In de lucht ben je maar een half mens lang een onderdeel, en nog veel langer een volwaardige dochter, is geweest. Dat is het nu niet meer. Het is een zelfstandig bedrijf, met KLM en het Amerikaanse bedrijf STS (Stewart Titling Services) als aandeelhouders. De naam KLM is voor de uitstraling natuurlijk niet ver keerd. KLM en Schiphol zijn een begrip in en buiten Nederland. Alleen, de vliegtuigen van KLM Aerocarto staan op Zestienhoven, want op Schiphol is er geen door komen meer aan. Omdat de luchtopname de basis is voor het eindprodukt de (digitale) kaart willen wij daar graag beginnen. Met de opmerking „welke gek krijg ik in mijn toestel" in het hoofd, begeven wij ons van de Haagse Fruitweg rich ting Zestienhoven. Navigator/cameraman Cor Zegers wacht ons voor de vertrekhal op en loodst ons door douane en mare chaussee. KLM Aerocarto heeft een eigen onderkomen op Zestien hoven, een hangar voor de toestellen en een kantoor gebouw voor het personeel. Daar maken we kennis met gezagvoerder Floris Barnhoorn die al volop bezig is onze vlucht voor te bereiden. Via Meteo-Schiphol wordt opgevraagd hoe het weer en de weersverwachtingen zijn, hoe is het zicht, wat is de windsnelheid, de turbulentie, enzovoorts. In welke hoek van Nederland kunnen we vliegen? (Opdrachten liggen er genoeg.) Floris en Cor maken samen een keuze. Die keuze is al een eerste kwaliteitszorg volgens Cor. Van slechte foto's kan nooit meer iets goeds worden gemaakt. Als je in de lucht zit, ben je maar een half mens; daarom moet je vooraf zoveel voorbereiden, dat die helft weer is terug gewonnen. Het voorbereiden bestaat uit het nalopen van een lange checklist van eisen: de juiste vluchtkaarten, hoeveel van welke film, welke camera, diverse camera-instellingen: diafragma, sluitertijd, overlap en dergelijke. Ook worden voldoende gegevens meegenomen voor reserve-op- drachten, als eventueel moet worden uitgeweken ten gevolge van weersveranderingen. Als de meteogegevens binnen zijn, wordt een vlucht- keuze gemaakt. Op 300 meter hoogte is er een zicht van 8000 meter, geen „kastelenweer" (ideaal zicht voor het maken van scherpe foto's) volgens Floris, maar het wordt nog beter. Of we voorkeur hebben? Ja, het is vandaag warm, zonnig zomerweer, ik wil graag over Scheveningen vliegen en zien hoe de opname wordt gemaakt voor die bierreclame: steeds dichterbij opnamen Overleg over de route. 432 Floris en Cor voor de Chieftain, gereed voor vertrek. maken tot je tenslotte alleen nog het glas bier ziet met een klein stukje mens erbij. Volgens Cor is die reclame misleidend, want zo gaat dat in de praktijk helemaal niet. Maar boven Scheveningen vliegen kan wel. Floris maakt een vluchtplan en stuurt via de fax de aan vraag weg, want je kunt niet zomaar gaan vliegen. „Er zit altijd van alles in de lucht en wij zitten eigenlijk altijd in de weg. In Afrika is dat weieens anders geweest. Doordat je zo lang werkzaam bent in de omgeving, krijg je een goed contact met de lokale verkeersleiders. Als we daar dan ons werk doen, wordt er nog wel een grote Boeing in de „holding gezet", die moet dan rondjes draaien tot wij klaar zijn. In Nederland kan dat natuurlijk niet. Hier moe ten we overal tussendoor". Na drie kwartier komt de toestemming binnen. We kun nen weg. De bemanning van de Piper Chieftain, een van de drie opnametoestellen van KLM Aerocarto, bestaat deze dag uit drie mannen en een vrouw. Vanwege het extra ge wicht van de meereizend Geodesia-redacteur gaat er maar één camera mee in plaats van twee. Als iedereen zijn plaatsje heeft ingenomen, vertelt gezag voerder Floris aan welke handels ik moet trekken om het raam eruit te gooien. Als ik vraag waarom ik dat zou doen, blijkt dit slechts voor noodgevallen te gelden. Dat werkt geruststellend. Floris begint zijn checklist af te werken en controleert stap voor stap alle onderdelen, knopjes en palletjes die er te vinden zijn. We taxiën naar het startpunt en vragen toe stemming om te vertrekken. Het lawaai van de motoren wordt oorverdovend en dan gaan we. Ongemerkt komen de wielen los van het asfalt en we maken een bocht over Rijksweg 13. „Vooruit blij ven kijken", zegt Floris in de boordradio, „anders wordt je misselijk". Behulpzaam wijst hij wat gebouwen aan in Delft, waar we inmiddels (wat schokkend door de turbu lentie) overheen vliegen. Eerst het geodesiegebouw, de grote kerk, de bruggetjes en de grachten. Even later Den Haag, met als belangrijkste gebouwen het KLM Aero- carto-kantoor aan de Fruitweg en het Binnenhof met zijn Ridderzaal, de Hofvijver en de nieuwe uitbreiding van de Tweede Kamer. En dan is daar Scheveningen... kilometers autoblik geparkeerd achter de kust en kilometers zand, bedekt met blote lichamen. We vliegen boven zee, net buiten de kust. Het is hier rustiger, geen turbulentie. Als een soort binnenzee schit teren de kassen van het Westland ons tegemoet. Van bovenaf valt op hoeveel glas hier is opgebouwd. De plaat sen Naaldwijk, Monster, 's-Gravenzande en Honselers- NGT GEODESIA 91 - 10

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 16