Een driedimensionale kijk op goede betrekkingen door ir. R. van der Schans, universitair docent bij de vak groep Landmeetkunde en Teiedetectie van de Land bouwuniversiteit Wageningen, met een intermezzo van ir. L. L. F. Janssen, assistent in opleiding bij de vakgroep Landmeetkunde en Teiedetectie, en gedetacheerd bij het Staring Centrum, instituut voor Onderzoek van het Lan delijk Gebied (SC-DLO), te Wageningen. SUMMARY A three-dimensional view on good relationships One way of making terrain descriptions of improved quality is to make use of already known relationships between temporal, spatial and thematic aspects of the terrain objects. Refering to Robert Pirsig's 'Zen and the art of motorcycle maintenance' this proposition is uphold by an analysis of, respectively, the motorcycle, the land scape and the integration of GIS and remote sensing data. Inleiding voor de nagedachtenis van ir. W. J. J. van Lent (1921 - 1991) Robert Pirsig's roman ,,Zen en de kunst van het motoronderhoud" [1] beschrijft de belevenissen en gedachten van een filosofisch inge steld docent aan een Amerikaanse universiteit. Deze docent onder wijst aan een ongeïnteresseerd stel studenten retorica; dat is het correct opbouwen van voordrachten, verslagen, rapporten en artike len. Op een dag zegt een oudere vrouwelijke collega, als het ware terloops, tegen hem: ,,lk hoop datje je studenten kwaliteit bijbrengt". Een tijd later heeft ze het er weer over: „Ik ben toch zo blij dat je dit semester kwaliteit geeft. Vrijwel niemand doet dat tegenwoordig nog". De docent weet niet wat hij ermee aan moet: waar had ze het in 's hemelsnaam over? Kwaliteit? Natuurlijk gaf hij kwaliteit. Wie niet? Hij ging verder met zijn aantekeningen. Degenen onder u die de roman kennen, en ik hoop dat dit er veel zijn, zullen weten dat de vraag naar wat kwaliteit is, en hoe je die kunt vinden, de universitair docent daarna niet meer loslaat. Ze weten ook tot wat voor rampzalige gevolgen zijn speurtocht leidt voor hemzelf en zijn omgeving. Hij brengt zijn studenten tot wanhoop en vijandschap met de opstelvraag: „Wat is kwaliteit in gedachten en uitspraken?" Uiteindelijk moet hij, na eindeloos en slopend gezoek naar een ant woord op deze door hemzelf gestelde vraag, psychiatrisch worden behandeld. Dat is dus niet de goede weg. De congrescommissie heeft ons voor deze dag de vraag „Hoe reali seren we goede kwaliteit en wat is daarvoor nodig?" voorgelegd. Bij de stukken ter voorbereiding heeft ze een prachtige, door een norm commissie opgestelde, definitie voor kwaliteit meegegeven. De sprekers hoeven dus niet, zoals de hiervoor genoemde studenten, wanhopig te worden, want ze weten al waarnaar moet worden ge zocht: Kwaliteit is het geheel van eigenschappen en kenmerken van een produkt of dienst, dat van belang is voor het voldoen aan vastge legde of vanzelfsprekende behoeften". Filosofisch valt hierover ongetwijfeld veel te zeggen, maar laat ik me praktisch opstellen. Ik werk bij een universiteit waar produktie hoog in het vaandel staat geschreven en filosoferen niet zo op prijs wordt gesteld. Hardop denken mag nog wel. Wat produceren we bij de Landbouwuniversiteit? Ingenieurs en doctors in de landbouwweten schappen. Wat zijn de eigenschappen en kenmerken van dit pro dukt? De kennis die in hun hoofd zit, de houding die ze aannemen tegenover de fysische en maatschappelijke werkelijkheid, het ver mogen kwaliteitsprodukten en kwaliteitsdiensten te leveren. Zijn de behoeften vastgelegd of vanzelfsprekend? Nauwelijks, dus die vullen de docenten zelf maar zo goed mogelijk in. De wet heeft het ergens over „inzicht in de samenhang der wetenschappen". Of de praktijk daar nu zo om zit te springen, is niet zeker, en er valt te betwijfelen of dit doel ook wordt bereikt. Het dreigt zelfs uit de wet te worden geschrapt [2], Maar toch kunnen we en moeten we via het zoeken naar samenhangen kwaliteit vinden. „Kwaliteit zit in je hoofd" was de titel van een interview dat niet zo lang geleden in de krant verscheen [3]. Voor deze stelling valt veel te zeggen. Produkten en diensten worden door mensen, met hun hoofd en, niet te vergeten, met hun handen gemaakt. Dus hoe zorgen we er op de Landbouwuniversiteit voor dat er kwaliteit in de studentenhoofden komt of dat die zich daar kan ontwikkelen? Wat kan de bijdrage van de vakgroep Landmeetkunde hierin zijn? In de landmeetkunde produceren we voornamelijk beschrijvingen van de wereld. Deze moeten een zodanige kwaliteit bezitten, dat anderen (of wijzelf) er verantwoord op kunnen voortbouwen bij de voorbereiding op ingrepen in de wereld. Hoe kom je tot dergelijke Lezing gehouden op 24 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. Fotografie: fotolokatie „de Dreyen" LUW. Fig. 1. Drie aanzichten Repair Handbook. van een motorfiets. Uit: Honda Service- 478 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 10