De terreingrens verkend Bespreking RAVI-rapport no. 21 Inleiding Object van registratie door ir. L. van der Sluijs, projectingenieur bij het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Drenthe, tot maart 1990 werkzaam bij het secretariaat van de RAVI. SUMMARY Research on basic registration on terrain objects The Netherlands Council for Landinformation (RAVI) has performed an extensive survey into the need and possibilities for a basic registration concerning data about „terrain". The results of this survey are des cribed in this article. It shows that the entire entity set should be defined in parts. Voorjaar 1991 verscheen het RAVI-rapport no. 21 ,,De terreingrens verkend", een onderzoek ten behoeve van de advisering over een basisregistratie met gegevens over terreinen. Het rapport past in een reeks adviezen en studies die betrekking hebben op de afbakening van basisregistraties. Het was aanvankelijk bedoeld als het sluitstuk van de advisering door de RAVI over de opzet van basisregistraties op administratief-registratief gebied. Eerder heeft de RAVI adviezen uitgebracht over basis registraties met gegevens over woonverblijven respectie velijk niet-woonverblijven (zie respectievelijk de RAVI- rapporten no. 5 en no. 15). Volgens het werkplan uit 1984 zou na deze twee adviezen tenslotte een advies over een basisregistratie met ge gevens over terreinen volgen. Toen eind 1988 werd be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor dat advies, bleek alras dat het begrip „terrein" moeilijk te definiëren is, zodra daar de afbakening van een registra tie mede van afhankelijk is. Want wat is nu eigenlijk een terrein? Daarenboven was uit de reacties op de eerdere adviezen duidelijk naar voren gekomen, dat een nieuw advies over een basisregistratie alleen positief zou worden ontvan gen, indien de noodzaak tot zo'n basisregistratie on dubbelzinnig zou zijn aangetoond. De onduidelijkheid over het begrip terrein en de wens te komen tot een beter inzicht in de informatiebehoefte op dit deelgebied van de vastgoedinformatievoorziening, waren voor de RAVI aanleiding een verkennend onder zoek te verrichten naar het voorkomen van terreinen registraties. „De terreingrens verkend" behandelt de resultaten van dat onderzoek. De hoofdlijnen van het onderzoek worden in dit artikel kort behandeld. Een van de conclusies uit het onderzoek heeft betrekking op het verdere denken over basisregistraties. In de advie zen over woonverblijven en niet-woonverblijven is een van de uitgangspunten voor de opzet van een basis registratie: in het gehele land bedient iedere gebruiker van gegevens over een categorie gelijksoortige objecten zich van dezelfde identificerende en beschrijvende basis kenmerken van de kleinste eenheden van registratie (woonverblijf respectievelijk niet-woonverblijf). Thans wordt met dit uitgangspunt voor de opzet van een basisregistratie gebroken. Op het gebied van de terrei nenregistraties bestaat er geen gebiedsdekkende klein ste eenheid van registratie, waarvan de identificerende en beschrijvende kenmerken zouden voorzien in een informatiebehoefte van de meerderheid van de gebrui kers. Het is onmogelijk alle gebruikers te groeperen rond om een registratie op basis van één uniform beschreven object. In het rapport wordt de mogelijke totstandkoming van basisdeelregistraties aangegeven, waarvoor de infor matiebehoefte over een bepaald soort terrein binnen één of enkele beleidsvelden het uitgangspunt is. Wat moeten we verstaan onder het begrip terrein? Welke plaats heeft dit begrip in de bestaande indelingen van vastgoedobjecten? Hoe verhoudt een basisregistratie met gegevens over terreinen zich tot die met gegevens over woonverblijven of over niet-woonverblijven? Dit bleken als het ware de startvragen bij de aanvang van de werkzaamheden ten behoeve het advies. In de alge mene studies die tot dan toe waren verschenen en be trekking hadden op onderverdelingen van het begrip vastgoed, had het begrip terrein nog geen eigen plaats gekregen. Voor zover dit begrip werd genoemd in be bouw werken gebouwen laste objecten woon verblijven volgens bouw of verbouw woningen - wooneenheden overige niet-woonverblijven kunstwerken technische installaties overige ongebouwde objecten lig-/standplaatsen overige - overige topografie ondergrondse infrastructuur Fig. 1. Overzicht van vaste objecten. NGT GEODESIA 91 - 10 425

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 9