J fouten, richt het proces zodanig in, dat fouten worden ontdekt en neem daarop gerichte actie. Zo is het gehele proces van voorbereiding, triangulatie en blokver- effening geheel doorgelicht en worden problemen bij de keuze van punten bij de voorbereiding niet meer linea recta via triangulatie doorgespeeld naar de blokvereffening. Daar vinden dan de ver werpingen plaats, hetgeen resulteert in een tijdrovend proces van foutenopsporing- en verbetering. Tijdens de voorbereiding, respectievelijk triangulatie worden per model kwaliteitsparameters bijgehouden, waardoor de problemen niet worden vooruitgeschoven, maar in een zo vroeg mogelijke fase kunnen worden opgelost. Het percentage hermetingen is op deze wijze met ongeveer 30% teruggebracht. Hoeksteen 5: managers leiden de kwaliteitsverbetering door per soonlijke inzet. Belofte maakt schuld en afspraak is afspraak. Hierin moet de baas het goede voorbeeld geven. De baas kan kwaliteitsverbetering niet op zijn eigen houtje invoeren. De medewerker speelt daarbij een belangrijke rol; hij weet het beste wat kan worden verbeterd en hoe. Bazen moeten de voorwaarden scheppen door bijvoorbeeld te vragen: wat kan ik doen, zodat jij je werk nog beter kunt doen? Dit vergt bij veel bazen een cultuuromslag. Genoemde vijf hoekstenen geven fraai aan wat de uitgangspunten zijn bij kwaliteitsverbetering, de zgn. basisfilosofie. Hoe brengen we dit nu in de praktijk? Hiervoor worden de onderstaande negen succesfactoren gehan teerd. Dit zijn praktische middelen waarmee de kwaliteit kan worden verbeterd. 1. de directie geeft leiding in woord en daad; 2. de aanpak is voor iedereen duidelijk en goed georganiseerd; 3. kwaliteit is het resultaat van het beheersen van het proces; 4. train alle medewerkers in kwaliteitsverbetering; 5. weet wie je klanten zijn en wat ze verwachten; 6. meten van kwaliteit maakt verbetering zichtbaar; 7. zorg voor openheid in communicatie, erken succes en bouw erop voort; 8. start overal acties voor kwaliteitsverbetering; 9. een jaarlijks kwaliteitsplan geeft richting aan de kwaliteitsverbe tering. Dit is een hele lijst en in deze context zal ik er drie benadrukken. Succesfactor 3 behandelt procesbeheersing. In het kwaliteitshand boek zijn na een kritische doorlichting alle processen beschreven, zoals de procedure van opdrachtverlening en de eindlevering. Het lijkt op het eerste gezicht simpel, maar opdrachtverlening be helst meer dan alleen een briefje met: Hierbij heb ik het genoegen u opdracht te verlenen voor. Het aanvaarden van de opdracht betekent ook: specificaties en bestek bestuderen; projectbegeleiding, planning en calculatie. De levering bestaat zeker niet alleen uit de verzending zelf, maar bijvoorbeeld ook uit facturering, goedkeuring door de klant, klacht afhandeling, enz. Het kaartvervaardigingsproces is globaal onder te verdelen in de stappen, zoals weergegeven in fig. 7. De ketting die zich onder controle van KLM Aerocarto bevindt, bestaat uit de schakels 1 t/m 4, dikwijls t/m 5. Op deze schakels hebben wij ons het eerste jaar van de kwaliteitsver betering gericht. De volgende stap is, dat in intensief overleg met de klant de bestanden geheel en al geschikt worden ge maakt voor de toepassing bij de klant. Met name de ontwikkelingen op het ge bied van driedimensionale kaarten (DTM) en op het gebied van gestructureer de en intelligente bestan den (GISsen) houden we scherp in de gaten. Op korte termijn valt er ook kwaliteitswinst te be halen bij de afstemming fotogrammetrie en naver kenning. 1. Luchtfotografie 2. Paspunten 3. Triangualatie 4. Kartering 5. Naverkenning 6. Applicaties enkele kwaliteitsmetingen bij KLM Aerocarto, geheel conform suc cesfactor 6. De metingen zijn resultaten van deelprocessen. Meting kwaliteitsverbetering bij luchtfotografie. De kwaliteit van de luchtfotografie is niet alleen de fotografische kwaliteit, zoals scherp te, contrast, enz., maar ook dat er is gevlogen. De klant verwacht, dat bijvoorbeeld in het jaar 1991 zijn project wordt gefotografeerd; zie hiervoor de grafische overzichten van fig. 8. Duidelijk blijkt hieruit de kwaliteitsverbetering in 1991 ten opzichte van 1990. Meting kwaliteitsverbetering bij kartering. Na de fotogrammetrische kartering vinden nog controles en kartografische bewerkingen plaats om het bestand volledig te laten voldoen aan de specificaties. Hoe minder werk dit is, hoe beter de fotogrammeter zijn werk heeft ge daan, ofte wel in één keer goed en volgens afspraak. Hoeveel werkzaamheden nog plaatsvinden na de gegevensinwin- ning wordt nauwgezet bijgehouden. Een grafische weergave van deze metingen staat in fig. 9. ■i totaal 1990 ESI totaal 1991 in opdracht gevlogen goedgekeurd afgekeurd ingetrokken te keuren te vliegen Fig. 8. Meting van de kwaliteit van de luchtfotografie, uitgedrukt in gevlogen fotokilometers. 120 100 80 60 40 20 LIJ 1990 1991 karteren controle mod herstel werksoorten editing controle plots uitgedrukt in karteeruren Fig. 9. Meting van de kwaliteit van de fotogrammetrische kartering uitgevoerd in na bewerkingen. 12 h hervoorbereiding hertriangulatie herkartering Fig. 7. Kaartvervaardigingsproces. In de figuren 8, 9 en 10 zijn de resultaten te zien van Fig. 10. Meting van de kwaliteit, hoeveelheid herstelwerkzaam heden in relatie tot de hoofdactiviteiten voorbereiding, triangulatie en kartering. 544 NGT GEODESIA 91 - 12

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 20