Het 16e NGL congres OPENINGSREDE door J. Schoemakers, voorzitter van de Stichting Nederlands Genootschap voor Land meetkunde. Dames en heren, Het is voor mij een grote eer en een bijzonder genoegen dat ik u allen, namens het bestuur van de Stichting Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde, welkom mag heten op dit 16e NGL congres. In de eerste plaats wil ik u, deelnemers aan dit congres, leden en besturen van de aangesloten verenigingen, abonnees op ons tijd schrift NGT Geodesia, rayoncommissieleden, leden van de com missie van advies en genodigden, een goed en leerzaam congres toewensen. Gelukkig mogen we ook dit jaar weer een groot aantal studenten van de MTS, de Hogeschool Utrecht en de TU Delft welkom heten. Een aantal van u maakt op dit congres voor de eerste keer kennis met het NGL. Ik hoop dat we elkaar nog vaak mogen begroeten op NGL activiteiten. Jullie zijn het, die ervoor moeten zorgen dat de kwaliteit in de geodesie ook in de toekomst gewaarborgd blijft. Deze uitdaging moet studenten zeker aanspreken. Bijzonder hartelijk welkom heet ik ook onze Belgische collega's, met wie wij zeker in het kader van Europa 1992 intensiever moeten gaan samenwerken. Speciaal richt ik mij tot onze partners, die deelnemen aan het alter natief programma en die traditioneel bij deze opening aanwezig zijn. Fijn u weer te mogen begroeten. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat u aan onze congresactiviteiten deelneemt. Ik wens u heel fijne dagen toe. Graag maak ik van de gelegenheid gebruik om de dames van de commissie voor het alternatief programma te danken voor het vele werk dat zij hebben verricht als voorbereiding op dit congres. Dames, ik wens ook jullie voor deze dagen veel succes. Een extra woord van welkom voor de exposanten, die in de Expozaal ook dit jaar weer een uitgebreide tentoonstelling hebben ingericht, waar zij hun materialen, apparatuur en programmatuur, nodig voor de uitoefening van ons vak, graag voor de congresdeelnemers willen demonstreren. Zonder de deelname van de exposanten zou de organisatie van dit congres onmogelijk zijn. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat u hebt willen meewerken aan congres en expositie en wij wensen u de komende dagen veel succes toe. Voordat we ons op de verschillende congresthema's gaan richten, wil ik graag enige activiteiten met u doornemen, die wij als NGL bestuur de laatste twee jaar hebben ontplooid, en ook een blik voor uit richten naar activiteiten die de komende jaren onze aandacht zullen krijgen. In de afgelopen periode heeft de redactie van het tijdschrift NGT Geodesia in goed samenspel met het NGL bestuur opnieuw veel aandacht besteed aan de leesbaarheid van het belangrijkste com municatiemiddel in geodetisch Nederland. Uit de reacties die ons bereiken, blijkt dat ze daarin goed zijn geslaagd. Het is een hele klus om maandelijks een tijdschrift bij u in de bus te krijgen, dat voor iedereen belangrijke en relevante informatie bevat en dat qua niveau op een hoog peil staat met voor alle opleidingsniveaus lezens waardige artikelen. Graag wil ik de redactie vanaf deze plaats, mede namens u, dank zeggen voor alle moeite en de vele bestede uren, die zij in het tijdschrift heeft geïnvesteerd. Tijdens het 15e NGL congres in 1989 hebben verschillende sprekers opgeroepen om te komen tot een branche-organisatie van landmeet kundige bedrijven. Direct na dat congres is op initiatief en onder leiding van het NGL een vergadering belegd met belangstellenden en belanghebbenden. In de eerste maanden van 1990 hebben we de VNBG ten doop kunnen houden. Tijdens dit congres zal een eerste werkstuk van de VNBG reeds worden gepresenteerd en aan de staatssecretaris van Economische Zaken, mevrouw mr. Y. C. M. T. van