De gemeentelijke informatiebalie door ing. J. Klerks, gemeente Breda, afdeling Vastgoedregistratie. In Breda wordt op dit moment een stadskantoor gebouwd voor de huisvesting van het merendeel van de gemeentelijke diensten, die nu nog zijn verspreid over een groot aantal locaties in de stad. Deze nieuwbouw zal in het eerste kwartaal van het volgend jaar kunnen worden betrokken. In dit stadskantoor komt op de begane grond een publiekshal, waar zoveel mogelijk baliefuncties van de gemeente worden bijeenge bracht. In de literatuur wordt zo'n concentratie van informatiepunten aangeduid met de Engelse benaming Civic Service Center of de nog weinig gebruikte Nederlandse aanduiding Centrum voor Overheids diensten [1], Naast het verstrekken van algemene informatie over bestuurlijke aangelegenheden en openbare voorzieningen door de afdeling Voor lichting van de gemeente, zullen daar de afdelingen Burgerzaken en Belastingen zijn te vinden. Aan een centraal balie-eiland zal informa tie worden verstrekt over ruimtelijke ordening, bouwen en wonen, wegen en verkeersaangelegenheden, openbaar groen, sport- en recreatieve voorzieningen, culturele zaken, onderwijs, economische aangelegenheden en werkgelegenheid, juridische aangelegenhe den, grondzaken en vastgoedinformatie. In zo'n informatiecentrum wordt ernaar gestreefd de informant maar eenmaal door te verwijzen. Indien mogelijk wordt de vraag in één keer afgehandeld. Zo zal een eenvoudige vergunning (bijvoorbeeld het tijdelijk gebruik van gemeentegrond) direct worden verleend aan de balie. Wil zo'n informatiecentrum goed functioneren voor zowel interne- als externe informatieverstrekking, dan moet de gemeentelijke infor matievoorziening goed zijn georganiseerd. Bovendien moet de ver strekte informatie actueel, volledig en betrouwbaar zijn, wil de ge meente achter haar produkt „informatie" kunnen staan en op even tuele fouten of onvolkomenheden kunnen worden aangesproken. Dit betekent naar mijn mening allereerst het inrichten van de basis registraties personen (zowel natuurlijke als niet-natuurlijke perso nen, zoals firma's en instellingen), vastgoed (grond, water en bouw werken) en maatschappelijke objecten (economische bedrijvigheid). Daarbij moet ook het beheer van de basisgegevens goed worden geregeld: een of meer functie(s) worden aangewezen, die alleen of gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor een specifiek gedeelte van het gegevensbeheer; bij meerdere functies is ieder vanuit zijn eigen specialiteit verantwoordelijk voor het vullen met en onderhouden van een specifiek gedeelte van de gegevens in de basisregistratie. Zo zal de afdeling Burgerzaken aan de basisregistratie personen gegevens aanleveren over de burgers die binnen de gemeente wonen. Uit de registraties over bedrijven, instellingen, verenigingen en stichtingen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen gegevens over niet-natuurlijke personen aan de basisregistratie worden toegevoegd en vanuit het subjectenbestand van de OGB komen de natuurlijke personen die buiten de gemeente wonen, maar wel een relatie hebben met bijvoorbeeld onroerend goed dat binnen de gemeente is gelegen. Door het inrichten van basisregistraties wordt voorkomen, dat op meerdere plaatsen onvolledige of niet actuele gegevensverzame lingen aanwezig zijn, van waaruit onbetrouwbare informatie wordt verstrekt. Bovendien worden meervoudige inwinning, bewerking en opslag van dezelfde gegevens voorkomen, waardoor tijd en kosten worden bespaard. Bij het uitvoeren van processen maken zowel binnen- als buiten- gemeentelijke functies zoveel mogelijk gebruik van de aanwezige basisgegevens, die kunnen worden aangevuld met proces-speci fieke gegevens. Dat daarbij door overname van basisgegevens meervoudige opslag van gegevens voorkomt, is geen probleem, zolang dit een functioneel karakter heeft. Een voorbeeld hiervan is het OGB-bestand, dat peildata-gegevens bevat per 1 januari van het betreffende belastingjaar. De betreffende subject- en objectge- gevens zijn echter verkregen vanuit de basisregistraties personen en vastgoed. Vastgoedinformatie