Impressies 16e NGL congres Organisatie Ook de organisaite bepaalt mede de kwaliteit van het eindprodukt. Vooral zaken betreffende de omgang met externe en interne cliënten zijn van belang. Hoe gaat men om met klachten, met opdrachten, met afspraken, kortom, hoe komt het bedrijf over op de cliënt, zowel objectief als subjectief. Als een klant het gevoel heeft dat de organi satie is gebouwd op het verbeteren en handhaven van de kwaliteit, zal dat het gevoel over de kwaliteit verhogen en dat levert wellicht weer opdrachten op. Informatie Wanneer we kijken naar de kwaliteit van informatie en wat het kan kosten als de kwaliteit niet goed is, wordt geïllustreerd aan de hand van onderstaand voorbeeld: Als bij het naverkennen de notatie voor het schatten van dak overstekken en het nemen van blokmaten niet precies wordt vastge legd, zullen gegarandeerd fouten worden gemaakt. In dit kader zou men zelfs kunnen overwegen om de binnenman enkele dagen per jaar buiten te laten werken en andersom, zodat ze elkaar kennen en begrip en waardering voor eikaars werk krijgen. Dit werkt verhelde rend en motiverend voor beide partijen. Ook dit kan worden afge daan met een negatieve opmerking in de trant van „Ze zien me aan komen", maar het kan ook worden gezien als een kans waarmee de interne klanten dichter bij elkaar worden gebracht. Kapitaal Hierbij moet worden gedacht aan het aanbieden van een voor de cliënt gunstige financieringsregeling, wanneer deze twijfels heeft over de kwaliteit. In dat geval kan men de klant bijvoorbeeld later la ten betalen of een bankgarantie stellen voor het totaalbedrag van de opdracht. Als dat de cliënt een beter gevoel van kwaliteit geeft en hij uiteraard een redelijke vergoeding wil betalen voor de extra kosten, kan dit een rol spelen bij het werk. Dit is overigens een voorbeeld van pure subjectieve kwaliteit. Tijd Een aantal keren is de factor tijd reeds genoemd: bij het afkeuren van de foto's, omdat het naverkennen te veel tijd zou kosten (factor materiaal); bij het herstellen van fouten (factor personeel); bij de besparingen die kunnen worden bereikt (factor materieel); bij een goed lopende organisatie; bij het gebruik maken van gestandaardiseerde informatie. Ter afsluiting moet worden geconcludeerd dat kwaliteit ook op tijd opleveren betekent. Wanneer u tegen oma zegt dat u aanstaande zondag op de kof fie komt na de kerk, kan dat tussen 11 en 12 uur zijn. Oma zal geduldig zitten wachten en blij zijn als u om kwart over twaalf nog komt. Maakt u echter een eerste afspraak met een nieuwe vriendin om 8 uur voor de bioscoop omdat de film om kwart over acht begint, kunt u beter op tijd zijn, want om vijf over acht is het ruzie, om kwart over acht is het oorlog en om half negen is het uit. door de redactie Het 16e NGL congres stond in het teken van de Kwaliteit in de geodesie" en had als ondertitel meegekregen ,,geen iuxe, maar noodzaak". Veel adviseurs hadden de congrescommissie reeds verschillende malen op dit onderwerp gewezen. En met recht! We hebben kunnen horen dat bij alle grote diensten kwaliteitsborging belangrijk wordt gevonden. Tijdens de voordrachten bleek dat kwaliteit veel definities kent: vrij wel iedereen gebruikte een andere, zoals: het functioneren van een continu verbeterende organisatie; georganiseerde zorgvuldigheid van werken; het geheel van eigenschappen dat van belang is voor het voldoen aan vastgelegde of vanzelfsprekende behoeften; voldoen aan de wensen (verwachtingspatroon) van de klant; procesbeheersing van de relatie tussen klant en leverancier vice versa; beheersen van de produktie; begrip en werkhouding, afleveren op tijd; voldoen aan vooraf opgestelde toetsen; kwaliteit is mentaliteit; afstemmen van economische grootheden op elkaar. Weet u het nu? De bekendmaking van de naam ,,B&S/Grontmij Geogroep". NGT GEODESIA 91 - 12 We hadden ons voorbereid op een gezellig congres, we zouden alle kennissen weer terugzien en we zouden nu eindelijk te weten komen wat kwaliteit nu feitelijk is! Wel, het was gezellig en het was druk, alle dagen waren er bijna 1000 bezoekers en ik heb veel, vrolijke begroe tingen gezien. Maar met kwaliteit is het slecht gestemd. De congres zaal was steeds maar gedeeltelijk gevuld. Kwam dat door de des interesse voor het onderwerp of door de verdeeldheid over de defi nitie onder de sprekers? We weten nu hoe in de wetenschap en voor de opleidingen, bij het bedrijfsleven en in de grote diensten over kwaliteit wordt gedacht en hoe het in de praktijk wordt toegepast, beheerst en gecontroleerd. Inderdaad, het lijkt droge stof, maar de laatste spreker verwoordde het als volgt: „Op dit congres heeft de Stichting NGL een belangrijk onderwerp aan de orde gesteld, hetgeen resulteerde in zeer interessante voor drachten. Ze moeten daarom zeker worden gepubliceerd in het tijdschrift, zodat iedereen er kennis van kan nemen". Twee opmer kingen, van verschillende sprekers, in relatie tot kwaliteit en kosten, vragen echter om te worden benadrukt: „Kwaliteit kost!" (ir. J. J. Hallo) en „Het laten vieren van nauwkeurigheid levert meer werk op dan dat het bespaart" (prof. dr. ir. P. J. G. Teunissen). Het was druk in de tentoonstellingshal. De inrichting was uitnodi gend en met frisse kleuren. Verschillende exposanten hadden de inrichting een open karakter gegeven: hun stands liepen in elkaar over om zo de onderlinge samenwerking te benadrukken. Opvallend was het grote aantal jonge geodeten en studerenden onder de be zoekers, maar vooral viel ook het aantal vrouwelijke collega's op: hun aantal was veel groter dan op vorige congressen. De drukte in de tentoonstellingshal kwam echter niet alleen tot uiting door het grote aantal congresdeelnemers. De sinds het vorige con gres opgerichte branche-organisatie heeft, met financiële hulp van het Ministerie van Economische Zaken, een onderzoek laten uit voeren naar de werkgelegenheidsperspectieven voor de branche. De staatssecretaris, mevrouw mr. Y. C. M. T. van Rooy, heeft in de hal het onderzoeksrapport zelf in ontvangst genomen: het NGL had daartoe de datum door de voorzitter van de Tweede Kamer in de agenda laten zetten om er zeker van te zijn dat de politieke beschou wingen de staatssecretaris niet zouden verhinderen tijdens het congres aanwezig te zijn. De staatssecretaris noemde het rapport groots voor een kleine branche". De Grontmij en Bravenboer Scheers hebben tijdens het congres hun samenwerking benadrukt door de nieuwe naam ,,B&S/Grontmi) Geogroep" bekend te maken en de directeur van de nieuwe onder- rieming, D. J. J. van de Velde, te introduceren. 547

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 23