Kun jij meten met onze maten? (Motto geodesie-promotie 1990) „Uijt die oude meetinge is klaer te sien dat de roede, welke in de heerlijckheijd Bemelen van oude tijde af in gebruijck is geweest, tot het meeten der erven aldaer, de selve is, welcke sigh bevind in 't pavement der Collegiale kerke van O.L. Vrouwe binnen Maestricht, en al soo de selve veel kleijnder is, als de Valkenbur ger maete, waer van de 400 roeden egael zijn aan 414 roede van de eerstgenoembde, Soo is 't klaer te sien en op te maken uijt wat hoofde veele geërfdens merkelijks aan haere erven te kort koomen, vermits de ordinaire landmeeters nooyt voor- sien zijn van die maete, welcke in oudts is gebruikt ge weest, en sich altoos bedient hebben van de gemeene Valkenburger maete. Om dit nu in 't vervolg voor te komen heeft men eene nieuwe kettinge, volgens de gerequireerde maete doen vervaerdigen en deese sal altoos in handen blij ven van den gerechtsbode der heerlijckheijd, om ten allen tijde, door de in deese heerlijckheijd gebruikt wordende landmeeters, te kunnen geëmployeert wor den; en op dat een ieder der gemeentenaren daer van kennisse soude hebben is sulks door den gerechts- boode publiek afgekondigt op het kerkhoff bij het eijn- digen van den godsdienst." (Uit: M. W. Suijkerbuijk, „Werdin Bemmelen met twee maten gemeten in Gens Nostra van april/mei 1991). derden mogen worden verstrekt. Dit in analogie van artikel 105 van de Kadasterwet, waarin is geregeld dat de gemeenten onder be paalde voorwaarden kadastrale gegevens mogen doorleveren aan derden. Genoemd artikel 105 van de Kadasterwet zal verder moeten worden uitgewerkt ten aanzien van bevoegdheden en verantwoordelijk heden, in welke registratie (gemeentelijk versus kadastraal) bepaal de zaken worden opgenomen, hoe naar eikaars gegevensverzame ling wordt verwezen en last but not least het kostenaspect [2], Centrum voor Overheidsdiensten Waartoe leiden bovenstaande overwegingen? Omdat de gemeenten zowel producenten als groot-gebruikers zijn van informatie, beschikken zij over een enorme hoeveelheid informa tie die ook heel interessant is voor buiten-gemeentelijke functies en derden [3]. Alleen is deze informatie vaak verspreid en niet samen hangend opgeslagen en daardoor slecht toegankelijk. Alleen al voor het gemeentelijk functioneren is het nodig om deze informatie boven tafel te krijgen. Is dit organisatorisch eenmaal gelukt en wordt deze informatie ter beschikking gesteld van derden, dan kan op termijn door verkoop daarvan (een deel van) de kosten van (re)organisatie van de informatievoorziening worden terugverdiend. Juist de gemeenten zijn het aangewezen distributiepunt voor in formatieverstrekking aan derden, omdat de gemeenten in direct en persoonlijk contact staan met de bevolking. Bovendien is het grote aantal gemeentelijke informatiepunten in hun voordeel: er zijn name lijk een kleine 650 gemeenten in Nederland tegenover 15 provinciale vestigingen van het rijkskadaster en 38 vestigingen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Als met het rijkskadaster wordt overeengekomen, dat de gemeenten gewaarmerkte afschriften mogen verstrekken aan derden en waarom zou dat niet mogelijk zijn als aan de gemeentelijke balie precies dezelfde AKR-informatie kan worden verstrekt als aan de balie van het kantoor van het rijkskadaster, inclusief de voor informatie over nog niet gefiatteerde mutaties? [4] kan de ge meente als decentraal distributiepunt van vastgoedinformatie fun geren, welke ontstaat door overheidshandelingen of uitvoering van wettelijk opgedragen taken. De Nederlandse naam voor zo'n distri butiecentrum, namelijk Centrum voor Overheidsdiensten, dekt dan ook volledig de lading. Verwijzing van zaken in eikaars registraties is niet nodig, omdat alle informatie op één plaats wordt verstrekt. Dit leidt weer tot besparing van kosten, omdat dubbel registreren van feiten wordt voorkomen. De verwijzing naar de plaats waar de bron documenten zijn opgeslagen, blijft zoals die nu is. Er wordt dus niet getornd aan eikaars (juridische) taken en verantwoordelijkheden. BOCO-aanbevelingen Bovenstaande organisatie van de gemeentelijke informatievoor ziening sluit aan bij de adviezen van de BOCO [5]. Deze Bestuurlijke Overleg Commissie voor Overheidsautomatisering beveelt het vol gende aan: 1,,De waarneming en registratie van elementaire gegevens moet zo dicht mogelijk bij de bron geschieden, in direct en persoonlijk contact met de betrokkenen". Dit betekent dat deze activiteiten bij voorkeur op lokaal niveau worden uitgevoerd. 2. Het behandelen van aanvragen en het feitelijk verstrekken van informatie moet zoveel mogelijk in directe aanwezigheid van de aanvrager gebeuren". Dit betekent het inrichten van een (ge meentelijke) informatiebalie zo dicht mogelijk bij belanghebben den. 3. .Informatie, die op hoger niveau nodig is, moet waar mogelijk worden geëxtraheerd en geaggregeerd van informatie, die op lager niveau beschikbaar is". Omdat het merendeel van de basisinformatie beschikbaar is op gemeentelijk niveau, dient het samenstellen van deze geaggregeerde informatie bij voorkeur door de gemeenten te worden verzorgd. 4. Duplicatie van verzameling, opslag en verwerking moet zoveel mogelijk worden vermeden". Dit betekent dat gemeentelijke in formatie niet (dubbel) moet worden opgenomen in de Openbare Registers van het rijkskadaster. Gemeenten die nog niet toe zijn aan of niet willen overgaan tot het inrichten van zo'n informatiecentrum, kunnen de werkzaamheden met betrekking tot de algehele rechtstoestand van het onroerend goed uitbesteden aan het rijkskadaster. In zo'n situatie fungeert het rijkskadaster als facilitaire dienst voor de gemeenten. Deze gemeen ten moeten zich daarbij wel realiseren, dat zij de burgers dwingen om vaak grote afstanden af te leggen tot het informatiepunt en dat de burger meestal meerdere informatiepunten moet bezoeken ten einde de gewenste informatie te verkrijgen. Bovendien is het dan niet zeker of alle informatie wordt verkregen. Literatuur 1. Tilborg, van, Beheer vastgoedgegevens van kadaster naar ge meenten. NG-Magazine 1991 no. 13/14. 2. Polman, Politieke sturing en informatievoorziening. Openbaar Bestuur 1991 no. 6/7. 3. Berends, Registratie publiekrechtelijke beperkingen is nu een warboel. NG-Magazine 1991 no. 23. Zevenbergen, De registratie van publiekrechtelijke beperkingen volgens het 22e RAVI-rapport. NGT Geodesia 1991 no. 6. 4. Meijer, Decentraliseer kadaster naar gemeenten. NG-Magazine 1991 no. 23. 5. Structuurschetsen voor de interbestuurlijke informatievoorzie ning. BOCO-rapport no. 12. Bestuurlijke organisatie van de informatievoorziening. BOCO- rapport no. 15. NGT GEODESIA 91 - 10 437

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 21