Ruilverkaveling met administratief karakter Woord vooraf Multifunctionele inrichting 5 door ir. M. C. de Koster, hoofd van de afdeling Landinrichting en Landmeetkundige Projecten bij het Kadaster in de directie Zeeland. SUMMARY A new form of land consolidation Land consolidation in the Netherlands is complex and time consuming: on average projects take about twenty four years. A few years ago a special form of land consolidation has been introduced: land con solidation with an administrative character. Its aim is a less time consuming land consolidation procedure. This paper describes the possibilities of such a procedure. The recognition of the benefits has resulted in a number of projects in the province of Zeeland. Op 4 juli 1991 is voor de vierde maal gestemd voor een ruilverkaveling met administratief karakter (RAK). Al deze RAK's, te weten Sluis-Oostburg, Breskens-Zuidzande, Schoondijke en St. Philipsland zijn gelegen in de provin cie Zeeland. In deze provincie zijn momenteel negen RAK's in voorbereiding, terwijl voor vier gebieden een aanvraag loopt. Elders in het land zijn thans vijf RAK's in voorbereiding genomen. In de komende jaren zullen er steeds meer in uitvoering komen. Reden om de RAK nader te belichten. De Landinrichtingswet, die in 1985 in werking is getre den, beoogt een multifunctionele inrichting van het lande lijk gebied. Waar de Ruilverkavelingswet 1954 primair de landbouwkundige functie diende, heeft de Landinrich tingswet een verbrede doelstelling. Artikel 4 van de wet geeft in wezen de doelstelling van landinrichting aan: Landinrichting strekt tot verbetering van de inrichting van het landelijk gebied overeenkomstig de functies van dat gebied, zoals deze in het kader van de ruimtelijke orde ning zijn aangegeven. Aangrijpingspunt voor het optimaal vorm en inhoud geven aan de multifunctionele doelstelling van landin richting is het begrippenstelsel functie-kwaliteitsaspect- inrichtingsfactor: onder functie wordt verstaan een bepaalde vorm van maatschappelijk ruimtegebruik van het landelijk ge bied. Voorbeelden zijn landbouw, recreatie, natuur, defensie en waterwinning. In het kader van de ruimte lijke ordening worden deze functies aangegeven; kwaliteitsaspecten stellen eisen aan en vormen rand voorwaarden voor de mogelijke functievervullingen en inrichtingsmaatregelen. Voorbeelden zijn: milieu, landschap, cultuurhistorie en natuur. Het betreft hier dus maatschappelijke facetten, die via ruimtelijke ordening en milieubeleid grenzen stellen aan en mogelijkheden aangeven voor de ontwikkeling van functies; met de inrichtingsfactor wordt een beheersbare va riabele aangeduid, welke bepalend kan zijn voor de functievervulling. De in landinrichting bekende inrich tingsfactoren zijn ontsluiting, waterbeheersing, verka veling, beplanting/landschapsbouw en als nieuwe ge wenste factor milieutechniek. Voor de keuze met welk instrumentarium de gewenste inrichting van een gebied wordt uitgevoerd, geeft de Landinrichtingswet een aantal mogelijkheden. Eén daar van is de landinrichting met administratief karakter. Vier vormen De ruilverkaveling met administratief karakter (RAK), evenals de herinrichting met administratief karakter (HAK), is een van de landinrichtingsinstrumenten die ter beschikking staan bij de inrichting van een gebied. In het Structuurschema voor de Landinrichting van 1984 is de RAK als instrument naar voren geschoven en heeft de Centrale Landinrichtingscommissie (CLC) een plaats vrij gemaakt op het (jaarlijks aan te vullen) voorbereidings schema voor landinrichtingsprojecten. De Landinrichtingswet kent vier vormen van landinrich ting: herinrichting; ruilverkaveling; aanpassingsinrichting; ruilverkaveling bij overeenkomst (kavelruil). Het wettelijk kader voor een RAK (of HAK) komt overeen met dat voor een ruilverkaveling (of herinrichting). Dat betekent dat alle uit de Landinrichtingswet voortvloeiende procedures ook voor een RAK gelden. Vijfde vorm Tijdens de voorbereiding van de Landinrichtingswet 1985 heeft prof. mr. P. de Haan voorgesteld een vijfde vorm op te nemen in de wet: de administratieve ruilverkaveling, met een afzonderlijke regeling in de wet en speciaal be doeld voor die gebieden waar voornamelijk behoefte was aan een betere verkaveling. Waarom een vijfde vorm? Omdat: de procedure in de ontwerp-Landinrichtingswet, ver geleken met de Ruilverkavelingswet 1954, sterk ver zwaard was door de koppeling aan de ruimtelijke orde ning. In de voorbereiding is namelijk de mogelijkheid gecreëerd om voorafgaand aan het landinrichtings plan een landinrichtingsprogramma op te stellen. Dit programma beoogt de doelstellingen en uitgangspun ten van de landinrichting nader uit te werken, opdat de inrichting van een bepaald gebied zo goed mogelijk Het wegen- en waterlopenstelsel moet redelijk goed zijn. 358 NGT GEODESIA 91 - 9

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 6