kleurenfoto met een resolutie van 10 micron levert 1,5 Gigabyte) hoeft geen bottleneck te vormen, gezien de performance van 70 mips van huidige werkstations met 500 Mb RAM, de verwachte jaar lijkse verdubbeling van de processorsnelheden, de komst van optical discs en andere opslagmedia. Intergraph presenteerde in de persoon van Richard Kaiser haar Image Station digitale fotogrammetrische produktlijn. Het beeld scherm biedt de stereomogelijkheid door linker- en rechterbeeld interlaced met een frequentie van 120 Hz weer te geven. Een spe ciaal brilletje wordt met het beeldscherm gesynchroniseerd met een infraroodzender en toont met een frequentie van 120 Hz het linker beeld aan het linkeroog en het rechterbeeld aan het rechteroog, zo het stereo-effect veroorzakend. Hoewel het systeem niet fysiek aan wezig was, klonk dit zeer indrukwekkend. Tijdens de voordracht en uit het paper werd ondergetekende niet duidelijk wat nu de meerwaarde van het systeem in zijn huidige status is. Men gebruikt gescande luchtfoto's of satellietbeelden en verwerkt die digitaal. Dit is echter wat anders dan het geautomati seerd uitvoeren van aerotriangulatie (bijvoorbeeld met behulp van een interest operator), kartering (feature extraction) en DTM-collectie (met behulp van matching-technieken). Deze digitale, geautoma tiseerde verwerkingstechnieken staan voor volgend jaar op het pro gramma. Het programmapakket MATCH-T (Peter Krzystek, Inpho GmbH) biedt de mogelijkheid om automatisch Digitale Terrein Modellen (DTM) te meten. Om de matching te vereenvoudigen, worden de pre- georiënteerde, gescande luchtfoto's „geresampled" om te komen tot een epipolaire geometrie (overeenkomende beeldlijnen kernstralen liggen in eikaars verlengde). De resolutie van de digi tale beelden wordt in verschillende stappen teruggebracht, hetgeen leidt tot een piramide van beelden. Deze piramide wordt vervolgens gebruikt voor de kenmerkextractie in elk afzonderlijk beeld op basis van de Förstner-operator, waarna Feature Based Matching (FBM) wordt uitgevoerd. De resultaten tonen niet alleen een grote hoeveel heid aan hoogtemetingen (tien keer zoveel als manueel gemeten), maar ook een hoogtenauwkeurigheid van (minder dan) 0,1 promille van de vlieghoogte. De programmatuur is overigens nog in een conceptfase. Andere voordrachten werden gehouden door Bruhn van Volkswa gen, waarbij digitale fotogrammetrische systemen worden gebruikt in de industriële voertuigbouw (deformatiemetingen, bewegings analyse, carrosseriemetingen e.a), real time fotogrammetrie en Robot vision (Haggren, Universiteit van Helsinki). De variëteit aan onderwerpen die in het derde hoofdthema aan bod kwamen, deed het brede potentiële toepassingsveld van digitale fotogrammetrie uit stekend naar voren komen. Al met al kan worden gesteld, dat ondanks het feit dat het tweede thema (Fotogrammetrie en GIS) behoorlijk tegenviel, de Photo- grammetrische Woche in zijn geheel een groot succes is geworden en nog steeds een van de congressen is, waar de fotogrammeters massaal op afkomen. Chung San Han EUROGUG '91 EN PRINSJESDAG Niet zonder trots opende Frits Reneman, voorzitter van de jubi lerende Benelug, dinsdag 16 september 1991 in het Nederlands Congresgebouw te 's-Gravenhage het eerste gebruikerscongres op Europees niveau. Het was ook Prinsjesdag; enkele straten verder werden even later de kabinetsplannen onthuld. De Benelug, een organisatie van Intergraph-gebruikers in België, Nederland en Luxemburg, had het gastheerschap te danken aan haar tienjarig bestaan en kweet zich voortreffelijk van die taak. Meer dan zevenhonderd deelnemers uit bijna dertig landen kon Reneman welkom heten. België, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië, Spanje en Portugal waren natuurlijk van de partij. De Scan dinavische landen hadden grote aantallen deelnemers gestuurd en bijzonder blij was hij met de deelnemers uit de Oosteuropese landen als