INNOVATIE HANDHAVEN Directie Kader Uitvoerenden Magie Corner Om de vergelijking met het restaurant door te trekken; soep eten we met een lepel, vlees met mes en vork. Als de klant echter vis kiest, komt er een afwijkend mes bij. Bij de Chinees kun je zelfs met stokjes proberen te eten. Ook in onze geodetische wereld is er een groot verschil tussen bestekken voor het maken van een GBKN, een doorgaande water passing, uitzetwerk, hydrografisch werk of GPS-metingen. Hoe kunnen we vanuit de kwaliteitszorg kijken naar deze verschil lende offerte-aanvragen? Wat kunnen we dan beter doen dan het bestek te benaderen vanuit de NEN-ISO 9000 serie? In de verschillende lezingen van dit congres wordt regelmatig ver wezen naar NEN-ISO normen. Waar komen die vandaan, wat hou den ze in? Het Nederlands Normalisatie Instituut is een centrale instantie, die tot taak heeft de normalisatie te bevorderen en normen tot stand te brengen. Dit normalisatiewerk heeft plaats op nationaal, Europees en wereldniveau. Normalisatie maakt het maatschappelijk verkeer gemakkelijker en doelmatiger. Dat bespaart tijd en geld. Tevens bevordert normalisatie de kwaliteit van goederen en diensten. De NEN-ISO normen in de 9000 serie zijn ontstaan door overleg op wereldniveau. Ze regelen de normering voor kwaliteitssystemen in het algemeen. Terug naar ons bestek. Waar het woord „contract" staat, kan ook „bestek" of „offerte" worden gelezen. Direct op de eerste pagina van de NEN 9001 staat een aanknopingspunt: de directie is verantwoordelijk voor het kwaliteitsbeleid. Dus ook de kwaliteit van de offerte-aanvraag is een verantwoordelijkheid van de directie en zal alleen maar worden ge realiseerd als de directie voor de volle 100% erachter staat dat het kwaliteitsbeleid ook betrekking heeft op de offerte-aanvraag. Verder vinden we (4.3 van NEN-ISO 9001) over de beoordeling van de offerte-aanvraag: De leverancier moet over procedures beschikken en deze op peil houden voor de beoordeling van het contract en zorgen voor de coör dinatie van de daaraan verbonden activiteiten. Ook de rest van het artikel wil ik graag aan u voorlezen. Hier ontmoet namelijk de opdrachtgever de opdrachtnemer. Een citaat uit de NEN-ISO 9001: Eik contract moet door de leverancier worden beoordeeld, ten einde te bewerkstelligen dat: a. alle eisen ondubbelzinnig en op de juiste wijze zijn gedefinieerd en op schrift gesteld; b. een oplossing is gevonden voor elke eis die afwijkt van de offerte: c. de leverancier in staat is de in het contract vermeide eisen na te komen. Er volgt een opmerking en daarmee een volgend citaat: De werkzaamheden met betrekking tot contractbeoordeling, raak vlakken en communicatie binnen de bedrijfsorganisatie van de leve rancier moeten, voor zover van belang, worden afgestemd met de afnemer. Iedere ober zal voorstellen doen om de mogelijkheden van het restaurant ondubbelzinnig af te stemmen op de wensen van de klant. De kreet: „Ik wil graag wat eten" zal niet genoeg zijn. Hoe kunnen we dit toepassen in de geodetische bestekken? Door Kaizen, autoriteit op het gebied van kwaliteitszorg, wordt de volgen de methode beschreven: De rechthoek die diagonaal is verdeeld in twee gelijke vlakken, stelt de totale bedrijfsvoering voor. Rechts onder bevindt zich het gebied waar regels en procedures worden gehandhaafd. Links boven het gebied waar de regels en procedures worden verbeterd. Hoe hoger men in een organisatie zit, hoe meer men te maken heeft met de verbeteringen. Deze verbeteringen kan men opdelen in twee groepen, ten eerste de kleine verbeteringen en ten tweede de grote verbeteringen, de zogenaamde innovaties. De figuur maakt duidelijk dat iedereen, van uitvoerenden tot en met directie, dient mee te werken aan de kleine verbeteringen. De innovaties