Kwaliteit; mentaliteit door D. J. J. van de Velde, directeur van Braven boer Sc heers Geodesie BV. SUMMARY Quality mentality Quality is defined by a set of aspects containing persons, systems and organizations. Within an organi zation many activities take place in which the above mentioned aspects and others are involved. Beside the individual characteristics of each aspect they are interrelated in a complex manner. Quality can be defined with regard to the expectation of each aspect and of their relationships. When analyzing the aspects one will find that the expectation is closely related with human satisfaction. Human activities and expectations, e.g. about results and products, take a central position in the discussion about quality. Quality can be improved when mentality is improved. Kwaliteit, een woord waar je dagelijks mee om de oren wordt ge slagen. Je moet het er wel over hebben, want anders tel je niet mee. Het gevolg is, dat hele volksstammen erover meepraten (en er zelfs geld mee verdienen) en veelal niet weten waar ze het over hebben. Kwaliteit is relatief, soms ongrijpbaar en moeilijk te definiëren. Het is te vergelijken met het lopen op een spoorbaan. Het punt waar je wilt zijn, is duidelijk definieerbaar (daar waar de spoorstaven elkaar snijden), alleen om er te komen, is een klein probleem. Wat is kwaliteit? In mijn visie is kwaliteit: het leveren van een produkt of dienst dat voldoet aan het verwachtingspatroon van alle belanghebbenden. Dit lijkt in eerste instantie eenvoudig. Het kan ook worden geïnterpre teerd als het voldoen aan verwachtingspatronen. Omdat dit geen direct antwoord geeft, moeten we onderzoeken waar die verwach tingspatronen zitten. Anders gezegd, waar wordt de kwaliteit gedefi nieerd? In het vervolg van dit artikel wordt de organisatie van een bedrijf nader geanalyseerd en wordt getracht antwoord te geven op bovenstaande vragen. Organisatie Door het inzetten van mensen en faciliteiten via een bepaald systeem komen we tot een resultaat. Een resultaat dat technisch gezien uiteraard moet voldoen aan het verwachtingspatroon van de klant. Als dit lukt, wordt veelal gesteld dat het bedrijf kwaliteit heeft geboden. Vanuit de klant gezien is dit juist, maar er zijn meer ver wachtingspatronen (tig. 1). mensen faciliteiten systemen markt klanten aandeelhouders Fig. 1. Verwachtingspatronen. Een kwalitatief goed bedrijf wordt blijkbaar gedefinieerd door het voldoen aan zes verwachtingspatronen. Deze verwachtingspatronen staan ook nog in relatie met elkaar. Net als bij een ketting zal de zwakste schakel de norm van het bedrijf bepalen. Mensen Alle medewerk(st)ers hebben een verwachtingspatroon. Zij zijn het begin van het proces. Het is algemeen bekend dat een mens zich pas in andere verwachtingspatronen verdiept, nadat aan het eigen verwachtingspatroon is voldaan. Een onderneming (en zeker een dienstverlenende) zal hieraan terdege aandacht moeten schenken. Een goed personeelsmanagement is van eminent belang. Dit be tekent zeker niet, dat met een hoog salaris aan het verwachtings patroon is voldaan (al is het wel mooi meegenomen). Vast staat dat het rechtstreeks verband houdt met de gedragingen van de mens en dus zijn mentaliteit. Lezing gehouden op 25 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. Faciliteiten Faciliteiten hebben ook een verwachtingspatroon. Een theodoliet, een gebouw, transportmiddelen vragen aandacht, onderhoud en beheer. Zij kunnen het alleen niet tot uitdrukking brengen. Echter, slecht materiaal (of niet op tijd aanwezig) heeft invloed op de mens en dus weer op zijn gedragingen en zijn mentaliteit. Systemen Systemen bepalen in zeer belangrijke mate het gedrag van mensen. In zijn algemeenheid kan men stellen dat er geen slechte of luie mensen zijn (uitzonderingen daargelaten). Er zijn wel slechte of luie systemen. Mensen gaan zich naar systemen gedragen (al dan niet vrijwillig). Een kwalitatief goed bedrijf heeft alle regels en procedures vastgelegd in een kwaliteitssysteem. Dit systeem bepaalt dus ook weer het gedrag en de mentaliteit van de medewerkers. Is het een systeem, beschreven in tien ordners, dan zal men er zich niets van aantrekken en zal men veelal naar eigen inzicht handelen. Door het „handelen" wordt resultaat verkregen. Een resultaat dat moet vol doen aan verschillende verwachtingspatronen. Meestal is er vooraf een programma van eisen of een bestek samen gesteld, dat de dienst of het produkt technisch beschrijft. Overigens is het definiëren van wat men van elkaar verwacht, zeer belangrijk en dient goed te worden vastgelegd. Naast de technische speci ficaties dient het produkt of de dienst binnen een vooraf afgesproken tijd te worden uitgevoerd en staat er een vergoeding tegenover. Deze twee laatste items worden gestuurd door een goed projectmanage ment, wat weer onderdeel van het systeem is. Het resultaat in geld gezien, dient indirect te voldoen aan het verwachtingspatroon van de aandeelhouders. Ik verklap geen geheim dat zij een positief resultaat verwachten. Het algemene verwachtingspatroon is iets ongrijpbaars. Al heb je de beste suiker en de beste koffie, dan wil dat nog niet zeggen dat klanten gebruik blijven maken van je diensten. Sterker nog, zij zullen zich naar anderen negatief uitlaten over hun ervaringen. Voorbeelden zijn onder andere bedrijven waar tien keer de telefoon overgaat, je driemaal doorverbinden, of afspraken niet nakomen. Toch spelen al deze zaken mee als het gaat over kwaliteit. Immers, het voldoet niet aan het verwachtingspatroon. Het is nagenoeg onmogelijk om de randvoorwaarden, die nodig zijn om dit soort problemen te voorkomen, te definiëren. Veelal zal de mentaliteit van de medewerk(st)ers bepalend zijn, bepalend voor het voortbestaan van een bedrijf. Bedenk dus: elk bedrijf bestaat uit mensen, en wie dat vergeet, kan de rest wel vergeten. Nog steeds is niet aangegeven hoe kwaliteit moet worden gemeten. Omdat de mensen en hun handelen blijkbaar centraal staan, is er één oplossing mogelijk, namelijk: luisteren. Luisteren naar de mede- werk(st)ers, luisteren naar de klanten, luisteren naar de markt. Men moet bewust vragen stellen. Veel mensen komen niet spontaan met de problemen naar voren (aandeelhouders uitgesloten). Ze stappen na een bepaalde tijd gewoon op. Rest wellicht de vraag waarom kwaliteit zo belangrijk is. De eerste doelstelling van elk bedrijf is te overleven. Alle handelingen en acties dienen hierop te zijn gericht. Kwaliteit dient er dus toe het rendement te verhogen. En hiermee is bewezen dat kwaliteit in de geodesie inderdaad geen luxe is, maar noodzaak. 494 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 26