Rooy, worden aangeboden. De afgelopen twee jaar hebben wij, samen met vele anderen, veel tijd, moeite en geld geïnvesteerd in de promotie van het vakgebied. U hebt over deze activiteiten kunnen lezen in ons tijdschrift en in de dagbladen. Wellicht bent u op de een of andere wijze bij deze activi teiten betrokken geweest. Het eerste resultaat was in ieder geval een verdubbeling van het aantal studenten aan onze onderwijsinstel lingen. Ik wil een ieder die zijn of haar medewerking heeft verleend aan deze promotie-aangelegenheden, hiervoor hartelijk dank zeg gen. In het bijzonder gaat deze dank uit naar de commissie promotie vakgebied, die tijd noch moeite heeft gespaard om er een succes van te maken. Ook de komende jaren zal de promotie van het vakgebied speerpunt van onze activiteiten blijven. Als we op dit punt onze inzet niet conti nueren, zal waarschijnlijk het spreekwoord „het eerste gewin is kattegespin" opgaan. Omdat we dit willen voorkomen, luisteren we meer naar onze Franse mede-Europeanen en roepen met hen: „Frapper toujours". We zullen ook hiervoor weer een beroep op velen van u moeten doen. Bedenk daarbij: „Vele handen maken licht werk". Het NGL heeft de afgelopen twee jaar drie studiedagen georgani seerd, die door meer dan 1000 collega's zijn bezocht. Twee studie dagen zijn georganiseerd in samenwerking met andere aanverwante organisaties: één met de Vereniging voor Vastgoedinformatie en één met de Topografische Dienst en de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Het NGL bestuur is de stellige mening toegedaan, dat ook in de naaste toekomst de samenwerking tussen aanverwante organisaties sterk moet worden geïntensiveerd. Als wij als relatief klein vakgebied een plaats willen veroveren in Europa 1992, is brede samenwerking onontbeerlijk. Het geheel kan en moet meer gewicht in de schaal leggen dan de som van de afzonderlijke delen. Met andere woorden: „Hand in hand kameraden". Het NGL wil de komende twee jaar heel veel aandacht besteden aan deze samenwerking en ook stappen ondernemen om tot krachtenbundeling te komen. In het kader van de voorbereidingen op Europa 1992 zijn de ver schillende vakgebieden doende om hun territorium af te bakenen. Anders uitgedrukt: iedereen is bezig zoveel mogelijk van de te verdelen koek binnen te halen, zonder veel rekening te houden met andere eventueel belanghebbenden. Ook hierin dienen wij alert en slagvaardig te zijn. Op initiatief van de voorzitter van de NVG is over dit onderwerp reeds een aantal oriënterende gesprekken gevoerd met instanties en belangengroeperingen. Ook hieraan zal het NGL haar bijdrage blijven geven en u via ons tijdschrift op de hoogte houden van de ontwikkelingen. Het hoeft geen nader betoog dat ook op dit punt bundeling van krachten van een hoger belang is dan dat ieder zijn eigen stokpaardjes blijft berijden. Op Europees geodetisch niveau worden momenteel gesprekken gevoerd om te komen tot certificatie van personen. De VNBG heeft het NGL verzocht zich nader op deze problematiek te oriënteren en zonodig acties te ondernemen. Dit verzoek hebben we positief be naderd en we zijn bereid het nodige onderzoek te doen naar moge lijkheden en wenselijkheden. Wij houden u op de hoogte. In het NGL heeft een principiële discussie plaatsgevonden over de te varen koers in de toekomst. Dit heeft zijn beslag gekregen in een structuurnota, die we met de besturen van de aangesloten vereni gingen hebben „doorgeakkerd". Aan de hand van deze structuur nota zal het NGL de komende jaren haar activiteiten ontplooien. U bent weer bijgepraat over op stapel staande NGL activiteiten. Het wordt tijd dat we ons gaan richten op de congresdagen die voor ons liggen. 470 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 2