Beoordeling van tussenprodukten bij de Meetkundige Dienst Literatuur 1. Pirsig, R. M., Zen en de kunst van het motoronderhoud. Een onderzoek naar waarden. Uitgeverij Bert Bakker. Amsterdam 1976. 2. Philipse, H., Emigreer voor het te laat is. NRC Handelsblad, 7 september 1991. 3. Kwaliteit zit in je hoofd. Notities van ir. H. P. H. Crijns, voorzitter van de raad van bestuur van Pakhoed. NRC Handelsblad, 20 juli 1991. 4. Enkele belangrijke titels: Bergson, H., Inleiding in de metafysica. Boom. Meppel 1989. Miserez, J. P., Neemt u ons niet kwalijk, meneer Descartes. NGT Geodesia 1991 no. 1, p. 19 - 20. Rosnay, J. de, De macroscoop: zicht op samenhang en ver andering. Veen. Utrecht 1988. Vester, F., Ein Baum ist mehr ais ein Baum. Kösel. München 1985. Leser, H., Landschaftsökologie. Ulmer. Stuttgart 1991. 5. Geraadpleegd werden: Honda Service-Repair Handbook. 350 - 550 cc Fours. 1972 - 1976. Clymer. Los Angeles 1976. 'n Klasse beter motorrijden. Veka Best Verkeersmiddelen, Best z.j. 6. Ignorato motu ignoratur natura. Geciteerd uit E. J. Dijksterhuis, De mechanisering van het wereldbeeld, p. 22. Meulenhoff. Amsterdam 1977. 7. Enkele recente publikaties uit de vakgroep Landmeetkunde en Teledetectie, waarin dit uitgangspunt tot uiting komt: Buiten, H. J., Remote sensing ais informatiebron. In: H. J. Buiten en J. G. P. W. Clevers (red.), Remote sensing, theorie en toepassingen van landobservatie. Pudoc. Wageningen 1990. Clevers, J. G. P. W. en D. H. Hoekman, Modelvorming en synergie optische en microgolf-remote sensing. LU, Vak groep Landmeetkunde en Teledetectie, BCRS-rapport no. 89 - 23. Wageningen 1989. Molenaar, M., Remote sensing, een beeldvorming. In: H. J. Buiten en J. G. P. W. Clevers (red.), Remote Sensing, theorie en toepassingen van landobservatie. Pudoc. Wageningen 1990. Schans, R. van der: The WDGM model, a formal systems view on GIS. International Journal for Geographic Informa tion Systems 4(1990)3, p. 225 - 239. 8. Publikaties over dit onderzoek: algemeen: Molenaar, M. and L. L. F. Janssen, 1991, Integrated pro cessing of remotely sensed images and geographic data for tand cover inventory purposes. Proceedings Earsel Work shop „Relationship of RS and GIS". GRD, september 16 - 18. Hannover 1991 (in press). gewasrotaties: Janssen, L. L. F. and H. Middelkoop, 1991, Knowledge based image classification; the use of knowledge about crop rota tions in a Thematic Mapper image classification procedure. Staring Centre Report 40. Wageningen, The Netherlands. perceelsgewijze classificatie: Janssen, L. L. F. and J. H. van Amsterdam, An object based approach to the classification of remotely sensed images. Proceedings IGARSS'91, June 3 - 6 1991, p. 2191 - 2195. Helsinki, Finland. 9. „Kwaliteit is geen saus die je dubbeldik over subjecten en objec ten schept als klatergoud over een kerstboom. Echte kwaliteit moet de oorsprong zijn van subjecten en objecten, de sparappel waaruit de boom moet opschieten". (Zen en de kunst van het motoronderhoud, p. 261.) door ing. C. J. J. de Haas, hoofd van de Rekenafde/ing bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. SUMMARY Review of interim products at the Survey Department Quality control in a production environment is more than metric precision and reliability. The Survey Department of the Rijkswaterstaat of the Ministry of Transport and Public Works only puts out interim products by contract. Control of photogrammetric Digital Terrain Models is shown as an example. Inleiding In dit artikel ligt de nadruk op de kwaliteitszorg in de dagelijkse gang van zaken binnen een deel van de produktie-omgeving van de Meet kundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat. De filosofie van de MD op het gebied van de kwaliteitszorg is op de eerste dag van dit congres behandeld door dr. ir. F. J. J. Brouwer. Zoals ook al is geconstateerd in de inleiding bij dit congres, is de geodesie van oudsher een vakgebied waarin kwaliteit in zekere zin altijd al een rol heeft gespeeld. Veelal lag hierbij de nadruk op de precisie en de betrouwbaarheid van de gegevens. Vaak werden de precisie en betrouwbaarheid opgevoerd door zoveel mogelijk te meten. Ook na de invoering van de moderne vereffeningstechnieken bleef de nadruk liggen op de technische kwaliteit van produkten. Ook zullen in dit artikel deze begrippen naar voren komen. Zij zijn namelijk onlosmakelijk verbonden met de kwaliteit van de te leveren produkten. Echter uitgangspunt van dit artikel is dat kwaliteitszorg meer behelst dan precisie en betrouwbaarheid. Van de vele definities voor het begrip kwaliteit zijn de volgende twee naar mijn mening het best toepasbaar op een produktie-omgeving: kwaliteit is voldoen aan de wensen van de klant; kwaliteit is het beheerst produceren van produkten. Lezing gehouden op 24 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. Vooral bij MD-produktieprocessen, waarin recent werd overgegaan op uitbesteding, ontstonden bij aanvang problemen rond de kwali teitsbeheersing. Daarom zal ik mij in dit artikel beperken tot de kwaliteitsbeheersing met betrekking tot de uitbesteding van digitale terreinmodellen en paspuntmetingen. Met betrekking tot het NAP en de kaartvervaardiging bestaat al een langere uitbestedingstraditie. Het kwaliteitssysteem NAP wordt al min of meer als standaard erkend voor waterpassingen. De erva ringen die daarbij zijn opgedaan, hebben bijgedragen aan de kwali teitsbeheersing van de overige produkten en processen, maar zij vallen buiten de context van dit artikel. In het hierna volgende zal allereerst een kort overzicht worden ge geven van het ontstaan van de problemen rond de kwaliteitsbeheer sing en van de veranderingen in de omgeving en de organisatorische veranderingen die hebben geleid tot de huidige wijze van werken. Deze werkwijze zal daarna worden uiteengezet aan de hand van een algemene schets en een specifiek voorbeeld. Overzicht ontwikkelingen tot nu toe Uitgangssituatie De produktietaak van de MD kan worden omschreven als: het leveren van betrouwbare geo-informatie aan de RWS. Dat wil zeggen het leveren van concrete produkten en het geven van adviezen rond het gebruik van deze produkten. Om aan deze taakstelling te voldoen, beschikt(e) de MD over een organisatie en een kwaliteitssysteem (het stelsel van procedures en 484 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 16