Koppeling Direct na de vlucht wordt gecontroleerd of alle foto's keurig op één lijn liggen. de nauwkeurigheid ongeveer 50 cm is. De klant kan aan geven welke inhoud hij wenst. In plaats van een voor beeldkaartje worden ook wel floppies toegestuurd aan belangstellenden. Meer dan kaarten maken alleen Groot voordeel van de „gevlogen" kaart is de extra dimensie; behalve de planimetrie krijgt men er de hoogte gratis bij. Hierdoor kunnen ook driedimensionale teke ningen worden gemaakt van de terreinsituatie, wat vooral bij het ontwerpen belangrijk kan zijn; ook worden water passingen en inhoudsberekeningen uitgevoerd. Was eerst alleen de luchtfoto en later de kaart het eind- produkt van KLM Aerocarto, tegenwoordig wordt die kaart al niet meer als kaart maar als digitaal bestand afge leverd en daardoor een produkt waarmee men meerdere kanten op kan. Het kon niet uitblijven dat ook bij KLM Aerocarto de volgende stap moest bestaan uit een koppelingsmogelijk heid van de kaart (geometrische bestanden) aan be standen met administratieve gegevens. We spreken dan over geografische informatiesystemen. Een beetje trots is men daarbij wel op het project „Den Haag", waar een topografisch informatiesysteem is op gezet. De gemeente Den Haag kreeg voor zijn ruimtelijke inrichting behoefte aan een centraal bestand, waarvan alle publieke diensten van die stad gebruik kunnen maken. De diensten Ruimtelijke en Economische Ontwik keling, Stadsbeheer, Bouwen en Wonen, het GEB Zuid- Holland-West, het Duinwaterleidingbedrijf en de Haagse Tramwegmaatschappij sloegen de handen ineen en droe gen de afdeling Landmeten en Vastgoed op een digitaal vastgoedsysteem op te zetten, waar ze allemaal wat aan hebben. Als proef werd gestart met een deel van Den Haag. De informatie-analyse werd uitgevoerd samen met de partici panten. Hieruit werd men veel wijzer. Er bleek bijvoor beeld dat soms drie verschillende diensten de ligging van de brandkranen bijhielden. Na de inventarisatie (wat gebeurt hoe en door wie en wat hebben we nodig) besloot men tot de opzet van een 434 object-georiënteerd informatiesysteem. Hiervoor is het noodzakelijk dat het topografisch bestand alle objecten beschrijft, die in het administratieve bestand voorkomen. Bij CAD-systemen kan de topografie worden vastgelegd in lijnen en punten, voor een GIS is het essentieel dat de objecten uniek te identificeren zijn. Het geometrisch bestand dient daarbij uit te gaan van de basis-objecttypes en moet dus object-georiënteerd zijn. Aan de coördinaten van een object (bijvoorbeeld een lantaarnpaal) worden de relevante gegevens van het object toegevoegd (soort paal, leeftijd, staat van onderhoud, enz.). De opzet richt zich op de mogelijkheid van het kunnen koppelen van bestanden. Gegevens over objecten die in verschillende bestanden voorkomen, moeten op eenvou dige wijze kunnen worden gekoppeld. De koppeling van geometrische bestanden aan admi nistratieve is een wereld apart en vereist extra deskundig heid. Vind je die deskundigheid ook bij een karteer- bedrijf? Voor de toekomst kun je daar niet omheen, vindt Sap. De behoefte aan koppelen wordt steeds groter en uit hun kwaliteitsactiviteiten komt ook steeds naar voren, dat kwaliteit beter kan worden beheerst als alles in één hand is dan dat een opdracht wordt uitgesplitst en aan ver schillende bedrijven wordt opgedragen. KLM Aerocarto werkt voor de GIS-toepassing en -advise ring samen met GRC Rotterdam (Gemeentelijk Reken centrum) dat al veel jaren ervaring heeft op het gebied van gemeentelijke automatisering en vastgoedregistratie; een koppeling van een „geometrisch" bedrijf aan een deskundige in vastgoedadministratie dus. Adviseren op het gebied van de vastgoedautomatisering behoort nu dan ook tot een van de kernactiviteiten van het bedrijf. Werkvloer Alle medewerkers leveren een bijdrage aan de kwaliteit van het eindprodukt, heb ik al verschillende keren ge hoord. Veel van die medewerkers had ik nog niet ont moet. Alleen de receptioniste had mij ontvangen dat zat wel goed waar zitten de anderen? Enkelen werkten in het verborgene. In een geheel donke re kamer werd een luchtfoto ontschrankt. De „niet- Uitwerken geschiedt met handen en voeten. NGT GEODESIA 91 - 10

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 18