Q.UP Fig. 9. Vibratietest. aangegeven dat met een hoeveelheid van 10 liter water per minuut gedurende ten minste 10 minuten het instrument draaiend onder de douoheboog dient te staan. Na vele bezoeken aan Japan heb ik inmid dels de duidelijke indruk, dat veel meer dan bij westerse bedrijven de kwaliteitsgedach te leeft bij alle werknemers door het gehele bedrijf. Er is geen bezoek voorbijgegaan of er wordt via borden of posters (fig. 11) aan dacht geschonken aan kwaliteit. De kwali teitsbewustheid bij westerse bedrijven is iets totaal anders dan die in Japan. Dit kan wellicht het beste worden toegelicht aan de hand van een aantal alledaagse voor beelden: waar worden nog automatisch de ruiten schoongemaakt als u gaat tanken, waar worden in de supermarkt uw bood schappen nog voor u ingepakt? In Japan is de klant nog steeds koning. wekt met een bepaalde frequentie en versnelling (fig. 9). Instru menten worden aan zowel deze trillingen als aan valtests onder worpen om de stabiliteit en duurzaamheid te controleren. Een voor beeld van een test is: men laat in een bepaalde tijd een versnelling oplopen tot een bepaalde waarde (bijvoorbeeld 3 g) en vervolgens de frequentie van de trilling tot een bepaalde waarde. Naast deze test voor trillingen worden ook nog valtests uitgevoerd met de apparatuur in de transportkoffer. Waterbestendigheid Voor waterbestendigheid wordt veelal de IEC-standaard gehanteerd (Internationale Elektrotechnische Commissie). In publikatie 529 IEC worden classificaties van waterbestendigheid beschreven. Tevens wordt beschreven hoe testapparatuur dient te zijn ontworpen. Afhankelijk van de klasse-indeling wordt het instrument blootgesteld aan een bepaalde hoeveelheid water per tijdsinterval. De onder verdeling per klasse loopt van 0 (geen beveiliging) tot 8 (hermetisch gesloten) (fig. 10). Sokkisha waterpasinstrumenten zijn bijvoorbeeld allemaal IPX4, het geen betekent dat het instrument beschermd is tegen „splashing" water vanuit elke richting (dus meer dan regen). Onder IPX4 wordt ISO 9000 Bij Sokkisha te Almere is een commissie bezig met de samenstelling van een kwaliteitshandboek. Na afronding en evaluatie zal worden besloten of wordt overgegaan tot certificatie of niet. 91 «St TQC*a p| I T TT - Second character istic numeral Degree of protection Test conditions, see Sub-clause Short description Definition (see Clause 4) 0 Non-protected No special protection No tests 1 Protected against dripping water Dripping water (vertically falling drops) shall have no harmful effect 8.1 2 Protected against dripping water when tilted up to 15° Vertically dripping water shall have no harmful effect when the enclosure is tilted at any angle up to 15° from its normal position 8.2 3 Protected against spraying water Water falling as a spray at an angle up to 60° from the vertical shall have no harmful effect 8.3 4 Protected against splashing water Water splashed against the enclosure from any direction shall have no harmful effect 8.4 5 Protected against water jets Water projected by a nozzle against the enclosure from any direction shall have no harmful effect 8.5 6 Protected against heavy seas Water from heavy seas or water projected in powerful jets shall not enter the enclosure in harmful quantities 8.6 7 Protected against the effects of immersion Ingress of water in a harmful quantity shall not be possible when the enclosure is immersed in water under defined conditions of pressure and time 8.7 8 Protected against sub mersion The equipment is suitable for continuous submersion in water under conditions which shall be specified by the manufacturer. Note. Normally, this will mean that the equipment is hermetically sealed. However with certain types of equipment it can mean that water can enter but only in such a manner that it produces no harmful effects. 8.8 Fig. 10. Woestijn - moeson "-classificatie. Fig. 11. Elke werknemer wordt ervan doordrongen dat de kwaliteit omhoog moet:quality up". Bij Sokkisha wordt veel waarde gehecht aan de certificatie, als een bevestiging van een onafhankelijke derde partij, dat het kwaliteitssysteem voldoet aan de daaraan gestelde eisen zoals neer gelegd in de ISO 9000 norm. De certificatie zal zeker ook noodzakelijk worden, indien afnemers overgaan tot aanschaf van appa ratuur bij slechts die bedrijven die zijn ge certificeerd. Nederlands grootste aannemer HBM is in deze richting wellicht koploper en heeft speciale eisen gesteld aan het onderhoud van de meetapparatuur, hetgeen heeft ge leid tot aanpassing van een aantal contro lewerkzaamheden binnen de service afdeling van Sokkisha Europe. IT Award of Excellence Sokkisha is samen met een aantal andere bedrijven genomineerd voor de IT (Infor mation Technology) Award of Excellence. Tijdens de Efficiency-beurs is op 3 oktober 1991 deze nominatie nogmaals bekrach tigd. Deze onderscheiding wordt jaarlijks toege kend aan een bedrijf dat onder buitenge woon moeilijke omstandigheden een automatiseringsproject heeft afgerond. Bij Sokkisha bestond dit project uit het inte greren van het logistieke informatie systeem aan het financiële systeem. Een en ander geeft (hopen wij) aan dat Sokkis ha vanuit het distributiecentrum te Almere alles doet om foutloze verzending te kun nen garanderen binnen geheel Europa. NGT GEODESIA 91 - 12 539

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 15