Van prisma tot GPS-ontvanger Wellicht dat VNBG (de branche-organisatie) en CCLK (het over leg van de directeuren van Kadaster, Meetkundige Dienst, Topo grafische Dienst en Landinrichtingsdienst) hieraan nog eens aandacht kunnen besteden, vooral ook met het oog op de uit besteding. Immers publieke sector vooral in rol opdracht gever) en private sector vooral in rol opdrachtnemer) moeten kwaliteitszorg samen doen 6. Er moeten meer geodeten werken bij automatiseringsafdelingen van de geodetische bedrijven en diensten. Toelichting: vaak kost het veel moeite om automatiseringsdes kundigen ook al zijn ze werkzaam binnen het eigen bedrijf de typisch geodetische finesses bij te brengen. De communicatie tussen geodeet-klant en geodeet-automatiseerder verloopt veel sneller en daarmee is de kwaliteit van de programmatuur gebaat, vooral in termen van flexibiliteit en op tijd; zie als afschrikwek kend voorbeeld fig. 5. Met dank aan mijn collega-MD-ers Aart van Joo/ingen, Henk ten Damme en Jan van den Berg voor hun waardevolle bijdragen. Literatuur 1. Waszink, A. C., Kwaliteitszorg en certificatie: nieuwe uitdagin gen voor organisaties! NGT Geodesia 1991 no. 11. 2. Gielen, L. J. M. W. G. J. P. Swinkels, Kwaliteitsbeheersing bij systeemontwikkeling. Compact, zomer 1990. 3. Oud, H. J. C., Rijkswaterstaat en de kwaliteitsborging. PT Ci viele Techniek 1990 no. 1, p. 32 - 37. 4. Projectgroep Kwaliteitszorg Wegenbouw, Wegwijs in Kwaliteit. DWW-Rijkswaterstaat, Delft, juli 1989. 5. Afdeling Organisatie, Kwaliteitsaudit, methode voor het door lichten van organisaties. Hoofddirectie Rijkswaterstaat, Den Haag, april 1988. Prisma's De in de landmeetkunde voor afstandmeting gebruikte prisma's (ook wel spiegel of reflector genoemd) verdienen, als wij over kwaliteit spreken, eigenlijk veel meer aandacht. Deze prisma's worden ver vaardigd volgens een aantal elementaire principes, waarbij vakman schap en kwaliteitscontrole zeer belangrijke aspecten zijn. De keuze van het gebruikte ruwe materiaal heeft reeds invloed op de uiteindelijke kwaliteit van de prisma's, zoals ze door veel landmeters dagelijks worden gebruikt. Pyramid Optical, een volle dochteronderneming van Sokkisha Japan, produceert sinds 1973 precisie-prisma's (corner cubes), welke worden gebruikt voor militaire toepassingen in de laser inter- ferometrie en in de landmeetkunde. Prisma's bezitten geen enkele optische eigenschap, behalve de unieke eigenschap een straal te reflecteren naar zijn oorsprong. Om dit te bereiken, is het slechts nodig over technieken te beschikken om glas-oppervlakken te produceren, die volkomen vlak zijn en lood recht op elkaar staan. Bovendien zijn er procedures om deze vlakheid en haaksheid te controleren gedurende het produktieproces. In het gehele proces Lezing gehouden op 24 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. 6. Audit-team, Kwaliteitsaudit Onderzoek Rijkswaterstaat. Hoofd directie Rijkswaterstaat, Den Haag, april 1989. 7. Derdejaars Projectgroep, Kwaliteitsbeschrijving en -bewaking bij uitbesteding van geodetische werkzaamheden. Faculteit der Geodesie, TU Delft, maart 1991. 8. Brink, G. van den, P. G. Schwarz, G. J. van der Wildt, A new Testing Procedure for Recruitment of Photogrammetrists. Phot. Eng. and RS, Vol. 56, no. 4, april 1990, p. 501 - 504. 9. Afdeling NAP, Hoogtemetingen deel 1, doorgaande waterpas singen. MD-Rijkswaterstaat, Delft, januari 1991. 10. De Haas, C. J. J., Beoordeling van tussenprodukten bij de Meet kundige Dienst. NGT Geodesia 1991 no. 11. 11. Witmer, R., Kwaliteitszorg bij de afdeling Fotogrammetrie van het Kadaster. NGT Geodesia 1990 no. 9. 12. Waszink, A. C., Kwaliteitszorg en certificatie. Inaugurele rede Erasmus Universiteit Rotterdam, juni 1991. 13. Joolingen, A. H. van, Het meten van paspunten. Intern memo MD-Rijkswaterstaat, Delft, augustus 1991. 14. Baarda, W., A testing procedure for use in geodetic networks. Neth. Geod. Comm., Publ. on Geodesy, new series, vol. 2, no. 5, Delft 1968. 15. Baarda, W., S-Transformations and Criterion matrices. Neth. Geod. Comm., Publ. on Geodesy, new series, vol. 5, no. 1Delft 1973. 16. Rummel, R.. Terug naar de toekomst. Lustrumboek Snellius 1985 - 1990, Delft, november 1990. 17. Baaijens, N., Ingenieurskrant, no. 23, november 1990. En voor degenen die op het NGL congres waren: 18. Jackson, K. B. Jackson: Plofje de Olifant. Gouden Boekjes no. 3, De Bezige Bij. 1949. wordt slechts gebruik gemaakt van een aantal elementaire technie ken, te weten: fresen, slijpen en polijsten. Elke stap in het produktie proces wordt gevolgd door een controle op de bewerking, alvorens het prisma wordt afgegeven voor de volgende bewerking. Bij Pyramid Optical kunnen dus, zoals uit het bovenstaande valt op te maken, geen lenzen en dergelijke worden geproduceerd. Hiervoor zijn totaal andere technieken vereist dan die voor de produktie van prisma's. De produktie van optische componenten geschiedt in enkele fabrieken in Japan. Zoals bij u allen bekend is, behoeft een corner cube niet exact te worden gericht. Afhankelijk van de nauwkeurigheid van het prisma wordt de uittredende straal evenwijdig aan de binnenkomende straal gereflecteerd. Deze nauwkeurigheid wordt bepaald aan de hand van „fringes" voor wat betreft vlakheid, en aan de hand van boog- seconden voor wat betreft haaksheid. De kwaliteit wordt gecontroleerd met behulp van twee instrumenten, te weten de autocollimator en de interferometer. Beide instrumenten worden gebruikt voor het meten van hoekwaarden. De autocollimator is meestal gekalibreerd in boogseconden. De in fig. 1 getoonde lichte en donkere strepen worden geteld om de vlakheid van het oppervlak te controleren. De testplaat in de figuur is volkomen vlak en dient als referentie voor het te testen oppervlak. Als een lichtstraal op het te testen vlak wordt gericht, zullen er in principe twee reflecties optreden. Eén van het referentievlak en één van het te testen vlak. Door interferentie ontstaan zichtbaar lichte en door ing. L. J. van Dijk, werkzaam bij Sokkisha Europe BV te Almere. SUMMARY From prism to GPS-receiver Several years ago Sokkisha Europe started to improve quality. In Almere new methods and procedures are developed to improve, control and maintain quality. In this article the author describes which procedures are applied to guarantee the quality of Sokkisha's products. 536 NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 12