V carto Komt de baat; ook na de kost;? TV V faalkosten - preventie- en beoordelingskosten TT totale Ij kwaliteits- kosten V \s I 1 N X 0 kwaliteitsgraad 100% Fig. 11. Kwaliteitskosten in onderling verband en in relatie tot de kwaliteitsgraad. Meting kwaliteitsverbetering bij herstelwerkzaamheden. Het meten van herstelwerkzaamheden in relatie tot de hoofdactiviteit geeft ook een goed inzicht in de kwaliteit van bepaalde activiteiten (fig. 10). Om ook een overzicht te krijgen van de totale kwaliteit van KLM Aero- carto, wordt een en ander uitgedrukt in kwaliteitskosten. Kwaliteits kosten zijn onder te verdelen in: kosten van preventie (bijvoorbeeld onderhoud): kosten van beoordeling (bijvoorbeeld controles); interne foutenkosten (overdoen); externe foutenkosten (overdoen na een klacht). Deze kosten bepalen de kwaliteitsgraad van een bedrijf en boven dien beïnvloedt de ene kostensoort de ander. In fig. 11 is dit weer gegeven. Meer preventie betekent minder kosten van falen. Preventie en beoordelingskosten maak je vooraf, terwijl faalkosten helaas achteraf dienen te worden geboekt. We hebben getracht te achterhalen waar KLM Aerocarto zich bevindt en wat te doen om het optimum te benaderen. Gelukkig bleek KLM Aerocarto zich nog niet in het optimum te bevinden. Zoals bij de meeste bedrijven bevonden wij ons ook links van het optimum, ofte wel: te veel faalkosten ten opzichte van relatief te weinig preventie. Momenteel zijn wij bezig activiteiten te ondernemen om het optimum te benaderen. Misschien wel de belangrijkste succesfactor is no. 7. Deze gaat over communicatie. Zonder alle medewerkers te informeren over kwali teitsverbeteringen en zonder het personeel actief te laten partici peren, is elke actie gedoemd te mislukken. Zo zijn er veel kwaliteits verbeteringsclubjes, zogenaamde KICK-teams, die een probleem analyseren en ook de oplossing implementeren. Om het gehele personeel te blijven betrekken bij de verbeterings strategie, is er bovendien een periodiek, namelijk de KICKER, waar van het logo is weergegeven in fig. 12. In het voorgaande heb ik verteld waarom bij KLM Aerocarto kwaliteit noodzaak is. Namelijk: om te overleven. In de tweede plaats heb ik inzicht proberen te verschaffen in de KICK PLUS-methodiek. Deze methodiek dient ervoor de menselijke ketting te versterken. Tot slot heb ik aangegeven hoe concrete kwaliteitsacties en -verbeteringen worden gerealiseerd. Bij KLM Aerocarto zijn we nog niet klaar met kwaliteitsverbetering; het is een continu proces! Fig. 12. Kicker-magazine. door ir. J. J. Hallo, organisatie-adviseur bij het Management Centrum in 's-Gravenhage. SUMMARY Is benefit coming after costs? Quality of products is based on objective and subjective aspects. The subjective aspects deal for example with expectation and satisfaction. The author describes some problems defining quality, not only by calculating costs, but also by estimating benefits. A new approach is suggested by defining the costs lacking a specific level of quality. Products should give the user a high level of subjective quality, which means that they fulfil the expectations! Inleiding Kwaliteit bestaat zowel uit een objectieve component als uit een heel duidelijke subjectieve component. Dit komt onder andere tot uiting bij het luisteren naar een inleiding op het NGL congres. Naast het feit dat er bekende en onbekende zaken worden gepresenteerd in een lezing, houdt iedereen er een bepaald gevoel aan over. Dit gevoel is vaak moeilijk in woorden uit de drukken, te kwalificeren. Daarmee wordt kwaliteit iets dat met gevoel te maken heeft, en daarmee is kwaliteit ook niet uitsluitend in getallen of in economische groot heden te vangen. Kwaliteit en economie Allereerst een heel klein stukje theorie, alvorens over te gaan naar de praktijk. Wanneer we naar een produktieproces kijken vanuit een economische invalshoek, kunnen de volgende produktiefactoren worden onderscheiden: kapitaal (geld); arbeid (personeel); tijd; materieel; materiaal. Dit zijn de produktiefactoren of produktiemiddelen die ter beschik king staan om een produkt te realiseren. Daarnaast moeten we over een organisatie beschikken, een samenwerkingsverband dat met die middelen het produkt maakt. Dit alles doen we door gebruik te ma ken van informatie. Het doel van de organisatie is om de produkten te verkopen en zodoende de winst en continuïteit veilig te stellen. Centraal in dit verhaal staat het produkt dat door de cliënt moet worden gekocht. Hij zal dit uitsluitend doen als hij het produkt goed genoeg vindt. En daar komt de kwaliteit weer om de hoek. Het komt regelmatig voor, dat de kosten van kwaliteitsmaatregelen kunnen worden berekend, terwijl een berekening van de opbrengsten veelal ontbreekt, omdat die veel moeilijker is in te schatten. Een andere benadering is dan ook op zijn plaats, namelijk „Wat kost het als er géén of onvoldoende kwaliteit wordt geleverd?" Lezing gehouden op 25 oktober 1991 te Utrecht tijdens het 16e NGL congres. NGT GEODESIA 91 - 12 545

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 21