In memoriam ir- W. J. J. van Lent Op 25 juli 1991 overleed na een ernstige ziekte ir. Wouter Jacobus Johannes van Lent, oud-plaatsvervangend hoofddirecteur van het Kadaster. Hij werd in 1921 in Vlaardingen geboren, startte zijn studie van civiel-landmeter in 1937 en voltooide die in 1941. In 1951 behaalde hij het diploma van geodetisch ingenieur. Op 1 juli 1941 trad Van Lent als 20-jarige in dienst van het Kadas ter bij het bureau van de Landmeetkundige Dienst in Deventer. In 1943 trouwde hij met Lied aan het Rot. Hij vestigde zich met haar in Roermond, toen hij naar het bureau van de Landmeetkundige Dienst aldaar werd overgeplaatst. In die plaats was hij gedurende de laatste oorlogsjaren gedwongen onder te duiken om te ont komen aan tewerkstelling in Duitsland. In 1947 werd hij op zijn verzoek bij de Ruilverkavelingsdienst van het Kadaster te Groningen geplaatst. Die keuze heeft zijn loop baan in zeer sterke mate bepaald. Na de watersnoodramp in 1953 was Van Lent onmiddellijk bereid naar Zeeland te trekken om daar te helpen bij de wederopbouw. De Herverkaveling Zeeland vormde daarvan een zeer belangrijk onderdeel. Aan de bijdrage van het Kadaster aan dit omvangrijke werk heeft hij vanaf 1958 als hoofd van het bureau Herverkaveling te Zierikzee en vanaf 1959 tevens als hoofd van het bureau te Middelburg leiding gegeven. Zijn stijlvolle en bekwame manier van optreden bij dit bijzondere project hebben geleid tot een hechte band tussen de mede werkers van het Kadaster onderling en tot een uitstekende ver standhouding met de collega's van de Cultuurtechnische Dienst (de huidige Landinrichtingsdienst) van het Ministerie van Land bouw. Dat zijn voor hem wellicht de beste jaren van zijn leven geweest. Vele vriendschapsbanden uit die tijd, zowel met bewo ners van het gebied als met collega-herverkavelaars, zijn blijven bestaan tot op de dag van vandaag. In 1965 volgde zijn benoeming tot hoofd van de Ruilverkavelings divisie van het Kadaster in de rang van ingenieur-verificateur en tot adviserend lid van de Centrale Cultuurtechnische Commissie (de huidige Centrale Landinrichtingscommissie). In deze functie is hij van onschatbare betekenis geweest voor de ontwikkeling van het ruilverkavelingswerk van het Kadaster. Hij heeft veel aandacht besteed aan de verhoging van de deskundigheid van de ruil verkavelingsmedewerkers en drong er bij de civiel-landmeters sterk op aan, dat zij door middel van een scriptie het diploma van geodetisch ingenieur behaalden. Zelf was hij in 1951 een van de eersten die op deze wijze het diploma behaalde. Ook voor de status van de dienst vond hij dat zeer belangrijk. Daarnaast nam hij belangrijke initiatieven tot de invoering van moderne technie ken, zoals luchtkartering en automatisering. De nauwe relatie die hij met de Technische Hogeschool Delft onderhield, heeft hierbij een voorname rol gespeeld. Met de sterke toename van het ruil verkavelingswerk in die tijd is het van groot belang geweest dat hij tevens veel heeft gedaan aan de bevordering van de doel matigheid van het werk en dat hij een belangrijke plaats toekende aan de HBO-er in het ruilverkavelingswerk. Ook in deze periode was hij bepalend voor de goede verstand houding met de collega-diensten van het Ministerie van Land bouw. Bij de ingrijpende reorganisatie van het Kadaster in 1974 werden de onderscheiden onderdelen van de dienst geïntegreerd en kwam de functie van hoofd van de Ruilverkavelingsdienst te vervallen. Wout van Lent bleef wel verantwoordelijk voor de be leidsvorming op het gebied van de ruilverkavelingstaak van het Kadaster, maar de lijnverantwoordelijkheid kwam te vervallen. Het kon dan ook niet uitblijven dat hij bij een vrij snel volgende nieuwe reorganisatie in 1977 een zeer zware functie kreeg, die een combinatie inhield van beleids- en lijnverantwoordelijkheid voor alle technische aspecten van het Kadaster. Hij werd toen benoemd tot hoofd van de directie Landmeetkundige Zaken en Landinrichting en tevens tot plaatsvervangend hoofddirecteur. Helaas heeft een diepgaand verschil van inzicht over essentiële management-aangelegenheden in 1981 geleid tot zijn beslissing om vervroegd de dienst te verlaten. Hij was toen inmiddels veertig jaar bij het Kadaster, maar de beslissing viel hem zeer zwaar en wij hebben hem met zeer veel spijt zien vertrekken. In relatie tot zijn werk bekleedde hij een aantal belangrijke bestuursfuncties en had hij zitting in diverse werkgroepen. Een NGT GEODESIA 91 - 9 van deze functies was het voorzitterschap van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde in de tweede helft van de vijftiger ja ren. Hij heeft in die functie veel voor de behartiging van de belan gen van de collega's gedaan. In zijn Zeeuwse tijd was hij lid van de Ronde Tafel en later werd hij lid van Lions International. In zijn laatste levensjaren, tot op het moment dat zijn ziekte dit verhin derde, was hij zeer actief in de Remonstrantse Broederschap. Door zijn inzet en inventiviteit en zijn opgewekte humeur en vaar digheid om met een ieder gemakkelijk contacten te leggen, werd zijn inbreng in al deze gezelschappen steeds buitengewoon ge waardeerd. In 1973 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Wout van Lent was een krachtige persoonlijkheid, die binnen het Kadaster en bij de collega-diensten in zeer hoog aanzien stond. Met zijn stijl, zijn bestuurlijk inzicht en zijn grote deskundigheid dwong hij alom groot respect af. Hij had een gedegen en tevens effectieve wijze van werken, een zeer groot plichtsbesef en was sterk maatschappelijk betrokken. Hij stelde op deze punten ook hoge eisen aan zijn omgeving en liet niet na het duidelijk aan je te laten merken indien je niet in zijn stijl meeging. Maar op praktisch allen van ons had hij een zeer inspirerende invloed. Hij was voor ons een groot voorbeeld. Wij hebben zeer veel van hem kunnen leren, maar hem zelden enigs zins kunnen evenaren. Met zijn enorme denkkracht en inventi viteit bleef hij je als het ware steeds een paar stappen voor, maar ook omdat hij zichzelf, in wisselwerking met zijn omgeving, voort durend verder ontwikkelde. Hoe serieus Wout van Lent ook met zijn werk bezig was, in de persoonlijke contacten, ook binnen het werk, zat altijd een grote dosis kameraadschappelijkheid en persoonlijke belangstelling. Daarmee, gecombineerd met zijn vindingrijke humor waarmee hij je zo gemakkelijk op het verkeerde been kon zetten, schiep hij een sfeer van grote saamhorigheid om zich heen. Deze sfeer werkte ook door in de collegiale contacten naast het werk, die hij zeer belangrijk vond en waarin hij samen met zijn vrouw Lied een actief aandeel had. Wanneer wij aan Wout van Lent terugdenken, beseffen wij dat wij een geweldige baas en collega hebben gekend, die van grote betekenis is geweest en nog is voor het Kadaster en voor velen van ons persoonlijk. Moge de verzekering dat zovelen zo over hem denken, enigszins tot troost zijn voor Lied en de kinderen. J. K. B. Sonnenberg 373

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 21