Software ontwikkeling: weggegooid geld? Een centrale plaats in deze opzet heeft de klantgerichtheid. In [12] zijn vier hoofdkenmerken van klantgerichtheid genoemd: klanten en opdrachtgevers zijn benoemd. Kennis over de wezen lijk belangrijke klanten is aanwezig. Daarnaast is de belangrijkste klant benoemd; inzicht vooraf in de werkelijke behoeften van klanten. Dit inzicht kan worden onderbouwd met onderzoek; duidelijkheid in hoeverre intern gehanteerde eisen een weer spiegeling zijn van de behoeften van klanten; bekendheid in hoeverre produkten en diensten daadwerkelijk aan behoeften voldoen. De MD heeft deze taken neergelegd bij de functie van opdracht manager/coördinator. Deze „rechterhand" van de BA-manager ver vult hiermee de spilfunctie tussen wat de klant wenst en de goede afspraken met betrekking tot deelprocessen in het totale produktie- proces tussen de verschillende afdelingen van de MD. Kwaliteit in de praktijk: meten paspunten Zowel voor de veiligheid van het personeel als om te bereiken dat er minder files ontstaan, dienen metingen op of langs de autosnel wegen zoveel mogelijk te worden vermeden. Ten behoeve van de beheerkaart of een DTM worden regelmatig fotogrammetrische opnamen gemaakt van de autosnelwegen (zo'n 500 km per jaar). Paspunten voor deze opnamen werden traditioneel op de vlucht stroken van de snelweg gelegd, omdat de paspunten dan goed ge schilderd en dus niet behoefden te worden bewaakt en een snelle meting (polygoon) zonder veel verkenningswerk kon plaatsvinden. Verder konden alle paspunten ook eenvoudig worden gewaterpast. In een proefproject langs de A1 (Apeldoorn - Deventer) is dit jaar ge keken [13] hoe een meetprocedure te kiezen, met als uitgangspunt dat het meten van de paspunten vrijwel geheel weg van de snelweg dient te gebeuren. Kwaliteitsverbetering zou dan bestaan uit: verhoging van de verkeersveiligheid door minder werkzaam heden op de snelweg; besparing op afzettingen van de vluchtstrook; prettiger en veiliger werken voor de MD-medewerkers. Dit alles onder gelijkblijvende technische kwaliteit (lees: precisie en betrouwbaarheid) van de fotogrammetrische blokvereffening. Om een lang verhaal kort te maken, is het in de proef mogelijk ge bleken alle paspunten buiten de snelweg te leggen en zelfs een reductie in het aantal paspunten van 30°/o te bereiken. Door verder gebruik te maken van GPS, kon een totale besparing van arbeidstijd van 10% worden bereikt, exclusief de tijd besteed aan de afzet tingen. Voor de uitvoering volgens de oude procedure was ongeveer 20 dagen meten op de snelweg nodig geweest, en nu dus geen éénAls enige nadelen kunnen worden genoemd: er moet wat meer worden omgereden, omdat de paspunten op secundaire wegen en fietspaden liggen; hierdoor vergt het meten iets meer organisatie; de procedure vergt een iets langere voorbereidingstijd en is daar door wat minder flexibel. Deze nadelen vallen echter in het niet bij de voordelen. Het resultaat van deze proef is dus aanzienlijke kwaliteitsverbetering zonder toepassing van wezenlijk nieuwe methoden of technieken. Deze proef toont daarmee nogmaals aan dat de management kwaliteit het belangrijkste is en dat zelfs daar de verbeteringen vaak in vrij kleine dingen kunnen zitten. MD-beleid ten aanzien van kwaliteit In het voorgaande is zeer veel vermeld over kwaliteit en de MD. Het moge duidelijk zijn dat nog niet alles volledig is afgestemd, laat staan afgerond. Om aan het geheel een paraplu te geven, heeft de directie van de MD recent het kwaliteitsbeleid op de volgende wijze ver woord: De Meetkundige Dienst voert een kwaliteitsbeleid, waarbij zij die kwaliteit aan haar klanten levert, die voor een goede uitvoering van hun werken nodig is. Hiertoe streeft de Meetkundige Dienst