i coördinaten- monument Iijnsegment vlak gebouwd object ~7T I verblijfs- eenheid ~i kadastraal object belasting object subject -» adres water weg straat naam Fig. 2. Theoretisch gegevensmodel. Nu kon werkgroep 3 aan de slag met de invoer van de gegevens. Woordvoerder Jack Schalk vertelde hoe zij de gewenste gegevens invoerden in System 9. Dit GIS-systeem kenmerkt zich door het feit dat er geen sprake is van twee bestanden (een administratief en een geometrisch) die worden gekoppeld, maar slechts van één (relationeel) bestand die koppelingen legt door verbindingen via het beeldscherm. Om helemaal precies te zijn: bij System 9 is sprake van een topologisch gestructureerd, objectgeoriënteerd, relationeel bestand. De interactie vindt plaats middels menu's (SQL). Met behulp van een uiteengerafeld „trafohuisje" zien we hoe punten, lijnen en vlakken worden opgebouwd tot een leuk gegevensmodel. Werkgroep 4 en 5. Het moet gezegd: de meeste aanwezigen waren minder benieuwd naar hoe het erin werd gestopt dan hoe het eruit zou komen, maar dat kregen we nog lang niet te zien. Twee werk groepen hebben daar hun best op gedaan en probeerden ons eerst uit te leggen wat daarbij komt kijken. Een probleem was ook dat zij pas aan de slag konden, toen de eerste drie klaar waren en kwamen dus in ge rede tijdnood. Raimond Felisie van werkgroep 4 gaf een overzicht van de gekozen uitvoer- systematiek. Maar de uitleg van begrip pen als KSH, SQL, ACL en ATB ging ve len denk ik wat te vlug. Robert Schmltz deed zijn uiterste best de module ATB (Analytical Tool Box) na der te preciseren en trakteerde de aan wezigen op begrippen als clipboard, vie wer, processing functies en dataflows. Het bleek heel eenvoudig: een clipboard is een soort bestand, een gedeelte van een geheugen waarin de resultaten van analyses worden weggeschreven. Een dataflow is een hoeveelheid informatie van een bepaald type. Fig. 3 geeft dit schematisch weer. werd opgeroepen en manipulaties met menu's allerlei selecties uit het toestel haalden. We kregen te zien welke bedrijven meer dan twee ton hadden gekost en waar ze staan, welke bedrijven zijn aan gesloten op de riolering en welke niet (die gaan naar buiten, ver klapte Marcel de Bruijn). Ook de huizen met en zonder hond waren gauw teruggevonden. Een veelvoud van selectiemogelijkheid en presentatie volgde. Het bleef boeiend. Een enkele keer was er een langere wachttijd. „Het systeem werkt nu nog wat langzaam", legt Marcel uit, „maar Prime werkt aan ver snelling" (en hij is niet eens in dienst bij Prime). Om dat weer goed te maken, liet de heer De Vries van Prime nog een moeilijk stukje werk zien: de onteigening voor een wegtracé. Op het kaartgedeelte van Vleuten ontwierp hij brutaalweg een brede weg, zomaar dwars door de bebouwing. Op de kaart was dat gauw gebeurd. De te onteigenen gedeelten werden zichtbaar en een schermpje gaf een lijst met oppervlakte en eigenaargegevens. Opschuiving van de weggrens was hierbij een fluitje van een cent. Dat ging echt heel vlug. Voordelen van System 9 Prime-vertegenwoordiger P. van der Stad weet een aantal voor delen van System 9 te noemen. Die voordelen zijn met name af te leiden uit het feit dat het systeem objectgeoriënteerd is. Volgens Van der Stad is het beter dan een kaartlaag-georiënteerd systeem. Het bevat alle GIS-componenten, ook managementfuncties. Objecten kunnen zeer snel worden geselecteerd en er zijn veel verschillende soorten gegevensinwinning mogelijk. Ook is de menugestuurde interactie erg gebruiksvriendelijk. Vooral de ge bruiksvriendelijkheid moet de studenten welkom zijn geweest. Hel kan haast niet anders dan dat de studenten zijn geslaagd voor hun opdracht en dat de gemeente Vleuten gaat nadenken over de geneugten van een geautomatiseerd vastgoedsysteem. Het was leuk werk volgens de twaalf studenten, maar de beschik bare tijd was wel wat erg kort. Met de verworven kennis moeten ze snel een baan kunnen vinden, denk ik, zeker nu ze hun eigen stelling van het begin van dit ver haal kunnen ombouwen tot: het heeft zeker zin geografische gegevens te converteren naar een digitale vorm, want wij kunnen er goed mee manipuleren Theo Scheeie ATB Clipboard extract data using atb_selec^ SYSTEM 9 Project 4 Partition Database update database using atb_upload Het was goed dat toen de tweede koffie- ronde begon; de theorie kon even bezin ken. Maar niet erg lang. Het was tijd voor het echte werk: demonstraties op de mo nitoren. Geïnteresseerd keken de aanwezigen toe hoe het kaartbeeld op het scherm External Database Processing extract data using atb external mout daln flow Function output Third Party Software Packages eport Report Processing Function atb plot atb viewer Processing Function Fig. 3. System 9 and A TB. NGT GEODESIA 91 - 9 375

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 23