m Hoe lang is een el? PROPOSED LEVEL A.? tóf.i; as." CHAINAGE volledigheid oneigenlijke hoogteverschillen modelaansluitingen hoogteligging draaiing ligging deelmodellen meetdichtheid Fig. 10. Controles met behulp van de hoogtelijnenpiot. Steekproef aan de hand van controlestrings Tot nu toe vond met name controle plaats op de relatieve ligging van de samenstellende delen van het DTM. Beoordeling van de absolute ligging en een meer gerichte en gedetailleerde controle worden uitgevoerd door middel van steekproefsgewijze beoor deling van verschillen tussen het DTM-model en een aantal door de MD gemeten controlestrings. Deze controlestrings kan men naar twee soorten onderscheiden: terrein doorsnijdende strings (profielen). Ter plaatse van de controlestrings worden in het driehoeksmodel hoogten geïn terpoleerd. De verschillen in horizontale en verticale ligging van het geïnterpoleerde profiel en de controlestring worden beoordeeld (fig. 11). Hierbij zijn de standaardafwijking en het gemiddelde van de geconstateerde afwijkingen de belang rijkste toetsingscriteria; terreinvolgende strings (markante lijnen). Op dezelfde ma nier worden horizontale en verticale afwijkingen ten opzichte van de overeenkomstige string in het aangeleverde DTM- model beoordeeld. Toekomst Zoals reeds eerder is opgemerkt, wordt met betrekking tot alle processen continu aandacht besteed aan proces- en produktver- betering. Ten behoeve van de verbetering van de effectiviteit en de efficiëntie van de controle van digitale terreinmodellen wordt gestreefd naar verdere automatisering van de controles en van de presentatie van de controleresultaten. Hierbij streeft men naar invoe ring van programma's die meerdere controlestappen kunnen uit voeren. Daarnaast zal worden gezocht naar mogelijkheden om door middel van steekproefcontrole complete oppervlakken en situaties uit het DTM-model op aanmeetprecisie te beoordelen. Ook aan het opleiden van medewerkers in het gebruik van steekproefmethoden wordt aandacht besteed. DATUM=-3.000 -^44- ,V Ji 'nf lï i' i'i fi 'iTi g! li h hh h1 gr. fo-ft fpfp <Ft> Fig. 11. Geïnterpoleerd profiel, gecombineerd met controlestring. De meeste mensen zullen deze vraag beantwoorden met: „Ongeveer zeventig centimeter". De president van de rechtbank in Breda, mr. J. Mendlik, bepaalde gisteren in kort geding echter anders: hij stelde een el gelijk aan een meter, honderd centimeter dus. Deze uitspraak is voor de 49-jarige C. van Geel uit Tilburg een „regelrechte ramp", die volgens hem bovendien „nog verregaande gevolgen kan hebben voor veel huizenbezitters in heel Nederland". Van Geels 79-jarige buurman J. Bertens verhuurt zeven garageboxen achter zijn huis. De huurders moeten met hun auto, tot ergernis van Van Geel, over zijn grond rijden om de garages te bereiken. Van Geel ontdekte bij het Kadaster dat er in vroeger jaren een muur had gestaan, die inkijk belemmerde. Hij besloot in 1989 deze muur weer op te trekken, waardoor de garages niet meer met een auto bereik baar waren. De eerste steen was amper gelegd, of buurman Ber tens spande een kort geding aan tegen de bouw van de muur. „Wij schrokken daar niet van", vertelt Van Geel, „want wij stonden in ons recht. De erfdienst baarheid, ofwel het recht van weg van de buurman, kwam niet in het geding. In de akten van het Kadaster is sprake van een erfdienstbaarheid met een lengte van 25 el bij een breedte van twee el en vijf palm. Om gerekend 17,25 bij 1,65 meter. Ik bouwde mijn muur buiten dat gebied". Door de uitspraak van de president werd de opper vlakte van de erfdienstbaarheid ineens een stuk gro ter. Ook in beroep kreeg Van Geel geen gelijk. De muur die inmiddels al klaar was, moest worden afge broken. „Ik vind dat ik in mijn recht sta", aldus Van Geel. „Het is mijn grond, maar ik heb er geen enkele zeggen schap over. Ik mag mijn auto niet eens op mijn eigen oprit zetten, die staat nu op de stoep voor het huis". „De rechtbank heeft juridisch gezien gelijk. Het is wettelijk vastgelegd dat een el gelijk is aan een meter", geeft Van Geel toe. „Maar vraag de gemiddel de Nederlander hoe lang een el is en hij zal stellig ant woorden: „Ongeveer zeventig centimeter". (Algemeen Dagblad, 7 september 1991) 490 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 22