven. Het wijzigen van enkele plan elementen leidt soms tot incon sistentie in de relatie (inclusief de maatvoering) met andere elementen. Via een herstelme chanisme, gebaseerd op een iteratief werkend algoritme, kunnen de constraints worden „gerepareerd" tijdens het actualiseren van de plan- topografie. In memoriam ir. S. Rienstra 357 Zeeuwse RAKkers met de hakken over de sloot 363 In memoriam ir. W. J. J. van Lent 373 De laatste loodjes van 12 HU-studenten374 Agenda376 Berichten376 Verslagen 378 Publikaties379 Personalia379 Techniek380 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015)78 15 67 78 27 45 telefax (015) 78 23 48 Redactie: ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdradacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel Ir. M. J. P. M. Lammens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Rijkeren, Niauwegein M. J. Scheale, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1991. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten Is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij: Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris J. van Arkelstraat 19 4121 EJ Everdlngen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huls (03472) 1619 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien déze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie- acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen J. J. S. Kopaszewski A. van Sehendeilaan 16 5531 TV Sladel tel. kantoor (040) 59 29 11 telefax (040) 59 23 44 tel. huls (D4977) 8 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden t 60,— (binnenland); t 73,— (België); 102,— (buitenland) en f 135,— (luchtpost), Studenten aan TU, HTS of MTS en 65- plussers f 39,—. Voor abonne menten die na januari ingaan, f 8,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 15,—, exclusief verzendkosten, te besteilen bij J, J. S. Kopas zewski. Opzegging vóór 1 de cember van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nedertands Ge nootschap voor Landmeetkunde. Secretaris van de stichting: ir. S. Steltingwerff Beintema Burg. Buitenlaan 5 2215 PL Voorhout tel. kantoor (023) 31 41 92 telefax (023) 32 59 93 tel. huls (02522) 14939 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 91 - 9 353

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 1