I Preventieve maatregelen -BIJSTURING- Ingangs- controle Pro ces -BIJSTURING- Tussentijdse controle Pro- ces Fig. 4. Proces- en produktverbetering op basis van controle. krijgen. Met het besef dat een MD-kwaliteitsbeleid, een aangepast kwaliteitssysteem en een uitbestedingsbeleid noodzakelijk waren, is vooruitlopend hierop toch een aanvang gemaakt met beperkte uit besteding van digitale terreinmodellen en paspuntenmetingen. De nadruk van de praktische kwaliteitszorg en kwaliteitsacties binnen de MD kwam daardoor te liggen op de uitbesteding. De hierbij opge dane ervaring en vrijgekomen tijd worden aangewend voor het parallel hieraan: toetsen en verbeteren van eigen produktieprocessen en kwali teitssysteem; verkleinen van de inzet van eigen personele capaciteit op pro- duktietaken. Bij de verbetering van de interne processen en met name daar waar al een stap is gemaakt in de richting van decentralisatie, wordt in grote lijnen dezelfde benadering gevolgd als bij uitbesteding. Het vervolg van dit artikel zal slechts de werkwijze bij uitbesteding behandelen. Uitgangspunten Het uitgangspunt bij uitbesteding is, dat er vooraf voldoende garan ties dienen te zijn dat de gewenste kwaliteit wordt gehaald en dat ook op tijd wordt geleverd. Daarvoor zijn nodig: preventieve maatregelen voorbereiding planning c.q. fasering (prejkwalificatie/selectie handboeken en instructies normen en criteria project- en produktspecificaties tussentijdse controle zelfcontrole voor aflevering meetpunten tijdens produktie overleg/begeleiding eindcontrole toetsing criteria methodieken en instructies bijsturing van proces produkt controlemethodieken (op grond van controleresultaten) De kwaliteitszorg met betrekking tot het produktieproces is schema tisch aangegeven in fig. 4. De controles dienen snel, effectief en onafhankelijk te worden uitge voerd. De resultaten van de controle worden ten behoeve van bij stelling aan de processen en produkten geregistreerd. Omdat dit proces nooit 100% kan worden afgedekt met controles op kwantificeerbare criteria, wordt dit proces ondersteund door per soonlijke begeleiding en overleg met contactpersonen. Een van de preventieve maatregelen is het toepassen van twee soorten uitbesteding met een daarop afgestemde wijze van con troleren. Uitbesteding van meting de preventieve controle Deze methode wordt toegepast bij grondslagmetingen. De leve rancier wint de gegevens in volgens MD-instructies en contro leert volgens MD-instructies of deze waarnemingen aan de eisen voldoen. De door de MD daarop uit te voeren definitieve vereffe ning is tevens eindcontrole op de aangeleverde waarnemingen. Deze werkwijze is alleen mogelijk bij produkten met een over- tallige aanmeting (interne controle). De steekproefmethode is hier niet toepasbaar, omdat de steekproef afhankelijk, minder betrouwbaar en te tijdrovend zou zijn. Uitbesteding van eindprodukten steekproefcontrole Bij produkten die zijn opgebouwd uit enkelvoudige waarnemin gen, kan slechts door middel van een steekproef efficiënt worden gecontroleerd. De originele meetdata worden meegeleverd door de leverancier, maar hierop wordt slechts teruggevallen ingeval van afwijkingen of bij noodzaak tot reconstructie. Deze methode wordt toegepast bij het uitbesteden van digitale terreinmodellen. Eind controle -<Processtappen Om aan te geven hoe ingeval van uitbeste ding al in zo'n vroeg mogelijk stadium aan dacht wordt besteed aan de uiteindelijke kwaliteit van het eindprodukt, heb ik het proces opgesplitst in een aantal, voor uit besteding van digitale terreinmodellen en grondslagmetingen, relevante stappen (fig. 5). Aan de stappen die te maken hebben met een optimale planning van de aan de MD beschikbaar staande capaciteit, wordt hierbij geen aandacht besteed. Opdracht(omschrijving) Voordat afspraken rond de produktie kunnen worden gemaakt, moet er een volledige en duidelijke opdrachtomschrijving liggen, die instemming heeft van zowel de opdrachtgever als van de MD. Een goede opdrachtomschrijving is noodzakelijk voor: de toetsing van de interpretatie van de klantwensen; het inschatten van de haalbaarheid in tijd en kwaliteit; het probleemloos doorlopen van het produktieproces. Hulpmiddel hierbij zijn checklists en handboeken die uitgaan van een standaardprodukt met verschillende extra's. De Business Area TOPO gebruikt hiertoe het opdracht-inventarisatieformulier. Proceskeuze en acceptatie Voor de totstandkoming van produkten beschikt de MD over ver schillende technieken. Aan de klant wordt een produktiewijze voorgesteld, die ligt binnen de mogelijkheden van de MD en die optimaal aansluit bij de door de opdrachtgever gewenste kwali teit. De keuze van het proces is daarbij afhankelijk van: terreinsituatie; omvang van de opdracht; vereiste nauwkeurigheid; gewenste inhoud; afleverdatum; veiligheidsaspecten; beschikbare capaciteit. Acceptatie van de opdracht vindt plaats wanneer over de op drachtomschrijving en de proceskeuze overeenstemming is be reikt met de opdrachtgever. Uitbesteding/zelf De keuze voor het al dan niet uitbesteden is gebonden aan richt lijnen in het uitbestedingsbeleid. Ten behoeve van een optimale beheersing besteedt de MD momenteel nog slechts per deel proces uit. Alleen goed definieerbare opdrachten die de MD zelf niet kan uitvoeren en die door anderen binnen de tijd minstens even goed kunnen worden uitgevoerd, komen voor uitbesteding in aanmerking. Advisering en werkzaamheden die specialisti sche kennis of apparatuur vereisen, worden in de regel niet uit besteed. Instellen directie en logboek Alle bij het produktieproces betrokken afdelingen hebben belang bij een goed resultaat. Bij de voorbereiding, begeleiding en con trole van de uitbesteding worden dan ook alle partijen betrokken. Dit gebeurt door het instellen van een uitbestedingsteam, dat bestaat uit een zogenaamde directie en een per project samen gestelde achterban van specialisten uit de betrokken afdelingen. De directie bestaat uit de uitbestedingscoördinator en de lijnchef van het organisatie-onderdeel dat uitbesteedt. De directie is verantwoordelijk voor: opstellen van het contract; planning van de uitvoering en de controle; begeleiding bij uitbesteding; voortgang van uitbesteding. Alle voor het toekomstige produktieproces relevante zaken wor den vastgelegd in een logboek dat de volgende inhoud heeft; planning; controleplan; rapportage; materialenlijst. Selectie bedrijven Uitbesteding vindt plaats volgens onderhandse uitbesteding. Dit betekent dat een aantal vooraf geselecteerde bedrijven wordt benaderd. Deze selectie kan worden gezien als een preventieve maatregel. Het hebben van inzicht in en kennis van het kwali teitsniveau van leveranciers is belangrijk voor een goede selectie en daarmee essentieel voor de uiteindelijke kwaliteit van het resultaat van de uitbesteding. Bij uitbesteding van terrestrische werkzaamheden en kleine fotogrammetrische opdrachten wordt geselecteerd volgens de zogenaamde praktijkmethode. Hierbij vindt selectie plaats op 486 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 18