1 Op gegist bestek? O door ing. J. M. Leenknegt, hoofd Kwaliteitszorg bi] Bravenboer Scheers Geodesie BV en lid van de commissie Kwaliteitszorg van de VNBG. SUMMARY According to speculative scheme What is the dutch geodetic branche-organization (VNBG), and especially what does the VNBG-committee 3: quality control and standards? Different-geodetic-projects need different specifications in order to minimize the number of speculations. Everyone working in these projects can contribute to improve speci fications for future projects by mentioning improvements and recording them. In dit artikel staan drie vragen centraal: wat is de VNBG? wat doet de commisie Kwaliteitszorg en normen? waar ontmoet de opdrachtgever de leden van de VNBG? Vereniging van Nederlandse Bedrijven in Geodesie, Landmeetkunde. Fotogrammetrie, Hydrografie, Kartografie en Vastgoeddiensten Wat is de VNBG? De VNBG is 25 januari 1990 opgericht door 25 bedrijven. Intussen zijn meer dan 30 bedrijven lid. Voluit heet de organisatie: Vereniging van Nederlandse Bedrijven in Geodesie, Landmeten, Fotogramme trie, Hydrografie en Vastgoeddiensten. Particuliere bedrijven en particuliere consultants kunnen lid worden van deze branchevereni ging. De vereniging stelt zich ten doel de behartiging van de gezamenlijke belangen van de leden, alsmede van het individuele belang, voor zover deze niet strijdig is met het gezamenlijk belang. De vereniging stelt zich voorts ten doel de bevordering van de kennis van de geodesie, landmeetkunde, fotogrammetrie, hydrografie, kar tografie en vastgoeddiensten, indien en voor zover gericht op het verzamelen, bewerken en presenteren van gegevens betreffende de hier voorkomende objecten. De vereniging tracht dit doel te bereiken door het initiëren en stimuleren van en het participeren in opleidin gen, onderzoek en overleg met overheid, bedrijven en instellingen. Om deze doelstellingen te bereiken, zijn vijf commissies in het leven geroepen: Marketing en relatiebeheer naar de opdrachtgevers. Deze commissie heeft het marktonderzoek uitgevoerd, dat is aangeboden op 23 oktober 1991. Opleiding en onderzoek. Deze commissie legt contacten met een groot aantal onderwijsinstellingen en ontplooit tevens promotieactiviteiten om grotere interesse te kwe ken voor de geodesie, zoals de week van de geodesie. Kwaliteitszorg en normen. De activiteiten van deze com missie komen in dit artikel verder aan bod. Europa 1992. De werkgroep heeft contacten in Europees verband en bekijkt haar mogelijkheden om het vakgebied te profileren. Leveringsvoorwaarden, gedragsregels en omgangsvor men. Hier worden richtlijnen opgesteld om te komen tot gemeenschappelijke leveringsvoorwaarden en richtlijnen voor de houding ten opzichte van de opdrachtgever en de concurrent. Wat doet de commissie Kwaliteitszorg en normen? De commissie Kwaliteitszorg en normen stelt zich ten doel voor lichting te geven aan de brancheleden op het gebied van kwaliteit, voorstellen te doen over certificatie, samenspraak te hebben met wetenschap en opdrachtgevers en de activiteiten van een aantal werkgroepen te coördineren. Vanuit de commissie worden vier werkgroepen ingesteld, gericht op de volgende aandachtsvelden: landmeetkunde en kartografie; fotogrammetrie; hydrografie; programmatuur en advisering. De taken van deze werkgroepen zullen binnen hun specialisme worden: normalisatie en kwaliteitsbeheersing; contacten met wetenschap en opdrachtgevers; beoordeling van standaardbestekken. Voor de studenten onder ons, die hun stageperiode nog niet zijn begonnen: dit is een van de borden uit het wegenverkeers reglement bedoeld voor bewegwijzering langs de snelwegen. Verder zal het voor iedereen duidelijk zijn, dat hier een van de belangrijkste ontmoetingsplaatsen is van geodetisch Neder land, zowel bij goed als bij slecht weer. Waar ontmoet de opdrachtgever de leden van de VNBG? In het algemeen ontmoeten de opdrachtgevers en de leden van de VNBG, op het zakelijk vlak, elkaar bij het aannemen en uitvoeren van opdrachten. Om op een goede manier met elkaar te kunnen omgaan, wordt in veel gevallen het volgende traject bewandeld: voorselectie; offerte-aanvraag (met daarin het bestek); offerte; opdrachtverstrekking; uitvoering; oplevering. De offerte-aanvraag, ook wel het bestek genoemd, is het begin van het traject. Wat zal in het bestek zijn opgenomen? Wat is de definitie van de offerte-aanvraag? Een offerte-aanvraag is een uitnodiging om prijsopgave te doen voor het uitvoeren of leveren van een omschreven produkt of dienst. Ik wil u uitnodigen om het bestek eens vanuit de kwaliteitszorg te bekijken. Het zal duidelijk zijn dat voor iedere opdracht een ander bestek geldt. Lezing gehouden op 24 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. X 540 NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 16