Definities van het kwallteitsjargon volgens NEN-ISO 9000 Kwaliteit (O) Het geheel van eigenschappen en kenmerken van een produkt of dienst, dat van belang is voor het voldoen aan gestelde eisen of vanzelfsprekende behoeften. Kwaliteitsbeleid De doelstelling van een organisatie ten aanzien van kwaliteit, alsmede de wegen en de middelen die leiden tot de verwezen lijking van deze doelstellingen, zoals deze formeel tot uit drukking komen in een verklaring van de directie. Kwaliteitszorg Het aspect van de totale management-functie, dat bepalend is voor het vaststellen en het ten uitvoer brengen van kwaliteits beleid. Kwaliteitssysteem De organisatorische structuur, verantwoordelijkheden, proce dures en voorzieningen voor het ten uitvoer brengen van kwali teitszorg. Dit staat beschreven in een kwaliteitshandboek. Kwaliteitsborging (OA) Het geheel van alle geplande en systematische acties, nodig om het vertrouwen te kunnen geven dat een produkt of een dienstverlening voldoet aan de gestelde kwaliteitseisen. Kwaliteitsbeheersing (QC) De operationele technieken en activiteiten die worden toege past om te bewerkstelligen dat aan de kwaliteitseisen wordt voldaan. een gelijke output te kunnen leveren, gaat de MD dan ook steeds meer over tot uitbesteding van een groter scala aan werkzaam heden. MD-acties De situatie voor de MD was duidelijk: om enerzijds de (interne) produktieprocessen beter te kunnen sturen en anderzijds de afstem ming op de klantwens te verbeteren, moest inhoud worden gegeven aan een kwaliteitsstreven, dat is verwoord in het MD-motto „Maat werk op tijd". Momenteel loopt er dan ook een groot aantal acties, die te zamen moeten uit monden in realisatie van het motto. Ge noemd kunnen worden: contractmanagement: hierbij worden door middel van een contract be voegdheden van het centrale hoofddirectie van de Rijkswaterstaat) naar het decentrale niveau de MD) verlegd. De voornaamste inhoud van dit contract betreft: de uit te voe ren activiteiten (produkten, dien sten), de ter beschikking gestelde middelen (personeel, budgetten) en de gedelegeerde bevoegdheden (on der andere personeelsbeheer). Zo'n contract bevordert de duidelijke rela tie tussen de middelen (input) ener zijds en de resultaten (output) ander zijds. Het bedrijfsmatig werken zal hierdoor worden geaccentueerd; informatieplan: jaarlijks wordt nu een informatieplan opgesteld; dit is een analyse van welke (sturings/produk- tie)processen welke gegevens nodig hebben, uitmondend in het aange ven van prioriteiten bij het oplossen van knelpunten in het informatiema nagement; projectmatig werken: momenteel loopt er een onderzoek naar de in voering van projectmatig werken ten behoeve van de MD-adviseringsacti- viteiten. Deze werkwijze richt zich met name op de integrale beheersing van input en output bij complexere (eenmalige) projecten; prekwalificatie van fotogrammetrische bedrijven: dit is de be kende procedure die fotogrammetrische bedrijven moeten door lopen, voordat zij opdrachten van het Kadaster en de Meetkun dige Dienst mogen uitvoeren om te beoordelen of zij fotogram- metrisch-technisch, maar ook economisch-juridisch voldoen aan de (kwaliteits)eisen [11]. Matrix-structuur De laatste actie die hier wordt besproken met betrekking tot de realisatie van het MD-motto, verdient aparte aandacht, namelijk de invoering van een matrix-structuur. In deze structuur blijft de huidige functionele organisatie (fig. 4) gehandhaafd. Maar horizontaal over de bestaande lijnorganisatie heen zijn produktsectoren („Business Areas", afgekort BA's) en plangebieden gedefinieerd [10], In de BA's wordt de verantwoordelijkheid gedragen voor de pro- dukt/markt-combinatie. In de plangebieden ligt de verantwoordelijk heid voor aspecten die van belang zijn voor de gehele organisatie. De BA's worden geleid gestuurd) door een BA-manager, tevens hoofdafdelingshoofd/directielid. Per plangebied is een directielid als voortrekker aangewezen. Er zijn 5 BA's gedefinieerd, namelijk: topo (topografische informatie, bijvoorbeeld kaarten en be standen); plaats (plaats informatie, bijvoorbeeld deformatiemetingen en hulp bij uitvoering werk); thema (thematische informatie, bijvoorbeeld Waterstaats- kaart en geografische milieu-kartering); hoogte (hoogte-informatie, met name het NAP en zwaarte kracht); advisering (inclusief onderzoek). De eerste twee trekken momenteel gezamenlijk op. Het organisatie model van de MD ziet er daardoor schematisch uit, zoals weergege ven in fig. 4. Op hoofdlijnen liggen de verantwoordelijkheden als volgt: Business Areas: het op tijd leveren van het juiste produkt aan de klant, dat wil zeggen: integrale produktverantwoordelijkheid (tijd, kwaliteit, kosten en nazorg) en verantwoordelijkheid voor de markt (klantrelatie, korte en lange termijn). Gezien de verantwoordelijkheid van de BA voor het integrale produkt ligt ook de verantwoordelijkheid voor procesbesturing en procesverbetering bij de BA-manager, die voor dit alles wordt bijgestaan door een BA-team. Hoofdafdelingen: het op tijd beschikbaar hebben van de juiste tussenprodukten, met de volgens het managementcontract afge sproken middelen. Hoofdafdeling Bedrijfs economische en Algemene Zaken BX Hoofdafdeling Lucht- kaartering LK Hoofdafdeling Mariene Geodesie en Terrestrische Metingen MT Hoofdafdeling Technische en Numerieke Ondersteuning TN TOPO PLAATS THEMA HOOGTE ADVIES PLANGEBIEDEN Bedrijfsvoering Informatievoorziening Personeel Algemeen onderzoek In- en externe betrekkingen Fig. 4. Matrix-structuur van MD-organisatie. 534 NGT GEODESIA 91 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 10