Kwaliteitszorg en certificatie: nieuwe uitdagingen voor organisaties Wij hebben dit congres als thema „Kwaliteit in de geodesie, geen luxe, maar noodzaak" meegegeven. Kwaliteitszorg en kwaliteits borging dienen altijd als een rode draad door ieder bedrijf of in stelling te lopen. Speciaal in een tijd dat wij steeds weer onze grenzen verleggen, is kwaliteit een heel belangrijk item. Daarom hebben wij dit jaar voor dit onderwerp gekozen. De eerste dag wordt onze aandacht gericht op kwaliteitszorg. In de geodesie heeft kwaliteit altijd een spilfunctie gehad. Toch is het voor iedere geodeet van belang ook op dit punt van tijd tot tijd de ransel weer eens aan te vullen met nieuwe inzichten. Alleen zo kan een goed fundament worden gelegd voor de toekomst. Het thema voor de tweede dag is Instrumenten voor praktische kwaliteitszorg". Op deze dag wordt aandacht geschonken aan kwali teitsaspecten met betrekking tot instrumenten, werkprocessen, pro- dukten, normen, standaardisatie, systemen en technieken. De vraag „hoe realiseren we goede kwaliteit en wat is daarvoor nodig" staat centraal. De vrijdag kent als thema: Kwaliteit; een zorg voor mens en organi satie". Hierbij wordt ingegaan op kwalificatie en certificatie van oplei dingen: wat moet een geodeet kunnen en welke vaardigheden moet hij hebben. Tenslotte wordt aandacht besteed aan het nut van de kwaliteitszorg: wat kost het en wat brengt het op. Vandaag zal rond 11.00 uur de staatssecretaris van Economische Zaken, mevrouw Van Rooy, het congres bezoeken. Tijdens dat bezoek zal haar in de Expozaal het rapport van het door de VNBG verrichte onderzoek over de geodesie-branche worden aangeboden. Aansluitend aan dat bezoek zal in een van de zalen van de Jaarbeurs een persconferentie worden gehouden over congres en aangeboden rapport. De inschakeling van de pers moet worden gezien in het licht van de noodzakelijke promotie van het vakgebied. Om half zeven vertrekken de deelnemers aan het avondprogramma met bussen naar Driebergen, waar de feestavond wordt gehouden. Afgaande op de successen van de afgelopen jaren mogen we vol spanning uitkijken naar datgene wat de congrescommissie voor ons in petto heeft. Gedurende de drie congresdagen zullen in de ontvangsthal poster sessies plaatsvinden over met het congresthema aanverwante onderwerpen. Al met al denken wij een interessant programma te hebben samen gesteld, waarbij wij rekening hebben gehouden met de diversiteit van opleidingsniveaus en belangstelling van de congresbezoeker. Dames en heren, per 1 januari 1992 treed ik terug als voorzitter van het NGL. Ik ben dan elf jaar bestuurslid geweest, waarvan de laatste zes jaren als voorzitter. Ik heb dit werk altijd met heel veel plezier gedaan. Ik wil iedereen met wie ik in die jaren heb samengewerkt, heel hartelijk dank zeggen voor de prettige contacten. Vooral dank ik alle bestuursleden en alle redactieleden uit die afgelopen elf jaren. Ook wil ik mijn werkgever, het Kadaster, bedanken voor de ruimte die mij is geboden om dit werk te doen. Op vrijdagmorgen, bij de opening van de derde dag, zal ik de voor zittershamer overdragen aan mijn opvolger, de heer Stellingwerff Beintema, die momenteel de functie van secretaris bekleedt in het NGL bestuur. Ik hoop dat ook hij op uw aller steun en hulp mag rekenen. Siebe, ik wens je heel veel succes toe als voorzitter van het NGL en ik hoop dat je bij je aftreden over een aantal jaren, evenals ik nu, kunt zeggen: „Het was een interessante en prettige periode. Blij dat ik het heb mogen doen". Ik ben nu lang genoeg aan het woord geweest. Het wordt hoog tijd om aan het congres te beginnen. Ik wens u allen, inleiders, congres gangers en exposanten een goed congres toe en ik hoop dat onze partners een paar fijne dagen hebben. Ik verklaar hiermee het 16e NGL congres voor geopend. door prof. ir. A. C. Waszink, bijzonder hoogleraar kwaliteitszorg en certificatie aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. SUMMARY Quality control and certification: new challenges for organizations This article shows a theoretical framework and definitions about quality control. The author emphasizes on customer- and process orientation which are interfered by complex organizations. Also the relation between quality plan, quality improvement and quality assurance is shown. Kwaliteit in perspectief In 2980 voor Christus gaf de Egyptenaar imhotep leiding aan het ontwerp en de bouw van de piramide bij Memphis. Door toepassing van uniforme methoden en procedures was de kwaliteit van het bouwwerk een succes, hetgeen een eindkeuring van het bouwwerk overbodig maakte. Dit was ook gewenst, omdat door de aard en omvang van de piramide correctie of foutherstel onmogelijk was. En dan nu met een grote sprong naar het heden. Het bewustzijn inzake kwaliteit wordt momenteel beschouwd als het resultaat van het functioneren van een organisatie, welke continu verbetering behoeft. Om kwaliteit te realiseren, zijn management technieken nodig, welke behoren tot het begrip kwaliteitszorg of kwaliteitsmanagement. Over het begrip kwaliteit bestaan veel opvattingen. De NEN-ISO 8402 norm definieert het begrip kwaliteit als volgt: Het geheel van de eigenschappen van een produkt of dienst, dat van belang is voor het voldoen aan vastgelegde of vanzelfsprekende be hoeften. Deze behoeften zijn vaak verschillend van aard en worden ook wel kwaliteitsfuncties genoemd. Zij hebben bijvoorbeeld betrekking op prestaties, eigenschappen, duurzaamheid, maatschappelijke eisen, betrouwbaarheid of onderhoudbaarheid. Kwaliteit is ook een relatief begrip en heeft geen betrekking op uitmuntendheid, maar wordt in vergelijkende zin gebruikt. Verdere verdieping van het begrip kwaliteit geeft aan, dat het produkt of de dienst zonder tekortkomingen en problemen dient te zijn; die kwaliteitsfuncties benadrukt, die daadwerkelijk behoeften vervullen. Deze definitie roept klantgerichtheid op; bedrijven moeten zich op de hoogte stellen van de wensen en verwachtingen van de klant en zijn ervaringen met het geleverde. Lezing gehouden op 23 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. NGT GEODESIA 91-11 471

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 3