De specialistische onderwerpen kwamen maandagmiddag aan de orde onder de titel.Advanced classes". Maar die waren te moeilijk voor uw verslaggever GIS en kartografie in de praktijk Zeer toepasselijk was in de Esscherzaal (die immers ook veel met punten, lijnen en vlakken experimenteerde) een interessante uit stalling te zien van de nieuwste apparatuur waarop een grote ver scheidenheid aan programmatuur werd gedemonstreerd. In het midden van de zaal was de Interserve 6605 UNIX server op gesteld, waar je nauwelijks omheen kon. Dit apparaat, gebaseerd op de allernieuwste C 400 RISC micro processor, zal de komende jaren het werk van zijn voorgangers (gebaseerd op C 100 en C 300) minstens acht maal zo snel gaan overnemen. Topper in de demoruimte was het zogenaamde Image Station waar op met behulp van een Zeiss-scanner op een klein werkstation lucht foto's kunnen worden uitgewerkt. De operateur (of fotogrammeter) bekijkt zijn beeld met een speciaal geconstrueerde bril, waarmee infrarood impulsen vanaf het uit werkingsinstrument met een snelheid van zestig beelden per seconde worden ontvangen. Hij ziet hierdoor een zuiver stereosco pisch beeld en is zo in staat een fotobeeldenpaar in korte tijd en zeer comfortabel zittend, uit te werken. De demonstrerende fotogram meter beweerde in staat te zijn met dit apparaat twintig fotoparen per uur te kunnen oriënteren en trianguleren, een karwei waarmee bij de oude uitwerkingsinstrumenten niet hoger dan acht per dag wordt gescoord. Het Image Station zou de oude stereo-uitwerkingsinstrumenten, zelfs de zo geavanceerde IMA, moeten gaan vervangen. De nauw keurigheid is 7 pm. Behalve met dit Image Station werd gedemonstreerd met AM/FM- oplossingen en kaartconversies en was er van alles te zien over digi tale terreinmodellen. De hoek welke met „visualisatie" was aangeduid, deed in belang stelling nauwelijks onder voor de vorige. Kunstig voorbereide en uitgevoerde 3D-animaties toonden vanuit alle mogelijke standpunten hoe ontwerpen van landschappen, ge bouwen, bruggen en vliegvelden er kunnen uitzien, zowel in stilstaande als in bewegende beelden. Deze visualisatie viel vrijwel in het niet bij die welke de deelnemers even later in het nabijgelegen Omniversum ondergingen. Dat was geen „kijken naar" maar „beleven". Knap opgezette animaties stuurden de deelnemers, komend vanuit het universum, naar het congresgebouw, wat vervolgens op alle mogelijke manieren en van uit vele gezichtshoeken werd bekeken. Een geweldige ervaring. Praktijkaanvullingen van derden: „Third parties" Omdat, zoals te doen gebruikelijk op zulke congressen, zeer veel zaken in de wandelgangen worden gedaan, had daar (je kunt nooit weten) een groot aantal wederverkopers en gebruikers van Inter- graph-produkten een stalletje ingericht om te laten zien welke toe passingen zij op de bestaande programmatuur (en veelal is dat Microstation) hebben weten te ontwikkelen. Geheel vooraan was de INPARK-stand. Drie mooie applicaties: INTRO voor ruimtelijke ordening, INDUS voor digitale kaartvervaar diging en INSTAP voor kabel- en leidingenregistratie, waren in de aanbieding. Hewlett Packard stuurde met een aangepast programma een snelle plotter aan, waarvan het bijzondere is, dat een ingebouwde sensor voortdurend de lijnkwaliteit controleert. SIGEF had een GIS-applicatie voor nutsleidingen ontwikkeld en liet op een mini-uitwerkingsapparaatje de werking zien. Nieuwkomer in de Nederlandse markt, GWN, was ook van de partij en toonde de ontwikkelde pakketten DTM, Cogo (landmeetkundige berekeningen), MMS (gemeentelijke kaartsystemen) en GIS, met daarop nog de nodige aanvullingen. Verdere bekende namen die we tegenkwamen, waren: