Korte looptijden voor gebieden die niet op de beleidskaart staan, maar wel binnen de doelstellingen van het landinrichtings- beleid vallen, komt gemiddeld 1000 ha per jaar in aan merking; voor gebieden waar nagenoeg alleen behoefte is aan verbetering van de verkaveling en die niet op de beleidskaart staan, is gemiddeld 5000 ha per jaar be schikbaar. Voorwaarde hierbij is dat het rijksaandeel in de kosten niet meer mag bedragen dan een vijfde deel van het gemiddelde rijksaandeel in de kosten van herinrichting/ruilverkaveling. De nominale oppervlakte wordt voor een vijfde deel meegeteld in de totale oppervlakte welke jaarlijks in uitvoering kan worden genomen (36 000 ha). Voorts geldt dat maximaal 15% van de totale oppervlakte mag bestaan uit dit soort gebieden. Verruiming In 1988 zijn de toepassingsmogelijkheden verruimd; het is sindsdien ook mogelijk om voor gebieden die binnen de beleidskaart 9 zijn gelegen, een RAK aan te vragen. De inrichtingssituatie dient zodanig te zijn, dat er voorname lijk behoefte is aan verbetering van de verkaveling, tenzij op grond van niet-agrarische overwegingen een andere procedure is gewenst. Het aantal aanvragen voor administratieve projecten is op dit moment (1991) groot. In de juli 1990 uitgekomen Structuurnota Landbouw, welke een van de bouwstenen is voor het nieuwe Structuurschema LNO, wordt een ver sterking van de inzet van administratieve ruilverkaveling wenselijk genoemd voor de akkerbouw en de rundvee houderij. Bij het opstellen van het Voorbereidingsschema 1990 heeft daarom nogmaals een verruiming van het beleid plaatsgevonden. De oppervlakte welke jaarlijks buiten de beleidskaart voor projecten met een administra tief karakter beschikbaar is, wordt van 5000 op nominaal 11 000 ha gebracht, een en ander binnen de totale opper vlakte van 36 000 ha. Ongunstige verkaveling hoofdmotief RAK's zijn vooral bedoeld voor gebieden waar de ont sluiting en waterbeheersing redelijk goed functioneren, maar waar een doelmatige bedrijfsvoering wordt be lemmerd door een ongunstige verkaveling. De multi functionele doelstelling van landinrichting geldt ook voor RAK's. Dit houdt in, dat er geen nadelige gevolgen voor niet-landbouwkundige functies, en zo mogelijk verbete ringen, optreden. Tevens kan worden bezien in hoeverre RAK's dienen mede ter veiligstelling van natuurgebieden. 360 Als grote werken moeten worden uitgevoerd, gebeurt dat buiten ruilverkavelingsverband" (A2 werk). de aanleg van natuur- en landschapselementen op over- hoeken, kavelgrenzen, dijken e.d. tot de mogelijkheden behoort. RAK's kunnen mede dienen ter veiligstelling van natuurgebieden. Ook de realisering van recreatieve ele menten wordt meegenomen. De kracht van RAK's ten opzichte van „gewone" land inrichting moet vooral worden gezocht in de korte duur van voorbereiding en uitvoering. Een RAK is eenvoudig, dus kan snel worden voltooid. Een voorwaarde hierbij is wel, dat het benodigde kaartmateriaal tijdig beschikbaar is. Het Kadaster levert het kaartmateriaal aan de Land inrichtingscommissie in de vorm van een digitale GBKN en (zo mogelijk) digitale, kadastrale kaarten. Deze ge gevens kunnen alleen tijdig beschikbaar zijn, als reeds vóór de stemming wordt begonnen met de vervaardiging, met het risico dat het project niet doorgaat als de stemming negatief uitvalt. Voorbereiding Tijdwinst in de voorbereiding kan vooral worden bereikt in de fase waarin het voorontwerp-Landinrichtingsplan wordt opgesteld en afgerond. Dit wordt mede bereikt door het achterwege laten van het schetsontwerp, wat in elk blok tot nu toe door de CLC is toegestaan. De deeladvie- zen landbouw, openluchtrecreatie, landschapsbouw en het advies van de Natuurwetenschappelijke Commissie worden zo mogelijk voor een gehele regio opgesteld, wat voor latere blokken uiteraard versnellend werkt. Wat minder tijdwinst is te bereiken in de inspraakfase en de verwerking van de inspraakreacties. De totale voorberei dingsperiode (planvorming plus besluitvorming) kost vier a vijf jaar tegen gemiddeld negen jaar bij een „gewone" ruilverkaveling. In de fase van het voorontwerp krijgt ook de begroting van een project gestalte. Aan de raming van de kosten van de kavelaanvaardingswerken ligt een toedelingsonderzoek ten grondslag, uitgaande van een bestand opgebouwd uit het AKR, aangevuld met gebruiksgegevens. Met behulp van per project te formuleren bedrijfsmodellen wordt een „plan in geld" gegenereerd, waarna (een deel van) het gebied wordt ingeschetst. Zoals gewoonlijk vindt er een batenberekening plaats met kengetallen die mede zijn ontleend aan het toedelings onderzoek: het rendement dient aan bepaalde minimum normen te voldoen. Overigens zij vermeld dat het land bouwkundige rendement niet het enige criterium is, waarop een plan wordt beoordeeld: ook natuur- en land schappelijke overwegingen zijn belangrijk voor de beoor deling van het plan. Uitvoering Uit ervaring tot op heden met de uitvoering van de eerste RAK, de ruilverkaveling Sluis-Oostburg in West-Zeeuws- Vlaanderen, lijkt de uitvoeringsduur tot ongeveer zes jaar te kunnen worden beperkt tegen een gemiddelde uit- NGT GEODESIA 91 - 9

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 8