meestal inherent aan het systeem, het pro- duktieproces. Deze probleemgevallen wa ren niet eenvoudig oplosbaar. Het besef kwam, dat niet alleen het eindpro- dukt van belang is, maar ook het proces met al z'n tussenprodukten om tot dat eind- produkt te komen. In 1988 is KLM actief begonnen met na denken over kwaliteit en dit kwaliteitsden ken heeft hoge prioriteit gekregen. Vervolgens is een stafafdeling opgezet, waarvan één medewerker in 1990 het voortouw heeft genomen als trainer bij de cursus. Na de cursus volgde de invoering van allerlei verbeteringen en het opzetten van een kwaliteitssysteem, onder andere door middel van een hand boek. Om nu de mentaliteitsverandering die het personeel heeft onder gaan tijdens de cursus, te handhaven, is continue informatie overdracht nodig. Eén jaar na dato hebben we dan ook een zgn. opKICKer gehouden. Alle medewerkers werden nog eens bijgespij kerd (fig. 4): hoe was het ook alweer; wat is kwaliteit; waarom moet ook ik me inzetten? KICK PLUS De basisgedachte van de tweede uitgave van KICK, KICK PLUS ge noemd, is gericht op procesbeheersing, op schakels van de ketting. In zijn algemeenheid werkt ieder produktieproces conform fig. 5. Eerst moet worden gedefinieerd wat we gaan maken; de ene kaart is namelijk de andere niet. In hoeverre heeft de klant reeds behoefte aan intelligente bestanden (GIS)? Op basis van de wensen van de klant volgt een nadere specificatie en wordt de produktielijn hierop ingericht en wordt bijvoorbeeld een legenda ontworpen. Na de definiëring van het produkt kan worden overgegaan tot daadwerkelijke produktie. De voorbereiding van de produktie is zeer belangrijk en behelst onder andere planning en calculatie, want in de produktie werken de meeste mensen. Met het gerede produkt ben je er nog niet. Levering aan de klant en nazorg behoren ook tot de dienstverlening. In dit proces is kwaliteit: het altijd voldoen aan de verwachtingen van de klant. Elke medewerker en/of afdeling heeft steeds twee klanten, de externe opdrachtgever en de interne. Dit is de navolgende stap in het proces. De grootste problemen treden juist op tussen de stappen, vaak tussen de afdelingen. Procesbeheersing betekent het afbreken van de schuttingen tussen de afdelingen. Het mag niet meer voorkomen dat foute halffabrikaten over de schutting worden gegooid. Hoe het niet moet, is overduidelijk beschreven in fig. 6. De medewerkers zijn zich in de cursus bewust geworden dat: men te maken heeft met twee klanten: eindgebruiker; collega; men altijd twee rollen vervult, namelijk die van: klant; leverancier; klant en leverancier met elkaar onderhandelen; tevredenheid externe klant het einddoel is; elke schakel in het proces het eindprodukt beïnvloedt; de verwachtingen van de klant veranderen (moving target). De wijze van realisatie is het best weer te geven door middel van de vijf hoekstenen van kwaliteitsverbetering. Deze hoekstenen zijn vijf fundamentele management-concepten, die net zo zorgvuldig en enthousiast moeten worden gehanteerd als bijvoorbeeld de finan ciële bewaking van het bedrijf. 4- WAT w MARKT ONDERZOEK SPECIFICATIE ONTWERP VOORBE REIDING PRO DUKTIE LEVERING NAZORG Fig. 5. Het primaire proces. Hoeksteen 1: kwaliteit is het altijd voldoen aan de verwachtingen van de klanten (extern en intern). Het kernwoord hier is „verwachtingen". Deze verwachtingen zijn een combinatie van geschreven specificaties en gevoelsmatige be hoeften. Ervan uitgaande dat de specificaties voldoende goed staan beschreven in een bestek, blijven de ongeschreven wensen en eisen over, zoals: een klant verwacht dat de telefoon binnen 20 seconden wordt opgenomen en dat hij snel wordt doorverbonden met de juiste persoon; een klant verwacht een vriendelijke verkoper met kennis van zaken, die binnen twee weken een passende offerte indient. Het niet voldoen aan de verwachtingen kan statistisch misschien maar in 0,1% van de gevallen voorkomen, maar voor de betreffende klant betekent dat 100% niet voldoen. Na Onvolledig Marktonderzoek Gedeeltelijk Ontwikkelde Produkten Voortijdig Produceren Met Ongeschikte Produktie Processen Waarbij Gebrekkige Materialen Worden Gebruikt En Dan Verwachten Dat Produktie-Afdelingen Kwaliteit inbouwen Door Inspectie Om Zo Onbekende Behoeften Van Klanten te Bevredigen Fig. 4. Het voltallige personeel op Zestienhoven. Fig. 6. Hoe het niet moet. Hoeksteen 2: kwaliteit wordt beoordeeld door de klant en niet door KLM Aerocarto. Hoe goed een bedrijf c.q. produkt is, is afhankelijk van de tevreden heid van de klant. Alleen de eigenwaarde van de organisatie meten is niet voldoende. Winst/omzet-vergrotingen, produktiviteit e.d. zijn nuttige getallen, maar alleen daarnaar kijken geeft bedrijfsblindheid. Met name de kwaliteit van de luchtfotografie is een belangrijke zaak. Wil de klant vergrotingen, wil men eruit karteren, is het voor inter pretatie? Om de tevredenheid van klanten te peilen, verstuurt KLM Aerocarto onder andere enquêtes naar de klanten. De resultaten zijn zeer leer zaam; klanten blijken graag bereid KLM Aerocarto inzicht te geven in hun bevindingen. Ook omdat de instelling bij KLM Aerocarto is geworden: een klacht is waardevolle informatie. Hoeksteen 3: al het werk in één keer goed, zonder fouten en volgens afspraak. Iedereen maakt weieens een foutje, vergissen is menselijk. Dit is een van de bekende dooddoeners om een verklaring te geven voor slech te kwaliteit. Het blijkt dat er net zoveel fouten worden gemaakt, als het manage ment of het systeem accepteert. Als van tevoren wordt gesteld dat men tien fouten per maand mag maken, dan maakt men die ook. Het systeem moet erop gericht zijn om nul fouten, zero-defects, te maken. Bijvoorbeeld fotogrammeters, werkend aan hetzelfde project controle ren elkaar en de afdeling Kartografie is veel kritischer geworden bij het accepte ren en bewerken van fotogrammetrische modellen. De werkzaamheden na de foto grammetrische gegevensinwinning pro beren wij met ongeveer 25% terug te brengen. Hoeksteen 4: kwaliteit bereik je door: voorkomen van fouten; inzicht in en beheersing van het pro ces; gerichte actie. Ofte wel, blijf altijd bedacht op mogelijke NGT GEODESIA 91 - 12 543

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 19