"WIE DE BEWEGING NIET KENT. KENT DE NATUUR NIET" Fig. 5. De dynamiek van de motor: geometrie en materiaal hangen samen met het functioneren in de tijd. Bron: Zo werkt een auto. Rotterdam: Shell, z.j. naai object dat er misschien helemaal niet is. Kijk maar, wanneer we de drie tekeningen tot een transparant doosje (tig. 3) samenvouwen, zit er niets in. Toch controleren de drie tekeningen elkaar, doordat wij, in ons hoofd, inzicht en kennis hebben van de betrekkingen tussen deze tekeningen en het misschien nog niet bestaande object dat ze onderling verbindt. Net als kwaliteit zitten de samenhangen in ons hoofd. Tot nu toe hebben we alleen de geometrie van de motorfiets be keken. We hebben daarin allerlei betrekkingen ontdekt, net zoals landmeters allerlei verbanden kennen bij het opmeten, controleren en vereffenen van een veelhoeksnet. Ik ken ze nog uit m'n studietijd: veelhoeksverband, netverband, waaierverband. Deze verbanden, dit inzicht in samenhangen, passen we toe bij de kwaliteitscontrole en de kwaliteitsverbetering van de beschrijvingen. Het kunnen functio nele relaties zijn, maar evengoed correlaties. Maar de motor heeft meer dimensies dan de drie geometrische. Hij is opgebouwd uit verschillende materialen en hij verandert in de tijd, want anders kwamen we geen meter vooruit en konden we onze geplande tocht door het landschap wel vergeten. In Dürers tijd wisten ze dat al: „Wie de beweging niet kent, kent de natuur niet" [6]. Laten we een essentieel onderdeel van de motorfiets bekijken: de zuigerstang, die de zuiger met de krukas verbindt en daarmee een heen-en-weergaande beweging omzet in een rotatie. In de detail tekening ervan (fig. 4), weer met vooraanzicht, bovenaanzicht en zij aanzicht, zien we een lijst met materialen. Al deze onderdelentekeningen te zamen met hun materiaallijsten geven een nog completer beeld van de motorfiets. We kunnen nu betrekkingen ontdekken tussen de geometrie van de onderdelen en het materiaal waaruit ze zijn opgebouwd. Geometrie en materiaal zijn niet onafhankelijk van elkaar, en de kennis van deze samenhang geeft weer mogelijkheden tot controle van de verschillende beschrij vingen. We hebben tot hier de motor alleen als een statisch voorwerp be schouwd en slechts de anatomie van dit voorwerp bestudeerd. Maar een motorfiets is een dynamisch object, het beweegt, het verandert en verplaatst zich in de tijd. Er vinden processen in plaats. We kunnen de motorfiets behalve anatomisch ook fysiologisch onder zoeken. De zojuist bekeken zuigerstang is voortdurend in beweging onder invloed van gecontroleerde explosies in de cylinders en is daarbij aan grote krachten blootgesteld (fig. 5). De functie van dit onderdeel in het geheel van de motorfiets verklaart grotendeels de geometrie ervan en de keuze van het materiaal. Kennis van geometrie, materiaal en functioneren in de tijd zijn samen nodig om de motorfiets als geheel te kunnen begrijpen. Deze kennis is ook nodig om de verschillende beschrijvingen die zullen worden gebruikt bij produktie en onderhoud, met elkaar te confronteren om eventuele fouten te ontdekken. Kennis van samenhangen is daar mee een noodzakelijke voorwaarde voor kwaliteit. Landschap Met onze kennis van de motorfiets gewapend, gaan we nu op reis. Voldoende is deze kennis niet, want we moeten ook nog met het voertuig, met de weg en met de medeweggebruikers kunnen om gaan. Dat zou ik u echter niet kunnen uitleggen, omdat ik alleen een motorloze fiets berijd of me te voet door zo'n prachtig landschap, als fig. 6 toont, voortbeweeg. U ziet nu maar één projectie van dit land schap, maar u vult het zelf in uw hoofd aan met de talloze samen hangen die u al kent. Het zijn droombergen in letterlijke en figuurlijke zin. De motorrijder gaat op weg met een kaart van het landschap, een projectie van boven. Geeft deze een voldoende beeld van de geo metrie van het landschap? Komen de plekken met sterke stijgingen en met fraaie vergezichten voldoende tot uiting? De kaart is maar één aanzicht van de wereld, vergelijkbaar met het vooraanzicht van de motorfiets, hij geeft geen volledig inzicht. Fouten en onwaar schijnlijkheden erin zijn moeilijk op te sporen. Een maquette geeft al een veel beter beeld van het terrein. Deze kleine, van het Jungfrau-gebied in Zwitserland (fig. 7), zou op de motorfiets kunnen worden meegenomen, alleen zal de motorrijder dan al snel moeten overstappen op een trage en prijzige tandrad- Fig. 7. De geometrie van het landschap: Eiger, Mönch en Jungfrau in het Berner Oberland, handzaam op schaal 175 000. Fig. 6. Een enkel aanzicht van een landschap in de Pyreneeën. Bron: Catalogus Heinz Gericke. baan. De prachtige maquettes die de Franse topografische dienst maakt van het Mont Blanc-gebied of van de Pyreneeën, zijn voor thuis aan de muur, om weg te dromen, te groot voor de realiteit van (motor)fiets of rugzak. De snelle motorrijder heeft waarschijnlijk voldoende aan een kaart waarop de geometrie van het terrein is afgebeeld, maar de beschou welijke voetganger of de ontwerper van nieuwe wegen en erosie- bestrijdingsplannen verlangt een vollediger beeld. Hij vraagt mis schien een geomorfoiogische kaart (fig. 8), waarin de samenhang tussen de vormen van het terrein, het materiaal en de ontstaanswijze tot uiting komt. Want geometrie van het terrein, materiaal en tijd zijn geen onafhankelijke grootheden. Dat hebben we al bij de bestude ring van de motorfiets kunnen ontdekken. Iemand die de samen hangen kent, of tenminste werkt vanuit het inzicht dat deze samen hangen bestaan, kan tot kwalitatief betere beschrijvingen en plannen komen. Het landschap, zoals dat zich aan ons voordoet, is het resultaat van allerlei processen, veroorzaakt door ondergrondse krachten, zon, wind en water, planten en dieren, nodige en onnodige handelingen van mensen. We kunnen het landschap beschouwen als een dyna misch systeem met allerlei geometrische en niet-geometrische 480 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 12