«IIf c Fig. 2. De meetkundige verbondenheid van drie aanzichten volgens Albrecht Dürer. beschrijvingen met kwaliteit? De taak van onze vakgroep is, dat aan de studenten duidelijk te maken. Een van de uitgangspunten die we daarbij hanteren, is het volgende. Kwaliteit wordt bereikt door kennis van samenhangen, door kennis van betrekkingen tussen dingen, processen en handelingen. Bekijk daartoe de wereld en de werkprocessen van verschillende kanten, vanuit meer dimensies, als geheel van eigenschappen, kenmerken en relaties. Maak gebruik van de vele bekende, goed gebleken, be trekkingen, om daarmee nieuwe goede betrekkingen te vormen. We gaan hem nu eerst van verschillende kanten en op verschillende manieren bekijken (fig. 1We doen net alsof het een onbekend voor werp is, vergeet dus even alles wat u van motorfietsen weet. Eerst maar een plaatje van boven, zoals landmeters en kartografen gewend zijn. We kunnen deze tekening aan iemand anders geven, maar deze zal daar niet veel mee kunnen beginnen: wat stelt dat nou voor? En middelen om te controleren of deze beschrijving van een motorfiets deugt, heeft hij ook niet. Dat wordt al anders wanneer we een tekening van de achterkant toe voegen. Nog steeds is er geen volledig beeld, maar wanneer we weten dat beide tekeningen van dezelfde motorfiets afkomstig moe ten zijn, kunnen we toch al bepaalde meetkundige controles uit voeren. Dan zou bijvoorbeeld kunnen blijken, dat er met de achteruit kijkspiegel iets scheef zit. Dat verschillende projecties van een zelfde voorwerp elkaar controleren, werd al vijf eeuwen geleden beseft door Albrecht Dürer, zoals u kunt zien aan zijn grafische constructie van een menselijk hoofd (fig. 2). Motorfietsen waren er toen nog niet, anders had Dürer er wel één getekend. Fig. 3. De motorfiets in het hoofd: het doosje zelf is leeg! De voorstelling van de motorfiets, zoals die zich in het menselijk hoofd kan vormen, wordt nog beter wanneer we een vooraanzicht toevoegen. Vooraanzicht, bovenaanzicht en zijaanzicht zijn de tekeningen waarmee een technicus in principe elk voorwerp moet kunnen maken. Hoe is dat nu mogelijk? De drie aanzichten zijn toch maar projecties, manifestaties, beschrijvingen van een driedimensio- Het laatste type verbondenheid, de een heid van het object van onderzoek, zal ik nu verder met u verkennen. Ik wil dat in eerste instantie doen via het voertuig, dat Robert Pirsig in zijn roman laat analyseren en berijden, namelijk de motorfiets. Ik zal het hebben over hoe we, door de wereld of een deel ervan van verschillende kanten te bekijken en de samenhangen te over denken, tot kwalitatief betere beschrijvin gen ervan komen. De relatie tussen de motor en de berijder, zoals die onder ande re tot uiting komt in het motoronderhoud, en de relatie tussen de verschillende weg gebruikers, blijven daarbij op de achter grond. U moet daarvoor bij Robert Pirsig en andere auteurs [5] te rade. Ik analyseer eerst de motor op zich, om daarna op weg te gaan in het landschap. Motorfiets Wat doet een motorfiets op een landmeet kundig congres? Ogenschijnlijk is er geen relatie, maar ter verduidelijking van mijn betoog is de motorfiets heel goed bruik baar. Fig. 4. Een technische tekening van een zuigerstang met toebehoren. Let op de materiaal- staat. Bron: F. M. van Apeldoorn, Vaktekenen voor motorherstellers. Rotterdam: Nijgh en Van Dit mar, 1949. BOUT SLUITRING BEUGEL DRUFSTANG OPMERKING MATERIAAL Je kunt dit uitgangspunt verschillende namen geven [4]: systeem denken, synergie, een objectgerichte benadering, een ecologische zienswijze, holisme, of ook „denken uit verbondenheid". Met het laatste werd de levenshouding van mijn onlangs overleden eerste chef, Van Lent, door zijn broer gekarakteriseerd tijdens de crematieplechtigheid. Voor Van Lent was dit in de eerste plaats verbondenheid met de medemensen, dan kwam de verbon denheid van de mensen en hun werk, en zeker niet in de laatste plaats de verbon denheid, de eenheid van het object van het werk, het land dat moest worden beschre ven en verkaveld. DRUFSTANG BENAMING NGT GEODESIA 91-11 479

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 11