Kwaliteitszorg bij het Kadaster door ir. L. A. Koen, directeur van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie Flevoland, tevens projectleider Kwaliteitszorg. SUMMARY Quality control at the Dutch Cadastral Service Since its foundation the Dutch Cadastral Service is familiar with quality control in an implicit manner, especially with regard to reliability of cadastral products and processes, Due to current company policy of a more market-oriented and cost effective approach the Cadastre needs a well defined system of integrated quality control. Based on ISO 9000 standards instruments are being developed for better recognition of problems in quality control in order to improve the whole organization. For this reason a special project in this field is started. Inleiding In de loop van zijn lange geschiedenis heeft het Nederlandse Kadaster veelal in de politieke luwte geopereerd. Ook maatschappe lijk is relatief weinig gediscussieerd over de opzet en werking van het Kadaster. De aanwezigheid van een goed werkend kadastersysteem is in ons land steeds als een vanzelfsprekendheid ervaren. De maatschappelijke betekenis van het instituut kadaster kan echter nauwelijks worden overschat. Ervaringen in ontwikkelingslanden, maar ook recente ervaringen in Oost-Europa maken eens te meer duidelijk dat het ontbreken van een betrouwbaar kadaster kan leiden tot grote problemen bij grondoverdracht, hypotheekverstrekking, belastingheffing en bij vele andere activiteiten van het openbaar bestuur waarbij vastgoed is betrokken. Een modern en dus multi functioneel kadaster kan de vele functies alleen goed vervullen, wanneer het voldoet aan bepaalde kwaliteitseisen. Met name het aspect betrouwbaarheid is hierbij van essentiële betekenis. De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers heeft een lange traditie waar het gaat om het besteden van zorg aan de kwali teit van zijn produkten en processen. Men zou zelfs de vraag kunnen stellen of het wel nodig is uitgebreid en expliciet aandacht te schen ken aan kwaliteitszorg bij het Kadaster. Kwaliteitszorg is immers volledig geïntegreerd in de Dienst. Van oudsher is het kadastrale werk in alle sectoren van de Dienst gekenmerkt geweest door zorg vuldigheid en systematiek. Het voldoet daarmee aan een van de meest bondige omschrijvingen van kwaliteitszorg, namelijk „geor ganiseerde zorgvuldigheid van werken" [1], Ook wanneer men kijkt naar het virtuele hoofdprodukt van het Kadaster, de rechtszekerheid bij het maatschappelijk verkeer inzake vastgoed, is er ogenschijnlijk weinig reden tot nieuwe acties. Boven genoemde rechtszekerheid wordt in Nederland in beginsel verzorgd door notariaat, rechterlijke macht en Kadaster. De kwaliteit van het werk van notariaat en Kadaster zorgt er in de praktijk voor dat de rechterlijke macht nauwelijks behoeft te worden ingeschakeld. Het aantal door rechthebbenden aangespannen, gerechtelijke proce dures met betrekking tot de rechtstoestand van vastgoed is in Neder land verwaarloosbaar klein en dit ondanks de grote bevolkingsdicht heid en ondanks het grote aantal transacties. Wanneer men dit beschouwt als een maat voor de ook door het Kadaster geleverde kwaliteit, is er op het eerste gezicht weinig reden tot zorg. Door enkele ontwikkelingen binnen en buiten het Kadaster Lezing gehouden op 23 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. 474 is het echter toch nodig de huidige stand van zaken met betrekking tot de kwaliteitszorg kritisch te bekijken (fig. 1). Kwaliteit is een subjectief begrip. De betekenis die men aan het woord kwaliteit hecht, hangt sterk af van het betreffende vakgebied waarin het woord wordt gebruikt. Verder is het duidelijk dat de betekenis die men aan kwaliteit hecht, kan wijzigen onder invloed van maatschappelijke veranderingen of van veranderingen in de betreffende dienst of bedrijf. Het Kadaster en de kadastrale omgeving zijn duidelijk onderhevig aan zulke ingrijpende veranderingen. Binnen het Kadaster gaat het daarbij vooral om de vrijwel integrale automatisering van de produk- tieprocessen en om het reorganiseren van de Dienst tot een op bedrijfseconomische grondslagen opererend bedrijf. Dit laatste geldt als een noodzakelijke stap voor een eventueel toekomstige verzelf standiging. Buiten het Kadaster zien we in de maatschappij een algemene trend om steeds meer aandacht aan kwaliteit te schenken. Deze ontwikke ling gaat gepaard met een toenemende verzakelijking van bedrijfs leven en overheid. Het zich richten op klanten in een markt is niet alleen voor het bedrijfsleven, maar evenzeer voor de overheid een voorwaarde voor overleven. Mede onder invloed van bovengenoemde, maatschappelijke ont wikkelingen is het instrumentarium voor de kwaliteitszorg in onder nemingen gedurende de afgelopen decennia sterk uitgebreid en verbeterd. Parallel daarmee is kwaliteitszorg geëvolueerd van een techniek om produkten te controleren of processen te beheersen tot een systeem om organisaties te verbeteren. Ook het Kadaster ondergaat de invloed van deze trend. Begin 1990 is daarom het initiatief genomen om te komen tot een kritische doorlichting van het bestaande systeem van kwaliteitszorg. De daar toe opgerichte projectgroep Kwaliteitszorg heeft als belangrijkste taak het opzetten van een systeem van kwaliteitszorg dat past binnen de inmiddels ontwikkelde visie op een bedrijfsmatig ope rerend Kadaster. Terugblik Alvorens in te gaan op de door de projectgroep ontwikkelde activi teiten, is het nuttig kort terug te blikken en een beeld te geven van de huidige situatie met betrekking tot de kwaliteitszorg bij het Kadaster. Zoals al eerder is opgemerkt, is dit bij het Kadaster geen nieuw fenomeen. In de loop van deze eeuw heeft een geruisloze overgang plaatsgevonden van een belastingkadaster naar een de facto eigen domskadaster. De binnenkort in werking tredende Kadasterwet is in feite een codificatie van een reeds lang bestaande en natuurlijk gegroeide situatie. Deze ontwikkeling zou niet hebben kunnen plaatsvinden zonder een goed systeem van kwaliteitszorg en zeker niet zonder de op het leveren van kwaliteit gerichte mentaliteit van de kadastrale medewerkers. In de kadastrale visie is betrouwbaar heid steeds het belangrijkste kwaliteitsaspect geweest. Dit was ook nodig, omdat tot voor kort een sluitend, wettelijk kader ontbrak en dus een vertrouwensbasis nodig was om effectief te kunnen werken. De sector Landinrichting beschikte overigens wel over een goed wettelijk instrumentarium. Dit neemt niet weg, dat ook die sector bij het uitvoeren van zijn werk sterk steunde op het vertrouwen van met name de agrarische sector. Kwaliteit en mentaliteit hebben bij het Kadaster steeds in eikaars verlengde gelegen. Ook in de toekomst zal dat het geval moeten zijn. Het moderne instrumentarium voor techniek en management bergt NGT GEODESIA 91-11 intern de dienst als bedrijf snelle automatisering deconcentratie zelfbeheer afslanking ontstaffing terug naar kerntaken extern kritischer klanten marktgericht denken uitbreiding instrumentarium Fig. 1. Ontwikkelingen bij het Kadaster.

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 6