Laat ik me nu beperken tot de vastgoedinformatie. Deze is primair nodig voor het intern functioneren van de gemeente en wordt daarnaast verstrekt aan andere overheidsinstellingen, individuele personen, notariaat, makelaardij, projectontwikkelaars en andere belanghebbenden. Gegevens over het vastgoed worden in het algemeen opgeslagen in drie (deel)basisregistraties: grond en water (gemeentekadaster: AKR, terreinen en gebie den); bouwwerken (gebouwen, kunstwerken, technische installaties en overige bouwwerken); topografie (de gemeentelijke basiskaart). De basisregistratie grond en water is de optelsom van de gegevens verzameling AKR (geautomatiseerde kadastrale registratie) van het rijkskadaster en de registratie over terreinen en gebieden door de gemeente. Als een kadastraal perceel wordt omschreven als de geometrie (in vorm, grootte en plaats bepalend) van een zakelijk recht, geeft een terrein de geometrie weer van de beheer- en/of inrichtingssituatie van het gemeentelijk grondgebied. De terreinen zijn derhalve reële vastgoedobjecten; de terreinindeling sluit met een 1 1 verhouding aan bij de topografie. Gebieden begrenzen aaneengesloten oppervlakten met een bepaald bestuurlijk, verzorgings- of ander specifiek regiem, zoals een milieu regiem. Een gebied is een virtueel vastgoedobject. Het Kadaster registreert de zakenrechtelijke rechtstoestand met betrekking tot het onroerend goed en de gemeente de publiek rechtelijke rechtstoestand. Perceelsbelemmeringen die gelijk met de vestiging of overdracht van een zakelijk recht ontstaan, worden ge registreerd door het Kadaster. Andere perceelsbelemmeringen, zo als de aanwezigheid van kabels en leidingen in een terrein, bodem verontreiniging en dergelijke, worden door de gemeente gere gistreerd. Beide registraties zijn dus complementair aan elkaar. De basisregistratie bouwwerken bevat kwalitatieve en kwantitatieve gegevens over bouwwerken, zoals bestemming, inrichting, beheer, feitelijk gebruik (waarbij ook kan worden gedacht aan registratie van huurovereenkomsten), waarden, bouwtechnische kwaliteit, levens cyclus en publiekrechtelijke beperkingen het gebouw betreffende (zoals Monumentenwet en Hinderwet). De basisregistratie topografie wordt gevormd door de (digitale) basis- kaart van de gemeente, die de geometrie weergeeft van de terreinen, uitgebreid met de overige topografie en eventueel de ondergrondse infrastructuur aan kabels en leidingen. Als het rijkskadaster zijn kaarten heeft gedigitaliseerd en deze gegevens ter beschikking stelt van de gemeenten, geeft deze basisregistratie topografie inzicht in de geometrie van zowel de zakenrechtelijke indeling van het ge meentelijke grondgebied als van de publiekrechtelijke beheer- en inrichtingssituatie. Daarbij kunnen de gebieden het best grafisch worden vastgelegd (begrensd) door middel van een gesloten veel hoek. Administratief hoeft dan alleen de beschrijving van het soort regiem te worden opgenomen; het werkingsgebied wordt grafisch aangeduid. Hierbij is derhalve de relatie grafisch-administratief uiterst belangrijk. Wettelijk regelen Voordat informatie over het vastgoed afkomstig uit de basisregistra ties kan worden verstrekt, moet eerst een en ander worden geregeld: wettelijk zal moeten worden vastgelegd, dat de gemeenten (en ook de provincies en de waterschappen) bevoegd zijn tot het inrichten van „openbare registers". Voor de gemeenten kan dat heel goed gebeuren in de Gemeentewet. Gelijk daarmee worden de verant woordelijkheid en de aansprakelijkheid van de registrerende instan tie geregeld. Zo'n regeling is toch nodig bij het in werking treden van de wet Waarden Onroerende Zaken (Wet WOZ), waarin de ver antwoordelijkheid voor de waardebepaling en waardevaststelling wordt toegewezen aan de gemeenten. Daarnaast zal in de regelingen betreffende de registratie van maat schappelijke objecten door de Kamers van Koophandel en Fabrieken moeten worden opgenomen, dat de gemeenten mogen beschikken over (een deel van) deze gegevens en dat deze gegevens aan 436 NGT GEODESIA 91 - 10

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 20