levering vooraf gecontroleerd. De controle kan pas aanvangen als al le materialen aanwezig zijn: contract; controleplan; produkt; rapportage; hoogtelijnenplot; naverkenningsgegevens. Bijstellen van het controleplan De uit te voeren controle is deels vooraf bepaald. Echter de voor verkenning, de rapportage en de hoogtelijnenplot kunnen aan leiding geven tot het aanpassen en eventueel uitbreiden van de controle. De controle betreft 10 a 25% van de aangeleverde modellen met een minimum van drie modellen. De door de leverancier bijgehouden rapportage geeft inzicht in de voortgang en informatie rond oorzaken van opgetreden afwij kingen. Tevens wordt hierin aangegeven welke maatregelen zijn genomen om de effecten van de opgetreden afwijkingen ten opzichte van het originele plan teniet te doen. Oriënteren van het stereopaar Het stereopaar (luchtfoto's) wordt door de MD zelf georiënteerd. Er vindt dus geen controle plaats op de oriëntering zoals die voor de meting is uitgevoerd door de leverancier. Dit gebeurt echter wel wanneer de rapportage van de leverancier of constateringen in de vervolgcontroles hiertoe aanleiding geven. Alle verdere controles vinden dus plaats op basis van het zelf georiënteerde stereopaar. Op deze wijze wordt zowel relatief als absoluut ge controleerd. Beoordelen modelopbouw en meetw/jze De bij de afdeling LKT in gebruik zijnde analytische plotters zijn uitgerust met tweedimensionale superimpositie. Hiermee kan een 2D-presentatie van het door de leverancier aangeleverde DTM-model in het meetinstrument worden ingespiegeld over het stereomodel waarin de fotogrammeter controlemetingen ver richt. Informatie per aangemeten lijn is te verkrijgen door deze in het DTM-model aan te wijzen. In dit stadium worden vanwege de dimensie-beperking slechts de wijze van de terreinbeschrijving en de grenzen van de opdracht gecontroleerd. Verder vindt een visuele beoordeling van de aanmeting in het x,y-vlak plaats: x,y-controle; kruisende lijnen; stringsnijdingen; volledigheid figuratie; stringcodering; stringgebruik; terreinbegrenzingen; overeengekomen inhoud. Controle meetprecisie Een van de opties van de gebruikte programmatuur maakt het mogelijk om het meetmerk op grond van de coördinaten in het DTM-model ruimtelijk in het stereomodel te plaatsen. Op deze wijze kan men automatisch per lijn de aangemeten punten „af lopen". Met deze optie kunnen visueel de meetdichtheid en de x,y,z-coördinaten worden beoordeeld. Daar waar twijfel bestaat over de juistheid, kunnen de coördinaten door scherpe aan meting numeriek worden gecontroleerd. Meting van controlestrlngs Als laatste stap in de controleprocedure bij de afdeling LKT wordt een aantal strings en situaties in het stereomodel onafhankelijk van het aangeleverde DTM-model aangemeten en geregistreerd. Deze steekproef is afhankelijk van: controleplan; voorgaande controlestappen; constateringen rekenafdeling. De file met controlestrings wordt geconverteerd en ingelezen op de werkstations ten behoeve van een 1 1 controle met het aan geleverde DTM-model. Controle van de aanlevering bij de rekenafdeling Het betreft hier een gelijksoortige, maar gerichtere controle, met daaraan toegevoegd de controle op gegevensformaat en bestands grootte. Controle op stringsnijdingen Om op grond van de aangeleverde gegevens verantwoord hoog- tegegevens te kunnen interpoleren, wordt het aangeleverde DTM-model met behulp van de Moss-programmatuur opge spannen door driehoeksvlakken (fig. 8) waarvan ieder punt en NGT GEODESIA 91-11 Fig. 8. Driehoeksmodel op basis van een DTM-model. ieder lijnstuk deel uit maken. De ontbrekende driehoekszijden worden door het programma zo gekozen, dat ideale driehoeken ontstaan. Dit berekenen van driehoeken wordt verstoord wanneer in het DTM-model lijnen elkaar kruisen zonder gemeenschappelijk punt of wanneer meerdere punten met gelijke x en y, maar ver schillende z voorkomen. Het programma maakt melding van deze stringsnijdingen en duplicate points. Wanneer dusdanige verstoringen te vaak optreden, wordt het DTM-model niet ge accepteerd. Controle aan de hand van de modeltekening Aan de hand van door de MD vervaardigde modeltekeningen wordt het onderling verband en de aansluiting tussen verschil lende model-delen beoordeeld (fig. 9). Daarnaast wordt het DTM- model gecontroleerd op inhoudelijke aspecten en op de aan meting in het x,y-vlak. De modeltekeningen dienen tevens ter ondersteuning van de tijdens de controle in het logboek geregis treerde bevindingen. stringsnijdingen volledigheid figuratie meetdichtheid modelaansluiting modelbegrenzing relatieve ligging deel modellen inhoud stringgebruik stringcodering Fig. 9. Controles met behulp van modeltekening. Controle aan de hand van de hoogtelijnenplot Om de hoogteligging te kunnen beoordelen, wordt op basis van het reeds vervaardigde driehoeksmodel door middel van inter polatie een hoogtelijnenmodel gegenereerd (fig. 6). Aan de hand van het patroon van hoogtelijnen kan men ver storing in drie dimensies lokaliseren (fig. 10). 489 553200N 'NOOgESE

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 21