naar een kwaliteitssysteem, dat voldoet aan de NEN-ISO 9000 normen. Een speciaal projectteam heeft nu de opdracht een vooronderzoek te doen om tot volledige realisatie van het beleid te komen. Uiteinde lijk zou dit dan moeten leiden tot een compleet kwaliteitshandboek voor de MD, waarbij echter op basis van de tweede volzin van het geformuleerde beleid valt op te maken, dat dit in ieder geval naar de geest, maar niet noodzakelijkerwijs naar de letter van NEN-ISO 9000 zal zijn. Kwaliteitsbeleid, vervat in een dergelijk handboek, is immers geen doel op zich. 4. Persoonlijke stellingen Een voordracht over kwaliteit is, gezien de brede discussie die nu hierover in zowel publieke en private sector plaatsvindt, niet com pleet zonder enige afsluitende gedachten die in de aanloop naar dit congres bij mij zijn opgekomen. Aangezien deze gedachten bepaald niet alle iets met de Meetkundige Dienst van doen hebben, zijn ze gegoten in de vorm van persoonlijke stellingen. Ik hoop dat ze op enigerlei wijze voor de aanstaande discussie over „Kwaliteit in de geodesie, geen luxe maar noodzaak!" van nut kunnen zijn. 1Bij dienstverlening zijn zaken als op tijd leveren en service op maat veel belangrijker dan de prijs. Toelichting: voor het gemak reken ik de geodesie ook maar tot de dienstverlening, immers vrijwel geen enkel geodetisch pro- dukt kun je zo „van de plank" kopen. 2. De geodesie is nog te veel gespitst op de technische kwaliteit. Toelichting: het is de onmetelijke verdienste van professor Baar- da van de TU Delft dat de geodesie beschikt over zulke goede handvatten voor de beschrijving van precisie en betrouwbaar heid van z'n eindprodukten [14, 15]. Gezien echter de eerdere opmerking dat 90% van alle kwaliteitsproblemen een organisato rische oorzaak heeft, moet een adequate inbedding van deze en dergelijke handvatten in de diensten en bedrijven nog veel aan dacht krijgen. 3. Het geodetisch onderzoek in Nederland stopt veel energie in het opsporen van fouten en slechts weinig in het voorkomen van fouten. Toelichting: het betreft hier een menselijke trek: genezen is leuker dan voorkomen. Het betekent echter wel, dat we zeer goed zijn in het met statistische technieken opsporen van fouten, die indien goed, laat ik zeggen, „instrumenteel" en „proce dure" onderzoek was verricht niet waren gemaakt. Denk bijvoorbeeld aan het getob met de antennehoogte bij GPS- metingen en systematiek bij waterpassingen. 4. De kwaliteitsbeheersing verschuift in de geodesie van binnen naar buiten. Toelichting: zelfregistrerende apparatuur, elektronische veld- boeken en verdere automatisering maken het mogelijk direct bij de inwinning fouten op te sporen en te corrigeren. 5. Ten aanzien van de technische kwaliteit en een stuk manage- ment-kwaliteit is het jammer dat het project.Nieuwe HTW" is vastgelopen. Toelichting: gezien al het voorgaande zou zo'n kwaliteitshand boek wat de HTW is voor geodetisch werk zeer nuttig zijn. In feite is er naar mijn mening al zeer veel materiaal beschikbaar. Ik verwijs hier ook naar een uitspraak van prof. Hummel in [16], die stelt dat een nieuwe HTW nu belangrijker is dan ooit, omdat de „knoppologie" het gevaar in zich bergt, dat niet-geodeten de geodetische opgaven in hun omgeving zelf zullen trachten op te lossen. bruikbaar direct na levering 2% bruikbaar na verregaande wijzigingen 3% gebruik gestopt na enige tijd 19% geleverd maar nooit gebruikt 47% betaald maar nooit geleverd 29% (Fortune Magazine) Fig. 5. 75% van alle gestarte programmatuur-ontwikkelingsprojecten wordt nooit afgerond, dan wet nooit gebruikt ais ze zijn afgeleverd; uit een onderzoek bij de Amerikaanse overheid in 1982 [17], NGT GEODESIA 91 - 12 535

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 11