grond van kennis en ervaring van de technische bekwaamheden van de leverancier en minder op grond van procescontrole. Voor grote fotogrammetrische opdrachten komen alleen geprekwalifi- ceerde bedrijven in aanmerking. Bedrijven kunnen worden geprekwalificeerd op grond van een procedure die hen onderwerpt aan toetsing op: organisatorische en bedrijfskundige informatie; kwaliteitszorg en kwaliteitsborging; financieel-economische bedrijfsinformatie; technische bedrijfsinformatie; planmatigheid op het gebied van onder andere tijd, opleidin gen, vervanging van instrumentarium en overlegstructuren. Het uitvoeren van deze prekwalificatie is een samenwerking tus sen Meetkundige Dienst en Kadaster. Beide methoden hebben tot doel een duurzame samenwerking op te bouwen met een beperkt aantal leveranciers. Ten behoeve van de continuïteit is daarbij ook ruimte ingebouwd voor het opdoen van ervaring met nieuwkomers. Verzamelen gegevens en de offerte Om een snelle en reële offerte en een efficiënte uitvoering van werkzaamheden te bewerkstelligen, worden al in zo'n vroeg mogelijk stadium alle reeds bij de MD aanwezige gegevens en informatie verzameld. Dit materiaal zal bij uitvoering beschikbaar opdracht keuze procesgang acceptatie uitbesteding zelf instellen directie selectie bedrijven verzamelen gegevens offerte gunning contract voorverkenning beoordeling inwinning voorcontrole aflevering eindcontrole terugmelding archivering logboek aflevering intern toevoeging intern archiveren afleveren nazorg VOORBEREIDING MD VOORBEREIDING UITBESTEDING UITBESTEDING UITVOERING EINDCONTROLE REGISTRATIE BIJSTELLING PRODUKTIE INTERN AFRONDING Fig. 5. Processtappen. worden gesteld aan de leverancier. Daarnaast worden maat regelen als afspraken met de wegbeheerder en veiligheidsmaat regelen voorbereid. Te zamen met de contractvoorwaarden wordt deze informatie onder toelichting voorgelegd bij de offerte- aanvraag. Offerte en gunning Op grond van de offertes worden de prijzen vergeleken. Daar naast dient de offerte ter beoordeling van de totstandkoming van de prijs en ter beoordeling van de planmatigheid en kwaliteit van de voorgenomen aanpak van de werkzaamheden. Derhalve dient de offerte duidelijk gespecificeerd te zijn naar onder andere de uit te voeren werkzaamheden en de inzet van instrumen tarium en personeel. De hierop volgende gunning geschiedt op grond van criteria van de Meetkundige Dienst. Contract Evenals bij de opdrachtomschrijving geldt voor het contract, dat het volledig en duidelijk moet zijn, zodat overeenstemming bestaat over de te verrichten prestaties. Een andere gelijkenis met de opdrachtomschrijving is, dat ook het contract bestaat uit een standaarddeel en een aanvullend deel. In de algemene voorwaarden worden met name organisatorische, juridische en financiële zaken geregeld. In de technische voorwaarden zijn de standaard technische specificaties opgenomen. Hierin kan wor den verwezen naar de geldende werkinstructie en handboeken. In de aanvullende voorwaarden zijn projectafhankelijke aan vullingen en uitzonderingen op de bovenstaande voorwaarden opgenomen. Voorverkenning De voorverkenning is een preventieve maatregel die zorg moet dragen voor een planmatige uitvoering van de werkzaamheden die aan de opdracht zijn verbonden. Daarnaast wordt het con troleplan van de MD voor een deel hierop afgestemd. Binnen twee weken na de gunning dient de leverancier afhankelijk van de opdracht een aantal van de volgende zaken te hebben af gerond: opzoeken van de MD-grondslag; verzekering van nieuwe grondslag; meetopzet; verkenningsberekening via Delftse methode, met gebruik van door de MD voorgeschreven parameters; werkplan (planning, en inzet en niveau personeel); meetplan; fasering van deelprojecten; begrenzingen en controle per opstelpunt. Deze voorverkenning wordt beoordeeld door het uitbestedings team. Bij fotogrammetrisch werk wordt het doel van deze stap gehaald door: prekwalificatie; intensieve begeleiding en instructie bij inwinning van de eerste twee a drie modellen. Inwinning Met betrekking tot de inwinning en verwerking wordt door de MD zoveel mogelijk overgelaten aan de leverancier; alleen het nood zakelijke wordt voorgeschreven. Om toch de kwaliteit te kunnen beheersen, wordt van de leverancier verwacht dat hij bij de aflevering ook een tijdens de inwinning en verwerking bijge houden rapportage levert. Daarnaast dienen de originele meet gegevens te worden overlegd. In de rapportage wordt onder andere melding gemaakt van de voortgang, de oorzaak van opgetreden afwijkingen en getroffen maatregelen om deze op te heffen. Voorcontrole Door de leverancier zijn eigen kwaliteitsniveau te laten beoor delen, wordt al vóór de aflevering bewerkstelligd dat een produkt wordt geleverd, dat de MD-controle doorstaat. Hierdoor worden afwijkingen in zo'n vroeg mogelijk stadium ontdekt, waardoor de tijd die benodigd is voor eindcontrole en herbewerking, kan worden geminimaliseerd. De voorcontrole moet door middel van een rapportage, aantoon baar volgens voorschriften van de MD, worden uitgevoerd. Aflevering Ten behoeve van een snelle en gerichte eindcontrole dient het produkt de genoemde rapportages volledig en volgens specifica ties te worden afgeleverd. De controle door de MD kan pas aan vangen na levering van: het produkt; het door de MD beschikbaar gestelde; originele meetgegevens; rapportages. NGT GEODESIA 91-11 487

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 19