Hongarije, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Ook van buiten Europa (Zuid-Afrika en USA) was er belangstelling voor dit congres. De samenwerking met de Fegug (Europese gebruikersgroep) en Intergraph, zonder wiens medewerking dit congres niet mogelijk was geweest, kreeg gestalte in de aanwezigheid van respectievelijk mr. Ray McEvoy (voorzitter van de Fegug) en mr. Jim Meadlock (Inter- graph's president-directeur). Ray McEvoy op zijn beurt dankte namens de Fegug het Benelug- bestuur voor de geweldige inzet bij de organisatie van dit congres, dat in het belang van heel veel gebruikers werd opgezet voor, zoals hij noemde, kennisvergroting door „sharing" van ervaring. De oprichter van Intergraph, mr. Jim Meadlock, had veel meer tijd nodig om zijn Europese gebruikers, hier in unieke samenstelling bij een, in „real american style", de geweldige groei en ontwikkeling van Intergraph voor te houden. In tegenstelling tot en ondanks de neergaande economische ontwikkeling, waarvan tegelijkertijd op het Binnenhof gewag werd gemaakt, juichte Meadlock over immer groeiende omzetten die zo op het oog in omvang niet onderdeden voor die van de Nederlandse staat. Vooral de GIS en „Mapping" markt (misschien eerst wat verwaar loosd?) bleek flink groeiende. Het programmapakket MicroStation, is daar voornamelijk debet aan en natuurlijk de omschakeling van Vax naar Unix-computers, een ontwikkeling die op dit moment volledig is afgerond. ,,Hel jaar 1992 wordt het jaar van de verdere ontwikkeling van moge lijkheden. De evolutie in de GIS en kartografische wereld stopt niet binnen twee jaar, maar zal blijven doorgaan. Daarom zullen wij daar veel geld en mankracht in stoppen om in de race te blijven", sprak Meadlock. Uitvoerig schetste hij de plannen, methoden en problemen die moeten worden overwonnen, daarbij vrij concreet aangevend welke van die problemen nog in 1991 dan wel in het eerste of tweede kwartaal van 1992 zullen zijn opgelost.Wij blijven doorgaan met het ontwikkelen van methoden om u het teven gemakkelijker te maken was zijn eindconclusie Het congres als leermodel Vier dagen lang werd in zes verschillende zalen in het uitgebreide congrescentrum door specialisten van „all over the world" visies gegeven op de ontwikkelingen en mogelijkheden van de programma tuur en apparatuur of de toepassingen daarop. Naast de GIS- en kartografische wereld werden onder andere ook de martktsegmenten nutstoepassingen, TIM en systeembeheer belicht. Vanaf negen uur in de morgen tot vijf uur in de middag konden de deelnemers kennis vergaren en hun inzicht vergroten; dat deden ze met grote gretigheid. Daar geen enkele deelnemer de fysieke mogelijkheid had alle zittin gen bij te wonen, was het maken van keuzen noodzakelijk. De in GIS en kartografie geïnteresseerden stortten zich onder ande re op de lezingen van de Nederlanders: Jan van Rey: GIS and Mapping, trends in government; Pirn Groot: GIS implementation consultance; Hans de Jonge: Building planning and facility management; Gerard Vrijkotte: Production of small scale maps at the Topo grafische Dienst. Uit andere landen werden ervaringen met GIS geëtaleerd, onder andere door: Dough Gerull uit Huntsville: Mapping and GIS solutions; Ken Robinson (Engeland): Implementation of a land use mana gement system; Roger Littleworth sprak over ,,Real 3D mapping"; G. Rinaldi (Italië) bedreef Environment analyses with MGE. Veel belangstelling en waardering was er voor de lezing van mr. Kotska uit Tsjechoslowakije, die met het verhaal Information system for surveying and mapping" beschreef hoe dat land in zeer korte tijd een kadaster tot stand zal brengen, compleet met geo metrische en administratieve gegevens van het (voormalige) particu liere grondbezit; vanaf 1948 is dit samengevoegd tot staatseigen dom, waardoor een kadaster overbodig was geworden. 502 NGT GEODESIA 91-11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 34