informatie [2] heeft dan ook de Commissie Topografische Basisbestanden opdracht gegeven hem voorstellen te doen op welke wijze SUF moest worden aangepast. Resultaat van deze opdracht is het Standaard Uitwisse lingsformaat^ [3]. Een beschrijving hiervan is gegeven in [4]- In dit artikel komen onder andere de benodigde modifica ties van SUF-2 aan de orde, zodat het aangepaste for maat ook geschikt is voor het uitwisselen van gegevens over kabels en leidingen. Entiteiten leiding leidingsegment knooppunt tussenpunt object geul geulsegment Vervolg Commissie Leidingen In 1987 heeft Minister Nijpels, als coördinerend bewinds man voor vastgoedinformatie, de RAVI verzocht advies uit te brengen over de wijze waarop de informatievoor ziening omtrent de ligging van leidingen kon worden ver beterd. Onder andere werd gevraagd in kaart te brengen wie op dit moment in Nederland informatie beheert om trent de ligging van leidingen, of die informatie toeganke lijk is of op eenvoudige wijze toegankelijk kan worden gemaakt voor belanghebbende. Hiertoe is de Commissie Leidingen ingesteld, die het advies, getiteld Kabel- en Leidinggegevens geleid" [5], heeft voorbereid. Dit advies is begin 1988 door de RAVI uitgebracht. Een van de conclusies was, dat er verbeteringen mogelijk zijn van de op kabels en leidingen betrekking hebbende informatie, zoals volledigheid, actualiteit, kwaliteit, be trouwbaarheid, toegankelijkheid en de afbeelding op kaarten. Om in dit verband te komen tot een vervolg advies over leidingen, heeft de RAVI begin 1989 de Vervolg Commissie Leidingen ingesteld (de VCL). Deze commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van met name de nutsbedrijven en is belast met de voorberei ding van het advies om te komen tot standaardisatie van die gegevenselementen, die betrekking hebben op de Legenda: X knooppunt O tussenpunt object 1 object 2 A - B, B - F, B - J, E - F, F - H en H - J zijn leidingen of geulen; B - G en G - J zijn leidingsegmenten of geulsegmenten; B - G wordt beschreven door het grafisch element „kromme" en G - J door het grafisch element „lijnstuk"; de tussenpunten C, D en G zijn benodigd voor een juiste geo metrische weergave van leiding of geul B - J; object 1 is geometrisch bepaald door de tussenpunten M en N en object 2 door de tussenpunten S, T, U en V; de tussenpunten M, N, S, T, U en V hebben geen relatie met de betreffende leidingen of geulen. Classificatie van leidinggegevens. Alfanumerieke attributen leidingbeheerdersorganisatie soort spanning-/drukklasse capaciteit materiaalsoort beheertoestand geulinhoud Kartografische attributen locatie XY-coördinaten 2-coördinaat ten opzichte van NAP ten opzichte van maaiveld ruimtebeslag soort grafisch element punt lijnstuk string kromme vlak ligging van kabels en leidingen. Deze werkwijze heeft dus als groot voordeel, dat adviezen tot stand komen door medewerking van de gebruikers zelf. In de serie Kabel- en Leidinggegevens voor elkaar" worden door de VCL vier adviezen voorbereid, namelijk: classificatie van de uit te wisselen leidinggegevens; definiëring van een uitwisselingsformaat; onderzoek naar de kwaliteitsaspecten; onderzoek naar de wijze van (grafische) presentatie van leidinggegevens. Classificatie van de uit te wisselen leidinggegevens In het eerste advies [6] heeft de RAVI een classificatie van leidinggegevens vastgesteld. Hierbij wordt onder classificatie verstaan: het geven van een eenduidige en sluitende definitie voor ieder element en het groeperen van verschillende elementen op grond van een aantal kenmerken. Deze classificatie bevat de minimaal nood zakelijke gegevens om op verantwoorde wijze leidingen van derden in het terrein te kunnen lokaliseren. Hierbij moet worden gedacht aan bijvoorbeeld de entiteiten leiding, leidingsegment, geul en geulsegment. Van deze entiteiten worden alfanumerieke en ruimtelijke attributen uitgewisseld. De alfanumerieke attributen zijn bijvoor beeld: beheerder, soort, capaciteit, materiaalsoort, be heertoestand en geulinhoud. De ruimtelijke attributen zijn: x-, y- en z-coördinaten, ruimtebeslag en aanduidin gen als punt, lijnstuk, string, kromme en vlak. Ook is geconcludeerd dat het in 1987 geadviseerde SUF-2, met enige aanpassingen, geschikt is voor de uitwisseling van de hiervoor genoemde entiteiten en attributen. NGT GEODESIA 91 - 9 355

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 3