7. Testresultaten en presentatie 9. Controle hardstalen baakvoet beschadigd, gelijkwaardig gemeten, ook als zij onderling enigszins in dikte verschillen. Ook maakt het systeem geen onderscheid tussen strepen met strakke of rafelige randen. De benodigde elektronische schakelingen zijn deels ontworpen door medewerkers van de sectie Micro techniek van de Faculteit Werktuigbouwkunde en nader hand verbeterd en uitgebreid door de elektronicus van de eigen faculteit met enige consultatie van de Centrale Elektronische Dienst (CED) van de TU. Zo worden onge wenste triggersignalen uitgefilterd als er geen baakstreep in zicht is (het spanningsverschil van beide dioden is dan ook nulOok wordt de mogelijkheid geschapen om witte baakstrepen op een donkere achtergrond te detecteren (meetfilosofie van de MD) en om met een enkelvoudige diodeschakeling zwart-wit overgangen te meten (zoals voor de gewone E-baak of voor de code-baak van het waterpasinstrument NA 2000). 6. Referentie-invarbaak Om het gehele meetsysteem periodiek te vergelijken, is een referentiebaak van 3 meter lengte in eigen beheer gebouwd. Hiermee kunnen ook eventuele effecten van elastische vervorming van onderdelen van de meetbrug worden gecontroleerd. De referentiebaak bestaat uit een kokervormig aluminium profiel met een vrijwel wrijvings loos horizontaal opgelegde invarstrip en voorzien van een cm-streepverdeling. Deze strip wordt strak gehouden door een veer onder een spanning van 30N met een zeer lage veerconstante van 0,5N per mm. Deze baak wordt ter plaatse zorgvuldig bewaard op een console aan de muur, waar de spanning kan worden gecontroleerd met een gewicht van 30N en zonodig bijgesteld. De referentiebaak kan samen met het lengtemeetsys teem Heidenhain worden nagemeten (geijkt!) met een gehuurde laserinterferometer (precisie beter dan 0,1 per meter); hiertoe zijn voor de meting van het afstands- verschil twee tripelprisma's op het uiteinde van de baak (Abbe-principe) respectievelijk op de meetbrug aange bracht (zie de gestippelde stralengang in fig. 3). Hierbij gevonden afwijkingen dienen uiteraard te worden ver werkt in elke praktijkmeting, rekening houdend met het temperatuurverschil tussen ijkmoment en meettijdstip. De referentiebaak dient derhalve als semi-absolute maat voor de kalibratiebank. Zeer recent is voor de eerste maal de bovengenoemde vergelijkingsmeting in heen- en teruggang uitgevoerd met een laser-interferometer (fa. Spindler Hoyer). Deze heeft systematische verschillen met de Heidenhain- waarden opgeleverd binnen het interval - 8 tot 7 en met een niet geheel lineair verloop. De analyse hiervan is nog gaande en de correcties zullen waarschijnlijk per cm worden toegepast. Metingen met de referentie- en ook praktijkbaken hebben aangetoond, dat de herhalings nauwkeurigheid (repeatability) van metingen bijzonder hoog is, ook wanneer enkele maanden tussen deze metingen liggen: de met het verwerkingsprogramma be rekende standaardafwijkingen in de enkele meting (uit zes herhalingen) bedroegen 1,0 tot 1,5 ^m. Bij heen- en terugmeting gaf de verschilberekening een spreidings histogram van ongeveer -4 tot +4 ^m met een ge middelde van 1 a 2 ^m. Met een middelingsprogramma wordt in de praktijk steeds een tabel met correcties (in 0,001 mm) ten opzich te van het eerst aangemeten streepje geproduceerd. CORRECTIEGRAFIEK aug28g1.gem o O JE, o O O m o o 0 afstand (mm) Fig. 5. Correctiegrafiek (baak niet geschikt voor waterpassen met grote hoogteverschillen). Desgewenst is een correctiegrafiek (fig. 5) en een dis kette te verkrijgen, waarmee door invoering in het veld- geheugen de baakaflezingen in het terrein direct kunnen worden gecorrigeerd. De correctietabel maakt deel uit van het kalibratierapport, waarin alle relevante gegevens voor de opdrachtgever/gebruiker zijn vermeld (fig. 6). Het zogenaamde onzekerhedenbudget is voorlopig ge sommeerd tot een bedrag van 0,003 mm 0,003 mm/m (2 sigma); dit is dus 0,012 mm op 3 meter baaklengte. 8. Additionele toepassing Aan de meetbank is links van de detector en in de meetas een verticale microscoop gemonteerd met een vergroting van ongeveer 18x, een gezichtsveld van 10 mm, voorzien van een kruisdraadplaatje (sjabloon) met horizontale schaalverdeling (schaalwaarde ongeveer 55 Per schaaldeel). Behalve voor de zorgvuldige observatie van baakstreepjes (waaraan is een misser in de meting te wijten geweest?) kunnen hiermee streepverdelingen op linealen worden gekalibreerd met een visuele, hand matige instelling en incrementele telling door de Heiden- hain-lineaal. Op deze wijze is van de Breithaupt-compara- toruitrusting (bedoeld voor het nameten van een 2 meter invar-basisbaak ten behoeve van de indirecte optische lengtemeting) de 2 meter lange invarstaaf met eind strepen gecontroleerd met een precisie van 0,02 mm. Ter aanvulling van een streepjesmeting is naast de kalibratiebank de mogelijkheid geschapen om van een maximaal 3 meter lange baak in horizontale ligging de hardstalen voet te controleren zowel op vlakheid als op haakse ligging ten opzichte van de beide zijkanten van het baakhuis (bevestigingsplaats van het doosniveau). Kwalitatief kan een snelle algemene indruk van de haaks heid worden verkregen door een aanwezige, zeer goede achtervlakspiegel vervaardigd uit planparallel glas (vlak heid 0,5 boogminuut) tegen de baakvoet te plaatsen en aan de top van de baak het spiegelbeeld te observeren (met een 2 of 3 meter baak is hiermee al een knik van minimaal 2 boogminuten te zien). Kwantitatief kan met een meetklok en taster (aflezing op 0,01 mm), bevestigd in een bewegingsmechanisme, de oppervlakte van de baakvoet worden afgetast in een hori- NGT GEODESIA 91-10 423

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 7