Canon, Cal- comp, Pink Elephant, KLM Aerocarto, Ati en OCÉ. Intermezzo: windmolens en klompenmakers Een welkom intermezzo op de onafgebroken Engelstalige, tech nische, computergestuurde informatie was de „dutch evening". De typisch Nederlandse „hardware" bestond uit ophaalbruggen, wind molens en klompenmakers en natuurlijk niet te vergeten het piere ment. De „software" zou de enorme variatie aan vis- en vleesprodukten kunnen zijn, die daartussen waren uitgestald, of misschien beter de bavarois en puddingen die later op de avond de tafels sierden. Een zevenkoppige band zorgde op enthousiaste, maar wel erg luid ruchtige wijze voor de voorgrondmuziek. Slechts één toespraak mocht: hulde en bloemen voor Ada, het absolute centrum van de Benelug genoemd. Enkele buitenlandse deelnemers namen de moeite alle aanwezige, typisch Nederlanse drankjes te proberen. Aangezien die variatie groter was dan de applicaties op Microstation, beleefden zij niet alleen een geweldige „dutch evening", maar een even echte „dutch morning after". Interview op hoog niveau Omdat de Intergraph president-directeur niet elke dag in ons vlakke lapd vertoeft, wisten we een interview voor NGT Geodesia te regelen. Hoe kijkt u tegen dit congres aan Ik ben daar erg blij mee, vooral met deze grote deelname uit zoveel landen. Dit is net wat we nodig hebben: samen met de gebruikers oplossingen zoeken. Wij vertellen onze gebruikers welke nieuwe ontwikkelingen er zijn en waar we mee bezig zijn; de gebruikers etaleren hun problemen en samen zoeken we daar dan weer oplossingen voor. Welke nieuwe ontwikkelingen kunt u op dit congres melden Wat apparatuur betreft, is dat in de eerste plaats de nieuwe Unix Interserver, die geweldige mogelijkheden heeft en natuurlijk ook het Imagestation, waarmee de mogelijkheden van de stereo luchtfoto uitwerking zoveel verbeteren. Verder het feit dat de overgang van Vax naar Unix nu compleet is en „last but not least" dat wij sinds kort een geheel nieuw service apparaat voor onze gebruikers hebben ingesteld, de „Value added services". Het bestaat uit twee onderdelen. Het eerste is een groep specialisten (verzameld uit een groot aantal bedrijven), die op persoonlijke titel zijn uitgenodigd zich beschikbaar te stellen voor deze servicedienst. Het tweede onderdeel bestaat uit gespecialiseerde totale bedrijven, die wij inschakelen als dat ergens nodig is. U verwacht een grotere omzet in de GIS en ..Mapping" markt; waar op baseert u die verwachting Is die gebaseerd op nieuwe potentiële klanten of verwacht u dat reeds geautomatiseerde bedrijven zulten overgaan op uw produkten Beide natuurlijk. Maar Jim Meadlock is zich ervan bewust dat dat niet vanzelf zal gaan. In beide gevallen zullen de wederverkopers duide lijk moeten maken aan hun potentiële klanten wat de beste keuze is. Kiezen voor een totaalprodukt (programmatuur en apparatuur samen) zal vooral in de toekomst van belang zijn, omdat steeds meer gebruikers totaaloplossingen nodig hebben en niet zijn gediend met het kopen van een apparaat waarop je een of ander programmaatje kunt draaien. Als we tenslotte nog vragen wat Intergraph dan wel meer te bieden heeft dan eventuele concurrenten, noemt Jim Meadlock vooral de nieuw ontwikkelde „value added services" waarmee gebruikers kunnen worden getraind en begeleid en wat hij „handholding con- sultance" noemt. Hoe kijkt de Nederlandse Intergraph-directeur Henk de Klerk tegen een gebruikersvereniging aan Wij kunnen eigenlijk niet meer zonder; ze zijn een integraal onder deel van onze werkmethode. Onze klanten kijken tegenwoordig ver NGT GEODESIA 91-11 503

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 35