dijk lijken wel vastgeklemd te liggen tussen het ijs. Er is geen sprankje groen meer te zien. De vlucht gaat over de Waterweg, Voorne-Putten en de Haringvlietdam. We volgen het Haringvliet stroomop waarts via het eiland Tien Gemeten, hebben een prachtig gezicht op het vestingstadje Willemstad en zitten weldra boven de uitgestrekte Biesbosch, waarmee we een voor proefje nemen op het alternatief programma van het NGL congres. Door de richtkijker van de camera (die recht omlaag wijst) zie ik de bootjes door de grillig kronkelende stroompjes varen. Cor heeft me geleerd hoe ik de apparatuur moet bedienen om drift bij te stellen en vooruit te richten, en hoe de camerasnelheid moet worden bijgeregeld als de vlieghoogte verandert. We vliegen nu op 2000 voet met een snelheid van 290 km per uur, meldt Floris. Ik kan rustig wat knoppen verstellen aan de camera, want er zit geen film in. Fotograferen zou met mijn mede werking toch niet aan de kwaliteitseisen voldoen. In de vooruit gerichte lens zie ik inmiddels de Van Brienenoord- brug opdoemen, waar onlangs door KLM Aerocarto ste reo-opnamen werden gemaakt om het aantal voertuigen in een file te bepalen. Niet altijd is een kaart het einddoel van de luchtopname. Na een paar bochten rondom Zestienhoven zet Floris vrijwel onmerkbaar het toestel aan de grond. De riemen kunnen weer los en we taxiën bijna tot in de hangar. Als er foto's zijn gemaakt, worden de cassettes uit het toestel gehaald en, voorzien van een lijst met aanteke ningen, naar het laboratorium gebracht. Met deze aan tekeningen kunnen de mensen in het laboratorium een optimale fotokwaliteit bereiken. Goede aansluiting van de ene afdeling naar de andere blijkt van grote waarde volgens Cor. Je moet goed weten wat ze er daar mee (kunnen) doen. Het is geen automatisch werk, de menselijke factor bepaalt een groot deel van de kwaliteit van het produkt". Kwaliteit en kwaliteitszorg Van kick tot opkicker Het werd al een paar keer genoemd, het blijkt geen loze kreet. Een van de extra dimensies van KLM Aerocarto is de kwaliteitszorg. Ir. R. M. F. Helmer is kwaliteitsmede werker en heeft daaraan een dagtaak. Met een kwaliteits team van twaalf man sleutelt hij dagelijks aan de verbete ring van de kwaliteit van de produkten. De redacteur als assistent-cameraman. NGT GEODESIA 91 10 Omdat tijd geld is, wordt Helmers dagtaak toegelicht tijdens de lunch (vlakbij het vliegveld). Tussen een uit smijter en een broodje gezond wordt een schets gemaakt van de aanpak die dateert van 1988 en die is gebaseerd op een kwaliteitsverbeteringsactie. KICK heet die actie, hetgeen staat voor ,,KLM Is Continue Kwaliteit". Helmer vertaalde die actie naar KLM Aerocarto. Geconfronteerd met problemen van levertijden, herstel werkzaamheden en klachten van klanten, alsmede de vraag om kwaliteitswaarborgen en kostenbesparing, nam men de zaak grondig bij de hand. Procedures en taken werden nauwkeurig beschreven, problemen werden geïn ventariseerd en uiteengerafeld. Men kreeg inzicht in de tekortkomingen en de kosten daarvan. De KICK-fase was daarmee afgerond. Fase twee: KICK-PLUS zorgde voor verbetering van de klant-leverancier relatie. Al bij de receptioniste moet de klant weten dat hij welkom is. Het geldt voor iedereen, elk individu draagt bij aan de kwaliteit en draagt daarbij een eigen verantwoordelijkheid. Een driedaagse cursus voor het gehele personeel bracht dat begrip over, maar dat was slechts een begin. Er volgde nog een KICK-fase, waarin kwaliteitsteams werden gevormd, die regelmatig de problemen en de procedures te lijf gaan; het komt er vaak op neer dat mensen problemen onderkennen en vervolgens zelf worden uitgenodigd die op te lossen. In een evaluatiedag voor het gehele personeel werd na gegaan wat was bereikt. Een bezoek aan Zestienhoven met een gezellige avond toe kreeg de toepasselijke naam opKICKer. De bewustwording van de eigen bijdrage van iedereen aan de kwaliteit was daarmee bereikt. Helmers taak is daarmee niet afgerond, integendeel: gebleken is dat kwaliteitszorg een voortdurende zorg is. Helmer mag dus blijven. Onze lunch loopt ten einde. Aan de bedienend ober wordt gevraagd nog een kop koffie te brengen. Antwoord: ,,Dan moet je bij mijn collega zijn". „Dat bedoelen we nu met kwaliteitszorg", zegt Helmer. Hij zou moeten zeggen: „Ik geef het even door aan mijn collega". Andere dimensies van KLM Aerocarto We moeten terug naar de Haagse Fruitweg om een in druk te krijgen van de klanten van KLM Aerocarto. Ir. N. M. Sap, hoofd Marketing en Verkoop, legt dat uit. De rijksoverheid staat bovenaan: het Kadaster met de GBKN, de Rijkswaterstaat met strandprofielfoto's, foto interpretatie-opdrachten en digitale terreinmodellen, en de Topografische Dienst met het project bebouwing en de jaarlijkse fotografie. Elke drie jaar wordt een fotovlucht gemaakt op schaal 1 18 000 van geheel Nederland. Onder andere is hierop de verandering van de bebouwing goed af te lezen. De foto's hebben een extra dimensie gekregen. Sinds enige tijd worden er kleinschalige kaarten uit vervaar digd. Vooral gemeenten, provincies, waterschappen en nutsbedrijven hebben belangstelling voor die kaart, om dat de nauwkeurigheid en de hoge actualiteit ervan vaak ruim voldoende zijn voor hun doel. Gemeenten die niet willen wachten op een GBKN of deze te duur vinden, blijken vaak goed uit de voeten te kunnen met deze digitale bestanden. Er is geen aparte fotovlucht nodig, de foto is reeds beschikbaar en iedere drie jaar zijn er weer nieuwe. H. Pegge toont een voorbeeldje van zo'n kaart, waarvan 433

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 17