Voorbeelden naar aanleiding van de vergelijking van de registraties dus in hoofdzaak een verkennend karakter had, lag de nadruk op het verkrijgen van een breed overzicht in plaats van gedetailleerde kennis over enkele vooraf be paalde registraties. Door deze onderzoeksaanpak was het nog niet mogelijk om met voldoende zekerheid uit spraken te doen over het landelijk voorkomen van de zelfde gegevens op verschillende bestuursniveaus om zo, via de constatering van meervoudig gebruik van een gebieden type voorbeelden bestuurlijke gebieden wijk, buurt, indeling peilgebieden/polders verzorgingsgebieden afwateringsgebied rioleringsgebied gebieden met een bepaalde bestemming streekplangebied bestemmingsplangebied landinrichtingsgebied potentieel ontgrondingsgebied gebieden met een bepaald beheerregiem bodembeschermingsgebied milieuzoneringen natuurbeschermingsgebied indelingen t.b.v. aggregatie van informatie 500 x 500 m grid wijk, buurt, indeling Fig. 3. Type gebieden. objecten type voorbeelden kadastraal perceel eenheid van gebruik en beheer (de relatie tussen het object en de beheerder of gebruiker is bekend en relevant; administratief- registratief) in erfpacht, pacht of huur aan particulieren uitgegeven grond niet voor de openbare dienst bestemde grond ontgrondingsgebied recreatie-object kavel (Cl) mijnterrein natuurgebied (natuurmonu ment, landgoed) eenheid van gebruik (de relatie tussen het object en de beheerder of gebruiker is wel/niet bekend, maar niet relevant; objectbeschrijvend) oppervlak in Bodemstatistiek 25 x 25 m vlak in grondge bruikgegevensbank bedrijfsterrein afvalverwerkings- of stort plaats autowrakkenopslagplaats gezoneerd industrie- of bedrijfsterrein eenheid van beheer (de relatie tussen het object en de beheerder is bekend, maar niet relevant; technisch beheer) wegbeheervak groen beheervak watergangdeel afdeling (SBB) eenheid van (her)inrichting (het object is voorwerp van uitvoeringsmaatregelen) bodemsaneringslocatie landinrichtingsgebied eenheid van natuurlijke gesteldheid vlak met gelijke bodem gesteldheid Fig. 4. Typen objecten. NGT GEODESIA 91 - 10 aantal gegevens, de basisgegevens voor een basis registratie af te leiden. Dat betekent dat voor verdere ini tiatieven op dit gebied aanvullend onderzoek nodig zal zijn. Ma de afronding van de vraaggesprekken werd nog wel gehoopt dat de verzamelde gegevens richtinggevend konden werken om alsnog het theoretisch raamwerk met verschillende definities voor soorten terreinen op te stellen. Tevergeefs, de definiëringsproblematiek kon niet worden opgelost. Hierbij kan nog worden opgemerkt dat, wanneer dezelfde uitgangspunten worden gehanteerd voor basisregistra ties met gegevens over woonverblijven, niet-woonver- blijven en terreinen die welbeschouwd een soort codifica tie van de informatievoorziening inhouden, onder de potentiële gebruikers van de basisregistratie reeds spra ke had moeten zijn van een min of meer eensluidende opvatting over de definitie van het begrip terrein. Het ont breken van zo'n eensluidende opvatting betekende, dat het idee over basisregistraties uit de vorige twee advie zen op de tocht kwam te staan en dat naar nieuwe wegen moest worden gezocht. De inspanningen om via theorievorming, definiëring en classificatie van gegevens tot voorstellen te komen voor een basisregistratie, zijn daarna definitief stopgezet; het onderzoek heeft daarna een pragmatischer karakter gekregen. In eerste instantie werd nu uitgegaan van de functie van een registratie. Voor de ordening van de registraties op basis van hun functie is het beleidsveld gekozen waarbinnen een regis tratie (hoofdzakelijk) wordt gebruikt. De registraties zijn per bestuursniveau en per beleidsveld in kaart gebracht. Door de verschillende registraties daarna in hoofdzaak per beleidsveld met elkaar te vergelijken, zouden dwars verbanden tussen bestuursniveaus inzichtelijk kunnen worden. Als model voor de te hanteren beleidsvelden hebben de functies van de gemeentelijke comptabiliteitsvoorschrif- ten gediend. Omdat de registraties van alle in dit onder zoek betrokken overheidsorganisaties per beleidsveld moesten kunnen worden geordend, is een enigszins aan gepaste versie van een indeling in beleidsvelden opge steld. In dezelfde geest als hiervoor werd opgemerkt bij de in deling van vastgoed in vastgoedobjecten, kan hier wor den gesteld dat er geen „beste" indeling van beleids velden bestaat, maar dat sprake moet zijn van een ge schikte of een ongeschikte indeling naar gelang het doel van de indeling. In het rapport is een indeling in elf beleidsvelden aan gehouden voor de groepering van de aangetroffen regis traties (fig. 2). De vergelijking van de registraties per beleidsveld maak te het gemakkelijk om knelpunten te signaleren en om eventueel kansrijke relaties tussen registraties aan te geven. Naast de principiële benadering in dit rapport van het fenomeen basisregistratie biedt de inhoudelijke ver gelijking van de registraties een uitgangspunt voor verdere initiatieven. Hier zullen enkele onderwerpen worden belicht, die als knelpunt naar voren zijn gekomen of die in de conclusies en aanbevelingen als aandachtspunten zijn vermeld. Als 427

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 11