dienen van bovenuit de organisatie te komen. Ik denk aan toepassing van bij voorbeeld Arbowet, nieuwe technieken, veranderen van procedures, enz. Dit is de verantwoordelijkheid van de directies. Hoe kunnen we deze verbeteringen bereiken? Door het instellen van procedures die tijdens het gehele proces van het geodetisch uitbesteden steeds worden doorlopen. Een mogelijke procedure is dat op iedere agenda als onderwerp wordt opgenomen: verbeteringen voor het volgende bestek. Dit kan tijdens alle stappen van het werk, zowel bij offertebesprekingen als bij uitvoering van het project. Als we in de bestekken kijken, zien we dat er veel wordt gegokt ofwel gegist; we werken dus veel op gegist bestek. Welke verbeteringen kunnen we hierin aandragen? Wat in geen enkel bestek mag ontbreken, is een proefproject of een proeflevering. Deze proef moet hetzelfde traject doorlopen als de gehele opdracht. Voor beide moeten zijn gespecificeerd: de normen die van toepassing zijn; de verantwoordelijkheden in het proces; wie toetst volgens welke criteria; wie is verantwoordelijk voor de aanpassing van het proces; wie is verantwoordelijk voor de benodigde tijd. Bij nieuwe technieken, zoals GPS, zien we dat nog geen sprake is van uniformering van de normen. Het zal dan ook nog enkele jaren duren voordat hier echte standaards zullen zijn. We moeten ons realiseren dat vooral bij dit soort activiteiten verbetering van het bestek noodzakelijk is. Het komt echter ook voor dat opdrachten worden verstrekt zonder dat er een bestek is. Als opdrachtnemers zullen we ons dan moeten realiseren dat we alle eisen, wensen, verlangens en behoeften van de klant boven water krijgen. Dit soort situaties komen veelvuldig voor op kleine projecten, tussen bijvoorbeeld de aannemerij en de leden van de VNBG. Een deformatiemeting voor Rijkswaterstaat is bijvoorbeeld veel beter omschreven dan bij een aannemer, maar we moeten opletten dat we deze bestekken niet klakkeloos kunnen kopiëren. Elk project en dus ook elke meting stelt zijn eigen voorwaarden. Daarnaast is de kwali teit onder andere afhankelijk van de hoeveelheid geld die de op drachtgever wil uitgeven. Vanuit het oogpunt van kwaliteitszorg moeten ook alle normen be kend en eenduidig zijn. Men ziet weieens dat dit niet het geval is. Er wordt naar oude, achterhaalde normen verwezen. Men denkt hierbij bijvoorbeeld aan de aloude HTW. We zullen het erover eens zijn, dat het een specifieke taak is voor bedrijfsleven, opdrachtgevers en onderwijs om snel met een nieuwe norm op dit gebied te komen. In een aantal bestekken zijn de eisen dubbelop. We moeten op passen dat we door een groot aantal eisen niet terechtkomen in een situatie met extreem hoge kosten. Dit kan onwerkbaar worden. Veel van de kwaliteitsbeheer sing komt nog neer op getalle- tjes, een waarde voor de preci- sie of de nauwkeurigheid. Maar kwaliteit houdt meer in: kwaliteit is mentaliteit, en ook kwaliteit is dat leveren, wat de klant wil. Een innovatie die de leden van de VNBG op prijs zouden stel len, is de TIP (terugkoppeling in prestaties). Door steeds te rug te koppelen in alle stadia van het project ontstaat een grotere betrokkenheid, zowel bij de opdrachtnemer als bij de opdrachtgever. Het bestek van de opdrachtgever wordt beter en daardoor ontstaat een produkt of dienst van ho gere kwaliteit. X In de toekomst komt u langs de snelweg het bord met het bestek nog dikwijls tegen. Ik vertrouw erop dat u iedere keer op weg naar een offerte-bespreking zult denken aan deze lezing. Voor het management: wat kunnen we nog doen aan het innoveren van het bestek. Voor iedereen van management tot uitvoerenden: wat kunnen we nog verbeteren aan het bestek. NGT GEODESIA 91 - 12 541

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 17